Tomas Brunegård.
Brunegård: "Jag ska gå vidare"
Publicerad 15 juni 2012 14:45
Tomas Brunegård avgår som vd för Stampen. Nu berättar han för dagensmedia.se om sitt beslut.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
I dag skrev GT att Tomas Brunegård avgår som vd på Stampen. Uppgifterna bekräftas nu av Tomas Brunegård själv.
– Det är ju GT som har rullat ut denna uppgift, det var inte meningen att det skulle komma ut nu. Men detta är en livsplanering som jag har haft i flera år, att jag ska gå vidare och göra något annat.
Vad ska du göra istället?
– Jag har svarat ja på att ta över som ordförande i Stampen. Sedan har jag också ett intresse i World Association of Newspapers och tanken är att jag efter hand ska ta över som ordförande även där.
Vad ligger ditt fokus på just nu?
– Först ska jag fullfölja mitt uppdrag som vd och fokusera på det. Det finns en kontinuitet i det jag gör och att jag nu går vidare är en naturlig följd av det jobb jag gör. Jag har massor av planer för framtiden men vill inte kommentera dem just nu.
När lämnar du vd-posten?
– Jag kommenterar inte sådant.
Har ni börjat se över vem som kommer att ersätta dig?
– Jag kommenterar inga processer.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.