Tomas Brunegård.
Brunegård lämnar vd-posten
Publicerad 15 juni 2012 12:21
14 kommentarer
I dag publicerar GT uppgifter om att Stampens vd Tomas Brunegård slutar. I en intervju med dagensmedia.se avfärdar dock styrelseordföranden Lennart Hörling uppgifterna.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Det är Expressens västsvenska edition GT som i dag publicerar uppgifterna om att Tomas Brunegård ska sluta som vd för Stampen.
– Det stämmer. Jag är oerhört stolt över att vi kan publicera den här nyheten. Det är årets mediescoop, säger GT:s chefredaktör Frida Boisen till dagensmedia.se.
Hon berättar att uppgifterna kommer från en så säker källa att det inte råder någon tvivel om att Tomas Brunegård ska sluta.
När dagensmedia.se når Stampens styrelseordförande Lennart Hörling vill han dock inte kommentera uppgifterna.
– Det har jag aldrig hört och jag hade dessutom aldrig yttrat mig även om jag hade hört det, säger Lennart Hörling till dagensmedia.se.
Inte heller Pelle Mattisson, vd Stampen Media Partner har hört något om att Tomas Brunegård ska sluta.
– Jag har ingen aning om vad pratar om.
Lasse Rundblom är marknadschef på Stampen:
– Skriver GT det? Spännande. Det här är ingenting jag har hört, säger han till dagensmedia.se.
Dagensmedia.se söker Tomas Brunegård.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
14 kommentarer Sortera: Äldsta överst