Tv - presenteras av Reklamkraft

Avtalet skrevs under av Ulf Wallins nuvarande affärskompanjon Mats Augurell.

Avtalet skrevs under av Ulf Wallins nuvarande affärskompanjon Mats Augurell.

Fick 300 000 i månaden från AP-fondens tv-bolag

Sjätte AP-fondens afrikanska tv-äventyr NGB har kostat pensionsspararna över en halv miljard. Dagensmedia.se kan idag avslöja att det havererade bolagets grundare stoppade 300 000 kronor i månaden i sin egen ficka. Detta via ett avtal godkänt av hans affärspartner Mats Augurell – Sjätte AP-fondens chef för investeringen.

Ulf Wallin var via sitt bolag garanterad 15 000 kronor om dagen – eller 3 000 kronor i timmen.

Ulf Wallin var via sitt bolag garanterad 15 000 kronor om dagen – eller 3 000 kronor i timmen.

Verktyg

Tipsa oss om nyheter

Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.

Bolaget Next Generation Broadcasting, NGB, skulle skära guld med täljkniv genom att bli Afrikas svar på Boxer – och fick Sjätte AP-fonden att investera över en halv miljard kronor i projektet.

Kvar idag finns 120 miljoner i skulder.

Allmänhetens pensionspengar som Sjätte AP-fonden investerade är borta och NGB är försatt i konkurs.

Dagensmedia.se kan idag avslöja att stora belopp gick till NGB:s grundare och delägare Ulf Wallin.

– Det är horribelt, säger en uppgiftslämnare med insyn i bolagets affärer.

Avtalet godkändes för Sjätte AP-fondens räkning av den dåvarande affärsområdeschefen Mats Augurell och gav Ulf Wallin rätten att via sitt bolag fakturera 15 000 kronor per arbetsdag för att agera som arbetande styrelseordförande.

För fyra veckors arbete motsvarar det 300 000 kronor – en årlig fakturering på 3,6 miljoner kronor.

Avtalet, som började gälla den 1 januari 2010, gav även rätt till ersättning för utgifter samt resor.

Enligt uppgift till dagensmedia.se ska faktureringen dock ha pågått även tidigare.

– Det var i allra hösta grad oskäligt, säger en uppgiftslämnare.

Mats Augurell och Ulf Wallin är i dag affärskompanjoner och driver ett flertal bolag tillsammans.

När dagensmedia.se når Mats Augurell säger han att det fanns ett styrelsebeslut som godkände avtalet.

– Det var en skälig ersättningsnivå vid den tidpunkten, säger han om avtalet.

Hur motiverar du det?

– Alla får ut en lön för det arbete man gör oavsett om man äger eller inte äger. Det jobbet Ulf hade var i flera världsdelar och han hade erfarenhet av att bygga upp Boxer i Sverige och Plus TV i Finland. Ersättningen låg i samma nivå han fick från Boxer och Plus TV.

Mats Augurell slutade på Sjätte AP-fonden våren 2011. I dag driver han riskkapitalbolaget Noor Capital tillsammans med just Ulf Wallin.

– Det är väl inget konstigt egentligen. Vi lärde känna varandra och jag frågade Ulf när jag slutade om han var intresserad av att jobba ihop. Jag tyckte att det var en väldigt kompetent person, bra på alla sätt, säger Mats Augurell.

Flera uppgiftslämnare berättar för dagensmedia.se att Ulf Wallin var den som fick Sjätte AP-fonden på kroken via Mats Augurell, även om investeringarna slutligen godkändes av Sjätte AP-fondens styrelse.

– Jag har inte haft mandat att fatta några som helst beslut i dessa frågor utan alla beslut togs av sjättes styrelse, säger Mats Augurell.

Bolaget Next Generation Broadcasting, NGB, bildades 2007 av en kvintett bestående av namnkunniga personer som haft centrala roller inom Sveriges övergång från analog till digital marksänd tv.

Iden var enkel. När marknätet i länder i Afrika och andra utvecklingsländer skulle digitaliseras skulle NGB bli vad Boxer blev i Sverige.

Men det skulle bli dyrt.

