Få hela storyn
Starta din prenumeration
Medievärldens arkiv
Publicerad: 23 juni 2015, 10:16
Ahlqvist, idag chefredaktör på Metro, kommer även att ingå i Göteborgs-Postens ledning.
Han blir också ställföreträdande ansvarig utgivare och kommer att ingå i GP:s redaktionella ledningsgrupp.
”Det känns fantastiskt kul att komma till GP som står för lokal kvalitetsjournalistik och är en tidning med ett mycket starkt varumärke”, säger Ahlqvist i ett pressmeddelande.
”Målet är att skapa så pass bra och intressant journalistik att GP sticker ut i mediebruset och fortsätter vara det självklara valet för västsvenskar och göteborgare.”
Det ”känns oerhört roligt” att Christofer Ahlqvist börjar på GP, kommenterar tidningens chefredaktör Cecilia Krönlein: ”Efter sommaren kommer vi att ha tre nya redaktionella toppchefer på plats. Christofer som nyhetschef, Markus Hankins som onlinechef och Ingrid Norrman som ny kulturchef.”