tisdag28 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Medievärldens arkiv

Facket: Ett väntat besked

Publicerad: 30 juni 2014, 08:25

Att Tomas Brunegård lämnar Stampens styrelse var ett väntat besked. Det menar journalistklubbens ordförande Pia Svensson.

Ämnen i artikeln:

Tomas Brunegård

Tomas Brunegård var arkitekten bakom Stampens storslagna satsningar som sedan visat sig vara totala felsatsningar. Därför är det inte konstigt att han nu slutar även som ordförande. Det anser Pia Svensson, ordförande för GP:s journalistklubb.

Sedan har hans osannolikt höga arvode på nästan en halv miljon kronor i månaden upprört folket här.

Dagens bolagsstämma i Stampen var den första för henne. Det var också den första som skedde med ett Per capsulam-förfarande. Det vill säga att handlingarna skickats med post och sedan blev det ett stämmosamtal via telefon.

Vi fick tillfälle att ställa våra frågor och framföra våra åsikter, säger Pia Svensson som inte är missnöjd med förfaringssättet:

Alla som ville fick komma till tals.

Tomas Brunegård lämnar Stampen

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev