Så ska TV4 News locka fler chefer
Publicerad 1 oktober 2012 15:34
8 kommentarer
TV4 News sjösätter en bred kampanj för att nå ut till personer i chefsposition.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Kampanjen, som TV4 går ut i med start i dag, grundar sig på en målgruppsundersökning.
– Det är den första målgruppsundersökning vi har gjort. Vi ville få bättre koll på vilka som tittar på TV4 News, säger Lenka Prokopec Karlberg, affärschef på Nyhetsbolaget/TV4 News, till dagensmedisa.se.
Lenka Prokopec Karlberg säger att undersökningen visar att det bland tittarna finns en jämn fördelning mellan män och kvinnor och att TV4 News har en yngre målgrupp än andra nyhetsprogram.
Vidare visar undersökningen, som är framtagen tillsammans med Blue Carrot, att de som tittar på TV4 News är självmedvetna och ofta har en storstadsprofil.
– De är ofta så kallade early adopters, och använder exempelvis surfplattor mer än genomsnittet. Sedan ser vi att TV4 News når en stor andel chefer, både generellt och sett till personer i företagsledningar, säger Lenka Prokopec Karlberg.
Med denna profil i åtanke går alltså TV4 nu ut i en B2B-kampanj, som går i TV4, utomhus, print, online och genom ett e-utskick till 10 000 personer i chefsposition.
– Vi vill så klart att alla ska titta, men primärt så vänder vi oss i kampanjen till beslutsfattare. Tanken är att visa att man kan se TV4 News under hela dygnet oavsett vilken plattform man väljer, säger Lenka Prokopec Karlberg.
Trailern är producerad av Nyhetsbolaget Sverige AB.
Fakta Arbetsgrupp
TV4 News-kampanjen utomhus
Projektledare TV4: Teresa Hedlund
Ansvarig Nyhetsbolaget Sverige: Lenka Prokopec Karlberg
Creation Agency: Chimney/Fireplace
CD Fredrik Östergren
AD Victoria Lamppa
Projektledare Helena Tonelli
Produktionsledare Ebba Axling
Fotograf Marcus Kurn











Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
8 kommentarer Sortera: Äldsta överst