Medievärldens arkiv
Fp ställer Wallström mot väggen om Isaak
Publicerad: 3 juni 2015, 05:32
En folkpartistisk riksdagsledamot har frågat utrikesministern varför Dawit Isaaks fall ströks från regeringens utrikesdeklaration i år.
Maria Weimer (Fp) från Uppsala ställde igår den skriftliga frågan, som bland annat lyder:
”Åren mellan 2010 och 2014 nämndes arbetet för Dawits frigivning varje år av alliansregeringen i den utrikespolitiska deklarationen.
Tyvärr valde den röd-gröna regeringen att inte ta den traditionen vidare i 2015 års deklaration. Det beklagar Folkpartiet, då arbetet med frigivningen borde vara en prioriterad fråga, också för den röd-gröna regeringen.
(…)
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag ställa följande fråga till utrikesministern: Vilka nya initiativ kommer utrikesministern att ta för att få Dawit Isaak frigiven?”
I går den 2 juni hölls manifestationer på bland annat Sergels torg i Stockholm för att markera att den svensk-eritreanske journalisten Isaak suttit fängslad i 5 000 dagar (över 13 år).
Dawit Isaak fängslad i 5 000 dagar