Från TV3:s sändning av Rosa Bandet-galan. Foto: TV3.
Så gick det för Rosa Bandet-galan
Publicerad 1 november 2012 10:15
2 kommentarer
I går gick den tionde Rosa Bandet-galan av stapeln. Den direktsändes i TV3 för 299 000 tittare.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Rosa Bandet-galan, som hölls på Cirkus i Stockholm, leddes av Renée Nyberg. Galan sändes i TV3 mellan klockan 20.00 och 22.00.
Totalt sågs programmet av 299 000 tittare, en förbättring jämfört med förra året, då endast 271 000 tittare såg galan.
Programmets rating hamnade på 2,3 procent i kanalens huvudmålgrupp 15-49 år.
Vid galans slut hade sammanlagt 49 miljoner kronor kommit in till årets Rosa Bandet-insamling. Förra året samlade Rosa Bandet in 46 miljoner kronor.
– Vi är givetsvis väldigt nöjda med att insamlingen slog nytt rekord. Rent tittarmässigt låg det på ungefär samma nivå som förra året. Vi ser en sjunkande trend för välgörenhetsgalor rent generellt, så vi får vara nöjda över att vi ökade sett till tusental, säger Wayne Seretis, tillförordnad presschef på MTG TV, till dagensmedia.se.
Rosa Bandets huvudpartners är Apoteket, Ica, Lindex, Mekonomen och Resurs Bank.
Samtliga tittarsiffror är preliminära och kommer från MMS.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst