Guldäggsjuryn: "Blandad kompott i årets tävling"
Publicerad 18 mars 2010 07:15
4 kommentarer
Jurygrupperna har nu gått igenom alla 1 036 bidrag till årets upplaga av Guldägget. För Dagensmedia.se berättar ordförandena om trenderna i årets bidrag, vad som har överraskat och vad som har lett till besvikelser.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Amanda Koutra – vd Carat – juryordförande i Media
I årets Guldägg har vi talat om branschglidning och att gränsen mellan de olika kategorierna och byråerna suddas ut. När vi i mediejuryn samlades för första gången diskuterade vi ramarna för vår kategori. Vi var överens om att all kommunikation per definition har en budbärare och att det är media. Alltså var branschglidningen en ickefråga i vår kategori. Vi har istället tittat på om man använt media på ett innovativt sätt, om media förstärkt budskapet eller till och med har varit en del av budskapet.
Dagens kommunikation utgår i stor utsträckning från olika digitala plattformar. Eftersom konversationen och viljan till dialog står i centrum så blir också sociala media en naturlig del även i reklamen. Vi fick se många bra bidrag men också flera exempel på bristande förståelse för hur social media fungerar. Det var så många bidrag med någon form av koppling till de största aktörerna att vi talade om ”facebook-sjukan”. Vi kunde också konstatera att utvecklingen går otroligt snabbt och att de bidrag som var värdiga vinnare ifjol knappt landade på shortlist i år. Nyskapande är en viktig faktor i Guldägget.
Som representant för mediebyråerna efterlyser jag till nästa år en mer nyanserad bild och bättre redogörelse för hur man använt mediet. Det här är en relativt ny kategori och jag tror att den kan bli ännu mer intressant om vi får än bättre bild av vilken konsumentinsikt som ligger till grund för det taktiska användandet av dem olika medierna.
Jöns Hellsing – copywriter Garbergs – juryordförande i Radio
Generellt tycker jag att de flesta bidragen höll en hög nivå – men fortfarande i sin traditionella form. Radioreklamen är som tidigare copystyrd och bygger på dialoger sketcher och vardagsscener med ett mer eller mindre löst påhängt kommersiellt budskap. Jag skulle vilja se fler audiella helheter där radiospotten lever och är budskapet. Varför inte låta en överraskande ljudbild vara hjälten?
Trender, det var befriande få ljudloggor bland bidragen och bara en busringning á la Hassan. Att Spotify är ny aktör på banan märks då en hel del bidrag var skräddarsydda för den kanalen. Vi såg också fler bidrag som köpt in sig i den redaktionella miljön. Mycket reklam var också radioserade varianter på koncept från andra medier. Det poängterar lite radions roll som komplementmedium. Radio är ett relativt ungt och litet medium som fortfarande kämpar med kvalitetsstämpeln. Det babblas och tjatas på som en verbal stenkross. Det är dags för en kvalitetschock. Radiobranschen borde bjuda in stora namnkunniga annonsörer och byråer till en tävling där vinnaren får ta en helt annan plats i etern och göra något helt nytt.
Håkan Engler – copywriter WW/TBWA – juryordförande i Print
Jag skulle nog vilja säga att kvaliteten har varit högre än tidigare. Det är befriande trendfritt i år. Det är textbaserade och visuella lösningar i en välgörande blandning.
Jämfört med de vassaste printländerna har vi fortfarande en bra bit kvar, rent kantverksmässigt men det har skett en klar förbättring rent idémässigt. Den besatthet över mediet som finns i de bästa printländerna finns inte riktigt i Sverige. Det är synd för print är lite mediernas motsvarighet till boxning. Det är en låg investeringen att komma in och med ett knockoutslag kan man bli en over night success.