NGB uppvaktade, enligt uppgift till dagensmedia.se, ett flertal privata riskkapitalister innan de fick statliga Sjätte AP-fonden på kroken. AP Partnerinvesteringar, med affärsområdeschefen Mats Augurell som chef, klev in med 10 miljoner i en första investering 2007.

När bolagets tv-äventyr i utvecklingsländer blödde pengar i en rasande takt under de kommande åren växte siffran till totalt 565 miljoner kronor. Mycket gick åt till investeringar i teknik, personal och annat som behövdes för att starta sändningar i Ghana, Uganda och Kenya.

Men stora summor gick till olika konsultarvoden – bland annat till bolagets styrelseledamöter och grundare.

– De såg detta som ett sätt att fakturera Sjätte AP-fonden sin lön, säger en uppgiftslämnare.

De ursprungliga fem grundarna ägde, trots Sjätte AP-fondens stora investeringar, tillsammans omkring en fjärdedel av bolaget. Planen var att sälja sina andelar när tv-äventyret hade blivit lönsamt, samtidigt som externa investerare skulle täcka uppstartskostnaderna. Under slutet av 2010 och början av 2011 blev läget akut. Bolaget sökte med ljus och lykta efter externa finansierare.

Då pengarna var slut tog bolagets ledning i början av 2011 beslut om att stoppa all fakturering från grundare och styrelseledamöter.

Men Ulf Wallin fortsatte ändå.

Enbart mellan den 1 februari och 1 juni 2011 fick Ulf Wallin 2 099 324 kronor, fördelat på sex fakturor, för sitt konsultarbete som vd och styrelseordförande. Det framgår av den rekonstruktionsplan som är lämnad till domstol av juristen, tillika Ackordscentralens vd Mikael Kubu.

Att som närstående fakturera ett bolag på pengar samtidigt som man vet att företaget är på obestånd kan vara ett så kallat borgenärsbrott, vilket kan ge upp till två års fängelse.

Dagensmedia.se kan berätta att Ulf Wallins fakturering är satt under lupp.

– Vi kommer att titta på de fakturorna, och på alla typer av ovanliga transaktioner i bolaget. Alla transaktioner som görs under tid när man är på obestånd ingår i detta, säger konkursförvaltaren Mats Emthén till dagensmedia.se.

En revisionsfirma har anlitats för att granska alla misstänkta fakturor.

– Jag vill inte kommentera detta specifika fall. Men generellt sett, beroende på vilket grad av betalningar som skett, till vem och vilket storlek de har varit på, kan man komma in i brottsbalkens kapitel om borgenärsbrott, säger Mats Emthén.

När Sjätte AP-fondens nya ledning tillträdde stoppades alla ytterligare investeringar i TBI. Värdet på investeringen skrevs i ett slag ned från 570 miljoner kronor till noll. Den omedelbara följden blev att bolaget tvingades ansöka om företagsrekonstruktion och sedermera konkurs.

Sjätte AP-fondens chefsjurist Jonas Lidholm säger till dagensmedia.se att det har ”tittats på många saker” inom NGB/TBI.

Men de har inte hittat några oegentligheter.

– Några sådana har vi upptäckt, säger han.

Dagensmedia.se har vid ett flertal tillfällen sökt Ulf Wallin.

Han har valt att enbart svara via sms och uppger att han är förbunden med tystnadsplikt enligt sitt aktieägaravtal. Ulf Wallin förnekar att han skulle ha fortsatt sin fakturering när bolaget var på obestånd.

”Om det du säger är sant hade man begärt återvinning, vilket man inte begärde. Mitt avtal var godkänt skriftlig av ap6”, skriver han i sms till dagensmedia.se.

Fakta Sjätte AP-fonden

• Sjätte AP-fonden inrättades 1996. Fonden hade då 10,4 miljarder i skattkistan – som hämtades från de upplösta löntagarfonderna, som i sin tur var uppbyggda med särskilda skatter.

• Sjätte AP-fonden är en av fem AP-fonder i det allmänna pensionssystemet med uppdraget att långsiktigt maximera avkastningen på det förvaltade pensionskapitalet. Fonderna ska bygga upp en buffert för att kunna hantera utflöden i tider av stora pensionsavgångar.

