Blogg
Anders Malmsten: ”Jag skulle sälja mina Readly-aktier”
Publicerad: 16 september 2020, 06:05
I sitt andra blogginlägg för Dagens Media skriver Anders Malmsten om Readlys börsnotering. Foto: Dagens Media
Det är inte svårt att förstå att grundaren Joel Wikell vill sälja nära hälften av sina aktier när Readly börsnoteras på torsdag, 17 september, skriver Anders Malmsten i sitt andra blogginlägg på Dagens Media.
Trots att den digitala tidskriftstjänsten Readly funnits på den svenska marknaden i över sju år så har man bara nått ungefär samma omsättning som en enda hyggligt stor tidskrift från något av de stora förlagen Bonnier, Aller eller Egmont. Under 2019 hade Readly en försäljning i Sverige på 69 miljoner kr, vilket motsvarar ungefär 5 procent av Allers omsättning i Sverige.
Detta hade jag skrivit redan innan Bonnier och Aller beslutade att säga upp sina avtal med Readly, vilket blev offentligt i går. Det avhoppet gör givetvis Readlys position ännu sämre, men mer om det nedan.
Läs hela Anders Malmstens inlägg i hans nya blogg på Dagens Media.