Mattias Sandberg. Foto: Lina Boström Einarsson.
"En magnifik historia"
Publicerad 25 oktober 2012 12:01
12 kommentarer
Fyra frågor till... Aftonbladets hovreporter Mattias Sandberg, som tidigt i morse avslöjade att prinsessan Madeleine har förlovat sig.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Jan Helin har slagit på stora trumman över att ni publicerade bilden på Madeleine och Chris O'Neill först. Hur gick det till?
– Jag kan tyvärr inte avslöja hur vi fick tag på den officiella bilden. Men det är en magnifik historia som vi kanske får tillfälle att återkomma till. Köp Aftonbladet i morgon.
Hur länge har du jobbat på nyheten?
– Vi har väl misstänkt att det har varit på gång ett tag. Men det var först under gårdagen som vi kunde bekräfta det från flera håll.
Blev du förvånad när du såg att Expressen också avslöjade förlovningen?
– Nej. Expressen har historiskt varit väldigt bra på på kungliga nyheter. Så därför är det extra roligt att vi utklassar dem i dagens papperstidning genom att publicera den officiella förlovningsbilden. Förhoppningsvis fortsätter vi i samma stil på nätet under resten av dagen. Lagmaskinen Aftonbladet är svår att slå.
Vad säger du om att ni båda avslöjar förlovningen?
– Det är väl en aning komiskt när vi avslöjar samma sak och tjafsar om vem som var först. Samtidigt är ju konkurrensen med Expressen utvecklande och en bidragande faktor till att vi på Aftonbladet gjorde en så pass bra tidning i dag.










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
12 kommentarer Sortera: Äldsta överst