SVT och TV4 slåss om gratis kungabröllop
Publicerad 15 oktober 2009 08:53
18 kommentarer
SVT och TV4 tävlar om att få sända kronprissan Victorias bröllop nästa år. I potten ligger inga rättighetspengar utan löften om kvalitet och värdighet.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Ett kungligt bröllop lockar självklart stora mängder tittare både i och utanför Sverige och för TV4:s del innebär det givetvis även stora reklamintäkter.
SVT och TV4 ligger i slutförhandlingar om att få rätten att sända bröllopet och anslutande aktiviteter på slottet, skriver Dagens Industri. Hovets informationschef Nina Eldh säger till tidningen att de räknar med att ha klart ett avtal inom två veckor.
Den här gången ligger inte pengar på bordet i förhandlingarna, trots att motsvarande sändningsrättigheter är värda mångmiljonbelopp. Istället är det kvalitet och förmåga att återge bröllopet ”på ett bra och värdigt sätt” som är avgörande för vem som går ut somsegrare segrare. Kungliga hovet kan inte ta betalt för en stadsangelägenhet.
Dagens Media har sökt Nina Eldh samt Fredrik Lundberg på TV4.










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
18 kommentarer Sortera: Äldsta överst