Nygammal chefredaktör på Testfakta
Publicerad 12 oktober 2012 14:12
Håkan Lövström är tillbaka som chefredaktör Testfakta efter Tobias Rydergren som återvänder till pr-branschen.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Håkan Lövström är vd på Nordiska Tidningsbolaget, som är delägare i Testfakta och som ansvarar för det redaktionella materialet i Testfakta.
Den rollen behåller han när han nu blir chefredaktör och ansvarig utgivare för nyhetsbrevet, en roll som han har haft tidigare.
– Det känns väldigt tryggt med att Håkan Lövström är tillbaka. Håkan har en lång erfarenhet av dagspressmarknaden och är en erfaren redaktör som nu gör comeback som chefredaktör, säger Testfaktas vd Bengt Vernberg i ett pressmeddelande.
Håkan Lövström efterträder Tobias Rydergren som går tillbaka till pr-branschen och börjar på nystartade pr-byrån Mindmakers. Han kommer även fortsätta att med affärsutveckling åt Testfakta, enligt pressmeddelandet.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.