Sparbankerna lanserar ”Sverigeresan”
Publicerad 29 juni 2012 15:49
Sparbankernas Riksförbund skildrar entreprenörsanda i det nya magasinet ”Sverigeresan”, producerat av OTW.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
I ”Sverigeresan” åker journalisten Karolina Eriksson genom hela Sverige för att träffa företagsledare från Kåbdalis utanför Jokkmokk till Karlshamn i södra Sverige.
– Vi vill ge läsarna inspiration, tips och dela med oss av goda exempel från svenskt näringslivs kärna, de små och medelstora företagen runt om i landet. Syftet är profilera Sparbankerna och visa att vi har ett samhällsengagemang och arbetar nära företagen och lokalsamhället, säger kommunikationschef Annika Koponen i ett pressmeddelande.
Karin Otterdahl, projektledare på OTW säger:
– Vår idé har varit att lyfta fram entreprenörsandan som finns runt om I Sverige. Vad gäller magasinets form har vi jobbat med en scrapbook-känsla, med en mjuk och fräsch layout som ska inspirera. Karolina Eriksson har fått ge sig ut I Sverige för att spåra de bästa idéer och dessutom har hon lagt sin personliga touch på det.
Magasinet distribueras i 25 000 exemplar till Sparbankerna runt om i landet och på vissa tågsträckor.










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.