Magnus Jakobsson – copywriter, DDB Stockholm – juryordförande i Film
Många riktigt bra bidrag. Att få se all bra film som gjordes förra året är verkligen en ynnest för både ögon och öron. Det märks att vi kravlar oss ur en lågkonjunktur, då det var ganska få bidrag som verkligen inte passade in i sammanhanget överhuvudtaget. Det var i stort sett bara ett eller två bidrag som fick hela juryn att häpna på samma sätt som publiken häpnade inför Eddie The Eagles backhopparkarriär. Men om man bortser från det så var det en imponerande samling filmer. Vissa mer imponerande än andra, givetvis.
Jennie Mattar – projektledare Minnesota – juryordförande i Event
Det har varit blandade meningar angående kvaliten på de bidrag som kommit in. Framför allt hade vi hoppats på fler bidrag från eventbyråer. Istället är det väldigt många reklamföretag som skickar in bidrag. Det finns ju dock inget att jämföra med, eftersom kategorin är ny för i år. Kanske det kommer fler bidrag till nästa år.
Det vi ser angående trender är att bidragen i eventkategorin blir allt intergrerad i andra kanaler. Det börjar som ett klassiskt evenemang som sedan hamnar i andra kanaler för att locka till sig en publik.
Susanna Nygren Barrett – kreativ chef, BVD – juryordförande i Design
Trots en ganska tufft år med ekonomin har det kommit in bra bidrag. Det har kommit in färre bidrag och kvalitén har varit högre i år, vilket har bekräftats av andra jurynmedlemmar som suttit med tidigare år. I nuläget är det tre underkategorier inom design, men bara ett guldägg att dela ut. Så förhoppningsvis när de olika kategorierna vuxit till sig så finns möjligheten att dela ut ett guldägg i varje kategori.
Det är lite roligt att det finns en cirkustrend i år, berättar Susanna Nygren Barrett. Design tar oftast inspiration från modet, och det är förmodligen därifrån det kommer. Det är alltid en utmaning att belöna kreativiteten i bidragen, samtidigt är det inte helt omöjligt. Även i de kategorier där färre bidrag skickats in har det funnit en del pärlor att titta på, sen vet jag också att det finns bra bidrag där byråerna valt att inte skicka in.
Björn Ståhl – kreativ chef, Ogilvy – juryordförande i Utomhusreklam
Jag är jättenöjd med listan på bidragen. Det har varit en bra bredd i år som visar utomhusmediet i en rad olika skepnader, trots något färre bidrag. Jag var ju med och vann samma kategori föregående år, som sedan vann i Cannes. Så årets bidrag har mycket att leva upp till, om man säger så.
Ibland skapas det en trend, men i år har det faktiskt inte funnits någon speciell röd tråd. Jag om någon borde har märkt den då.
Rickard Villard – kreativ chef, Lowe Brindfors – juryordförande i Integrerat och Titan
Det var en hög kvalitet generellt. Vi hade många intressanta diskussioner i gruppen men det kändes som att juryarbetet gick väldigt smärtfritt. Mycket av diskussionerna handlade om vad en integrerad kampanj är i dag. Förr var det lättare att definiera eftersom det då bara handlade om tre köpta mediekanaler. Idag är det så mycket mer. Det finns oändligt många fler sätt att nå konsumenten, förpacka budskap och optimera. En bra idé i dag går utanför medierna och blir en del av samhällets strömningar. Trenden i dag är att de bästa bidragen har lyckats med det.
Titan är lurigt. Generellt tyckte vi alla att vinnaren ska vara banbrytande, visa på någon form av framåtanda, hur man ska kunna definiera kommunikation imorgon. Det vinnande bidraget ska vara en symbol för framtiden på något sätt. Vi diskuterade ganska flitigt men när vi slutligen utsåg vinnaren kände vi nog alla att vi valt rätt. Vi är nöjda med alla vinnare vi belönade.
Juryordförandena Annika Trangius, Patrick Gardner, Paul Collins och Tom Beckman har antingen varit indisponibla för en kommentar, eller har avböjt att kommentera.



Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
4 kommentarer Sortera: Äldsta överst