Få hela storyn
Starta din prenumeration
Medievärldens arkiv
Publicerad: 21 november 2013, 07:13
Inom kort får Bring kontrakt på att dela ut Stockholms dagstidningar. Det skriver Realtid.se sedan de kommit över ett antal känsliga dokument som hittats på en restaurang.
Bring och dess ägare norska staten är nära att sluta kontrakt med Bonniers och Schibsted om tidningsdistribution i Stockholm. Den sköts nu via det samägda bolaget Pressens Morgontjänst (Premo).
Det framgår av ett antal dokument som glömts kvar på en restaurang som ligger i samma hus som den advokatbyrå som enligt papperen tagit fram avtalet skriver Realtid.se.
Enligt dessa kommer Bring Citymail ta över 50 procent av aktierna i Premo. DN och Svenska Dagbladet behåller 25 procent vardera. Några detaljer om de finansiella villkoren finns inte med i de upphittade dokumenten enligt Realtid.se.