"112 – på liv och död" har likheter med amerikanska "Cops".
TV4 Plus stora vårsatsning
Publicerad 27 januari 2010 06:00
11 kommentarer
Senaste av Mats 5 mars 2010 19:43
Dagensmedia.se kan berätta att TV4 Plus storsatsar på det nya workplace reality-programmet ”112 – på liv och död”.
Verktyg
I programmet får tittarna följa med poliser, brandmän och ambulansförare på deras arbete med att stoppa brottslighet och rädda liv i centrala Stockholm.
TV4 Plus och produktionsbolaget Titan ska på nära håll dokumentera arbetet hos Västerortspolisen, Östermalms brandstation och ambulansenheten på Sabbatsbergs sjukhus.
– Vi gör det här programmet eftersom vi har fått en unik access till Sveriges mest utsatta stationer inom polis, brandkår och ambulans, säger Anton Glanzelius, ny programchef på TV4 Plus.
Han fortsätter:
– Östermalms brandstation har flest utryckningar per år, Sabbatsberg har 19 000 uppdrag per år, och Västerortspolisen jobbar inom en mycket hård polisiär miljö.
Sju anställda har valts ut för att bli huvudkaraktärer i dokumentärserien.
– Vi har hittat sju riktigt starka karaktärer och storstadshjältar som vi ska fokusera på. Deras jobb är att rädda liv och de är de hårdaste av de hårda.
De senaste åren har en mängd workplace reality-program sänts i Sverige – bland annat Kanal 5:s ”Kustbevakarna” och ”SOS Gute”, TV3:s ”Sjukhuset” och ”Stockholm-Arlanda” och SVT:s ”Livräddarna”.
På frågan om tv-publiken orkar med ytterligare ett program i genren, svarar Anton Glanzelius:
– Det tror jag absolut. Vissa genrer är väldigt starka och tål många program – titta till exempel på alla serier inom musik och inredning. Jag tror att även den här genren är något som man vill se mer av, så länge man gör något mer av formen.
– Det unika med den här serien är att vi har kommit in på de här tre storstadsstaionerna som har ett helt annat tempo än ute i landet, av naturliga skäl.
”112 – på liv och död” har premiär på TV4 Plus tisdagen den 16 mars klockan 20:00.
Nyheter
Lediga jobb
- ÄR DU VÅR NYA MARKNADSCHEF MED FÖRMÅGA OCH VILJA ...
- Nöjesguiden och Rodeo blir ännu större!
- Säljare/layout till Dagens Samhälle
- Westander söker ekonomiansvarig
- Plaza Publishing söker mediasäljare!
- Affiliate Marketingansvarig till inkClub
- Fieldwork söker account managers och eventproducent
- Sälj- & Marknadsassistent till Lemontree
- Taxi Stockholm söker marknadskoordinator - Pr ansvarig
- Försäljningschef till Vi i Villa
Twitter från DM
-
Martin Schori:
Är för övrigt segerviss. Inte varje dag. -
Martin Schori:
2 mil kvar till Borås. Sedan ska det ses på fotboll. -
Martin Schori:
@Popfabriken Inte värre än dödspunkskravaller!
Twittrat om DM
-
Alf Holmelid:
Er det mogeleg å få merksemd om viktige samfunnsspørsmål i dagens media utan å konstruere ei personkonflikt? -
Stig Ludvigsen:
http://www.dagensmedia.se/nyheter/dig/article109733.ece
Decenniets 10 bästa virala kampanjer. Vissa tröttnar man aldrig på... -
yourlifenu:
Carina är Lördagsintervjun i Dagens Media http://bit.ly/aucpdh
Senaste nytt
Folkrörelser
Topplista
Mest läst
- ”Isobar har motarbetat oss”
- "Helt galen, knäpp och extremt rolig"
- "Jämställdhet är en träningssak"
- "Tidningarna gör inte gräven längre"
- ”Varför älskar byråerna Noice? Hatar de livet eller?”













Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av Mats 5 mars 2010 19:43 Sortera: Senaste överst
"workplace reality-programmet"?
"workplace reality-programmet" är nog den fullaste svengelska jag läst.
WOW
nytänkande! Tror att william Shatner är taggad för en svensk version.
Målgrupp?
Känns kvinnligt!
Svar till R.R. Ghost
Den här sortens program har kraftig kvinnlig övervikt i tittandet, ja. Liksom alla morddokumentärer. Ledsen om det inte stämmer överens med dina fördomar om kvinnor...
Svar till R.R. Ghost
Kolla lite tittarsiffror innan du uttalar dig. Dels är workplace-reality superkvinnligt. Dels är, som Laila Bagge påpekar, allt som tangerar crime väldigt kvinnligt.
Svar till Talar med fakta
Och Löljliga Bugge
Man behöver inte titta i MMS system för att räkna ut att 112 - på liv och död känns riktigt kvinnlig då det har likheter med Cops (TV6) enligt text ovan.
Phu... vad säger man?
Verkligen i målgruppen
Håller med R.R Ghost känns som om TV4 Plus tar ett steg tillbaka, hur tänker Herr kanalchefen?
Hett!
Vi är två fullblodskvinnor som ser fram emot 112 - brandmän i massor, ambulansförare i klasar...
Trött
Någonstans blev orden trött satsning omdöpta till unikt och nytt.
Jippie
Hoppas de fick med när Aftonbladet-bossen greps på fyllan på lokal härom dagen. Det vill jag se!
Ambulansförare
Suck, det är då själva f-n att folk fortfarande - år 2010 - tror att det finns nåt yrke som heter ambulansförare. På 1970-talet kunde man kanske vara ambulansförare. Nu har man ofta 4-5 års utbildning ( 3 år sjuksköterska + 1 åriga vidareutbildningar mot intensivvård, narkos, ambulans, vissa har flera, alltså läst 5 år).