Så många såg Robinson
Publicerad 23 november 2009 10:01
4 kommentarer
TV4:s Robinson slog Dansbandskampen i SVT.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
I lördags var det dags för höstens första program av Robinson.
Robinson drog 1 270 000 tittare i 20-sloten, enligt preliminära siffror, erfar Dagensmedia.se.
- Vi är jätteglada, säger Fredrik Arefalk, programchef på TV4.
Om siffrorna blir slutgiltiga är det ett ganska stort tapp från förra säsongens premiär, som lockade knappt 1,8 miljoner tittare.
- Det är lägre än förra säsongen men den premiären är svår att använda som referens. Då var det ett nytt program för TV4 och en enorm hype kring det, säger Fredrik Arefalk.
Enligt preliminära siffror nådde Robinson en tittartidsandel i målgruppen 15-44 på 40 procent.
– Om det fortsätter med siffror som är i paritet med dessa och med den här målgruppsträffen är det inget annat än en succé för oss.
Den här gången gick Robinson upp mot, bland annat, SVT:s Dansbandskampen. Enligt preliminära siffror drog det programmet 1,1 miljoner tittare.
– Jag är glad över att vi vinner, vi var just störst även i tre plus. Men framöver är det absolut viktigaste att vi vinner i 12-59 och det tror jag vi kommer att göra, säger Fredrik Arefalk.
På fredagen lockade Idol runt 1,3 miljoner tittare.



Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
4 kommentarer Sortera: Äldsta överst