Mattsson i utspel om presstödet
Publicerad 5 juli 2012 13:52
Thomas Mattsson valde att under Almega Medieföretagens seminarium i Aledalen göra ett utspel mot presstödet, samtidigt som han varanade för att dra ner för mycket på redaktionerna.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Mitt under seminariet om fria informationsflöden valde Expressens chefredaktör Thomas Mattson att lyfta frågan om presstödets avskaffande.
- Presstöd är helt fel och det vet alla om. Det kommer inte att finnas kvar men det vill ingen i branschen tillstå efterom många av tidningarna behöver stödet. Presstödet är en politiskt konstruktion och det gör branschen osund, sade han.
Som motpol till presstödet så pekade han på att konsolideringen i de stora mediehusen hjälper de små lokaltidningarna.
- Den viktigaste förutsättningen är att vara lönsam. Det finns medieföretag idag som är beredda att satsa pengar. Omstruktureringen och konsolideringen av lokaltidningarna har gjort dem bättre. Samtidigt måste mediehusen visa ett anvar.
Samtidigt pekade Thomas Mattsson på riskerna med att göra journalistiken allt mer kostnadseffektiv och skära ner i redaktioner för att skapa större lönsamhet.
- Små lokaltidningar är bra, men man drar ner på redaktionerna. Någonstans finns en smärtgräns. 15 journalister är färre än 30 och vi måste ha ögonen på frågan.
Du pratar om ett minskat presstöd och samtidigt om kraftigt minskade redaktioner, vad innebär det för mångfalden i rapporteringen om vissa tidningar inte klarar sig utan presstöd?
- Försvinner en tidning på en ort så finns ofta en tidning kvar. Dessutom finns det lokalreportar från tv och radio, som inte fanns tidigare. Det finns en större mångfald nu för tiden även om en tidning försvinner på en ort.










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.