• Även Sjätte AP-fonden förvaltar ett buffertkapital men är en stängd fond, vilket innebär att det varken sker löpande inbetalningar till eller utbetalningar från fonden. Av detta följer att vinster återinvesteras samt att eventuella förluster måste täckas av fondkapitalet.

Erik Wisterberg Av: Erik Wisterberg
Mejla reportern

08-545 222 01

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

19 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (19)
Antal kommentarer:

Tv - presenteras av Reklamkraft

Artikellista - Tv

Kyligt klimat på nordiska reklammarknaden

Fortsatt tufft. 2012 präglades av tröghet på den nordiska reklammarknaden. Störst var tappet i Danmark där reklamköpen backade med 5,3 procent.

Artikellista - Tv

Endre ger röst åt Barnfonden

"En stark film". I Barnfondens sommarkampanj berättar skådespelaren Lena Endre den sanna historien om åttaåriga Dorothy från Uganda.

Artikellista - Tv

Felix Herngren om skattesmällen: "Banken som gjort fel"

6,1 miljoner kronor. "Solsidan"-skaparen Felix Herngren har åkt på en rejäl skattesmäll. Men enligt honom är det SEB som gjort fel. 12

Artikellista - Tv

Coca-Cola flörtar med gamers på Dreamhack

"Många positiva kommentarer". Dreamhacksponsorn Coca-Cola flörtar med gamers i en ny viralfilm framtagen under datorspelsfestivalen. Till sin hjälp har de spelkommentatorn Madeleine ”MaddeLisk” Leander. 1

Artikellista - Tv

Kulturministern: "Tv-avgiften blir kvar"

Nio av tio betalar. Licensfinansieringen av public service blir kvar. Det framgår i dag när kulturdepartementet presenterar propositionen för det nya sändningstillståndet. 6

Artikellista - Tv

Qmatic väljer Stendahls

"Tänker bortom reklam". Standahls får uppdraget som global kommunikationspartner för CFM-bolaget Qmatic

Annons
Artikellista - Tv

Uppsagd säljchef blir vd

"Rollen passar mig bra". City Paketets förre säljchef Mikael Larsson som fick gå på grund av arbetsbrist tar över som vd för analysföretaget Centrino.

Artikellista - Tv

Nytt pengaregn över Wrapp

Framåtlutad strategi. Svenska presentkortsföretaget Wrapp tar in 15 miljoner US-dollar från befintliga och nya investerare. 3

Artikellista - Tv

Film utan nät i sommarkampanj

"Lagom till sommaren". I dagarna rullar streamingtjänsten Viaplay ut sin sommarkampanj som kommer att gå i tv, radio samt på webben i Sverige, Norge och Danmark.

Artikellista - Tv

Pocket Entertainment i nytt samarbete

"Öppnar upp med Rebecca Stella". Expressen.se sluter avtal med Pocket Entertainment gällande marknadsföring och produktion. 1

Annons
Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 11, 2013

Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 11, 2013

Kolla innehållet i årets elfte nummer.

Dagens Media TV

"Långsiktigheten hos Bonnier är borta"

Visa alla
Cannes Lions

Cannes Lions Missa inte minglet!

Storannonsörer ser inte affärsnyttan med Facebook

Storannonsörer ser inte affärsnyttan med Facebook

Sex av tio marknadschefer anser att sociala medier är viktigt – men få ser den konkreta affärsnyttan.

MTG TV: "Reklam ska inte förstöra OS-upplevelsen"

MTG TV: "Reklam ska inte förstöra OS-upplevelsen"

I en intervju med Dagens Media avslöjar MTG TV:s vd Joachim Nordlind planerna för vinter-OS 2014 i Sotji. 8

Forsbergs Slututställning

Forsbergs Slututställning När början når sitt slut

48h-bloggen

48h-bloggen Klart slut. Ut.

”Inte rätt jobb för mig”

”Inte rätt jobb för mig”

Anna Settman lämnar MTG med omedelbar verkan efter bara tre månader i rollen som vd för betal-tv Norden. 4

"Primetime" – inget tittarlyft

"Primetime" – inget tittarlyft

Niklas Svenssons och Anna Jernberg Carlsons "Primetime" har lanserats med buller och bång. Men supersatsningen har inte inneburit något lyft för Expressen TV. 12

Unga Rörelsehindrade: "Vi är också människor Kanal 5"

Unga Rörelsehindrade: "Vi är också människor Kanal 5"

Unga Rörelsehindrades ordförande Tobias Holmberg undrar vad Kanal 5 har för syn på personer med funktionsnedsättningar.

Lokko blir reseledare

Lokko blir reseledare

Svenska Dagbladet-profilen och anglofilen Andres Lokko blir reseguide i London. 4

De kan ta över Bonnier

De kan ta över Bonnier

De pekas ut som möjliga efterträdare till Jonas Bonnier. Nu kommenterar några av hans närmsta medarbetare avhoppet. 4

"Betalt 2 miljoner som vi troligtvis inte får tillbaka"

"Betalt 2 miljoner som vi troligtvis inte får tillbaka"

Peace & Love går i konkurs, och årets festival ställs in. Nu riskerar sponsorerna att förlora miljoner.

Amanda Schulman ryter till mot Veckans Nu: "Skäms"

Amanda Schulman ryter till mot Veckans Nu: "Skäms"

Aftonbladet-profilen Amanda Schulman sågar kändistidningen Veckans Nu – som hon anklagar för att bidra till en "vidrig syn på kvinnors kroppar". 43

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

I en artikel om demonstrationerna i Husby intervjuar DN en "Husbybo" – utan att nämna att han är en journalist med kopplingar till organisationen bakom demonstrationerna.

"Har skapat ett stort värde"

"Har skapat ett stort värde"

TV4-gruppens vd Casten Almqvist berättar för Dagens Media om beslutet att sälja TV11 till SBS Discovery Media.

Realtid i creddbråk med DI

Realtid i creddbråk med DI

Realtids Per Agerman anklagar Dagens Industri för stöld – DI:s Peter Fellman gäspar. 5

Reklamchefen lämnar Volvo

Reklamchefen lämnar Volvo

Volvos reklamchef Bengt Junemo har slutat på bolaget efter 35 år. Per Carleö tar över.

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman och Göran Ellung anklagas för misstagen som ledde till TV4 News nedläggning. Nu slår duon tillbaka.

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

Nyhetsbolagets tidigare ledning med Jan Scherman och Göran Ellung i spetsen anklagas för att ha ”gjort allting fel” – och ha orsakat TV4 News haveri. 5

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

De lägger sina annonspengar i TV4 News. Men hittills har kanalens exklusiva partners inte fått någon information om TV4 News framtid. 2

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

På Facebook skryter den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali om hur han tagit sig förbi Svenska Dagbladets betalvägg. 6

Stampen köper Rodeo

Stampen köper Rodeo

Stampen köper modemagasinet Rodeo, kan Dagens Media berätta. Målet är att stärka greppet kring annonsörer som vill nå en ung målgrupp. 11

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

"Uppdrag Gransknings" på förhand hett omdebatterade avsnitt om journalister och integrationsfrågor får i dag hård kritik.

"Tänker inte hålla käften"

"Tänker inte hålla käften"

Tv-veteranen Jan Scherman oroas över bristande mod och jakt på kortsiktiga vinster inom Bonnier. 1

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

När McDonalds laddade upp en kort och humoristisk status med ordet ”hen” brast det för hundratals Facebookanvändare. Men på McDonalds är man glada över uppmärksamheten – och betonar att hamburgerkedjan finns till för alla. 4

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

DN:s artikelserie om "porrimpotens" har fått skarp kritik av nätverket Queera sexologer. Men den ansvarige reportern Thomas Lerner slår tillbaka. 10

Fackchefen lämnar IDG

Fackchefen lämnar IDG

Rebecka Guzman lämnar IDG, enligt uppgift till Dagens Media.

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

Försäljningen av fem titlar till Aller Media har ingenting med LRF Medias brakförlust för 2012 att göra. Det menar vd:n Ruben Jacobsson. 10

Annons
Twitter-puff

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se