SvD har nöjdast läsare
Publicerad 28 maj 2012 11:22
8 kommentarer
Enligt en undersökning från SKI har SvD Stockholms mest nöjda läsare. Sämst kundnöjdhet har Expressen.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Enligt en undersökning från Svenskt Kvalitetsindex har Svenska Dagbladet den högsta kundnöjdheten bland dagstidningar i Stockholmsområdet.
SvD utmärker sig vad gäller kompetens, pålitlighet och professionalism när det kommer till image och produktkvalitet.
– Jag tror att vi har så högt förtroende eftersom vi är en kvalitetstidning som är bra på fördjupning, att hantera stora nyheter och att hitta egna nyheter. Det är kul att SKI konstaterar att vi är signifikant bättre än DN, säger SvD:s redaktionschef Martin Jönsson till dagensmedia.se.
SvD har 72 av 100 enheter i kundnöjdhet och följs av Dagens Nyheter, som får 67 enheter. Enligt SKI:s mätning är förväntningarna högre på morgontidningarna än på kvällstidningarna, samtidigt som prisvärdheten också uppfattas som högre. Dock är det gratistidningen Metro som får högst betyg vad gäller just prisvärdhet.
– Det är svårt att konkurrera med en gratistidning, vi är ju i en annan kategori, men vi har lyckats få en stabil utveckling av räckvidd och upplaga trots en del prishöjningar så våra läsare är beredda att betala för tidningen, säger Martin Jönsson.
Hur ska ni göra för behålla förstaplatsen?
– Vi har en tydlig idé om vad vår journalistik ska vara i olika kanaler, så vi ska lyfta fram det som är unikt för papper och de digitala kanalerna. Dessutom ska vi satsa mer på att vara bäst på egna nyheter och ha en helhet som fungerar. Man måste kunna förnya journalistiken och engagera läsarna.
Sämst kundnöjdhet har de två kvällstidningarna Aftonbladet och Expressen. Enligt SKI:s undersökning kan resultaten av undersökningen förstås i ljuset av att SvD och DN främst riktar sig till prenumeranter, det vill säga läsare som har gjort ett aktivt val och som läser sin tidning ofta.
Mätningen gjordes i april 2012 och bygger på 900 telefonintervjuer.
Fakta Kundnöjdhet, dagstidningar (papper) i Stockholmsområdet:
SvD 72
DN 67
Annan 64
Metro 61
Aftonbladet 58
Expressen 55









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
8 kommentarer Sortera: Äldsta överst