söndag2 april

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Medievärldens arkiv

Aftonbladetchef ny affärsutvecklare på Mittmedia

Publicerad: 9 oktober 2014, 10:30

Robin Govik, i dag nyhetschef på Aftonbladet, börjar som redaktionell affärsutvecklingschef på Mittmedia efter nyår.

Ämnen i artikeln:

MittmediaAftonbladet

Robin Govik kommer att ha en nyckelroll i MittMedias fortsatta snabba, digitala transformation. Han har en perfekt bakgrund med en spetskunskap i snabb digital innehållsutveckling nära kund och kommer att få ett stort ansvar i vårt strategiska arbete. Jag är mycket nöjd med att kunna knyta Robin Govik till oss, säger MittMedias redaktionella chef AnnaKarin Lith i ett uttalande.

Robin Govik leder den grupp som ska analysera Aftonbladets digitala framtid. Han är också chef för mediehusets nyhetsarbete i alla kanaler.

Robin Govik ersätter Anna Rastner som efter ett knappt år på stolen gick till TV4 och ett uppdrag som digital programchef.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev