TV4 News i tv-satsning med DI
Publicerad 20 september 2012 09:18
9 kommentarer
Nyhetsbolaget, som ägs av Bonnier och TV4, inleder ett samarbete med Bonnier-systern Dagens Industri. Den första gemensamma satsningen blir webb-tv-programmet "Börsrådet".
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
"Börsrådet" har sänts under de senaste tre åren, men ska alltså i framtiden produceras av Nyhetsbolaget – och även sändas i TV4 News.
– Det är jätteroligt att vi i TV4 News kan gå på djupet i ekonomiska frågor. Vi vet att just ekonomi- och börsfrågor intresserar våra tittare, säger Mia Lindqvist, programchef på Nyhetsbolaget, till DI.
Första programmet sänds i morgon. Inom kort planerar TV4 News och Dagens Industri också att lansera "Stora Pengar", ett ekonomimagasin som ska ledas av Rafaela Lindeberg, ekonomidirektör på Nyhetsbolaget.










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
9 kommentarer Sortera: Äldsta överst