Dagspress - Presenteras av Riksmedia

Kulturminstern ser dagens beslut som en framgång.

Kulturminstern ser dagens beslut som en framgång.

Presstödsfrågan avgjord – EU godkänner storstadsstödet

Storstadsstödet blir kvar. Det står nu slutligen klart efter att EU-kommissionen beslutat att lägga ner prövningen som inleddes 2006.

EU-kommissionen meddelar i dag att de godtar det svenska presstödet – efter de ändringar som den svenska regeringen har genomfört.

Därmed anser EU-kommissionen att presstödet inte strider mot EU:s regler om statligt stöd till företag.

- Detta betyder att presstödsfrågan nu slutligen är avgjord, säger, Marcus Hartmann, politiskt sakkunnig på Kulturdepartementet, till Dagensmedia.se.

Det riksdagsbeslut om presstödet, efter regeringens förslag, som bland annat innebär att det maximala stödet till storstadstidningarna sänks från drygt 60 miljoner till 45 miljoner per år, kommer därför kunna verkställas.

Presstödsfrågan har varit en ofrivillig surdeg för kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth. Det har även varit en osäkerhetsfaktor för Skånska Dagbladet och Svenska Dagbladet, de tidningar som får storstadsstöd.

Efter kulturministerns omtalade kovändning i frågan har regeringen och Kulturdepartementet lagt stor kraft på att argumentera inför EU-kommissionen, både personligen och via skriftväxling.

Det är därför en lättad kulturminister som idag, bara månader innan valet, kan presentera en lösning på denna fråga som varat under nästan hela hennes mandatperiod.

– EU-kommissionens beslut visar att regeringens arbete för att förklara presstödets syfte och funktion och att försvara stödets förenlighet med de gemensamma europeiska reglerna har varit framgångsrikt, säger kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth i ett pressmeddelande.

– Därmed kan vi lägga denna fråga bakom oss. Det är en stor framgång i förhållande till läget 2006, då hela presstödet ifrågasattes.

Ett av skälen till att kommissionen godkänner presstödet är att det funnits sedan 1971, det vill säga innan Sverige gick med i EU.

Stödet utgör därför ett så kallat "befintligt stöd", vilket bedöms enligt speciella regler i EU:s statsstödsundersökningar.

– Trots den senaste tidens utveckling av online-nyheter, är traditionella tidningar fortfarande viktiga för mediemångfalden och den kulturella, demokratiska och offentliga debatten i Europa. Att driva en tidning är emellertid också en kommersiell verksamhet och kommissionen har ett ansvar att förhindra otillbörlig snedvridning av konkurrens och handel till följd av offentliga subventioner.

– Jag är övertygad om vi i detta fall har funnit en lösning med rätt balans mellan dessa två, lika berättigade, mål, säger Joaquín Almunia, EU-kommissionens vice ordförande med ansvar för konkurrenspolitiken, i ett pressmeddelande.

Fakta Detta var ändringarna i presstödet som blidkade EU-kommissionen

• Maximibeloppet för storstadstidningar minskas etappvis under fem år med början år 2011 från 63,9 miljoner kronor (för år 2009) till 45 miljoner kronor.

• Ett nytt beräkningssätt av stödet till storstadstidningar: Utöver det allmänna stödet kan extrastöd endast ges för att täcka upp till 40 procent av de merkostnader som följer av den specifika situationen på marknaden för storstadstidningar (t.ex. extra redaktionella kostnader och söndagsutgivning).

• Stödnivåer på högst 40 procent av totala driftskostnader för hög- och medelfrekventa tidningar och 75 procent för lågfrekventa tidningar.

• Rapporteringsskyldighet för stödmottagarna, så att den beviljande myndigheten (Presstödsnämnden) kan kontrollera användningen av stödet och årligen ge in en sammanställning av redovisningarna till kommissionen.

• Åtgärderna som ingår i Presstödsförordningen (1990:524) bör träda i kraft den 1 januari 2011 och tidsbegränsas till 31 december 2016. En översyn av presstödet kommer att göras och nödvändiga ändringar av systemet kommer att föreslås i så god tid att de kan träda i kraft den 1 januari 2017.

Källa: EU-kommissionen

Erik Westerberg Av: Erik Westerberg
Mejla reportern

08-545 222 01

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.

8 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (8)
Antal kommentarer:
VECKAN SOM GICK
Artikellista - Print

Beckhams sexpack, Arlandadumpning och bonusregn

Nyheterna du kan ha missat. Har du inte hängt med i nyhetsflödet? Dagensmedia.se listar några av de medie- och reklamnyheter du borde ha läst den gångna veckan.

Artikellista - Print

Helin slår tillbaka: Vi har inte gett upp print

Jan Helin slår ifrån sig. Enligt Dagens Industris chefredaktör Peter Fellman har Aftonbladet "gett upp hoppet" om printprodukten. Nu får han mothugg från chefredaktören Jan Helin. 1

Artikellista - Print

"Vi vänder siffrorna i år"

Lars Dahmén om Sydsvenskans resultat. Sydsvenskan gjorde en operativ förlust på 6,5 miljoner förra året. I år räknar de med en vinst på 30 miljoner.

DN Sthlm plockar in säljbolag

"Ett ärofyllt uppdrag". Dagens Nyheter har anlitat säljbolaget Adjust AB. Målet är att förbättra samarbetet med Stockholms detaljhandlare.

Artikellista - Print

Stampen ökade intäkterna

Thomas Brunegård: "Varken ner i källaren eller upp i himlen". UPPDATERAD. Stampen-gruppen ökade intäkterna med 7,8 procent under 2011. För dagensmedia.se berättar vd Thomas Brunegård om koncernens resultat. 12

Artikellista - Print

Han skriver bok om Lundin och Bildt

"Problematiskt att ministern är involverad." Journalisterna Leo Lagercrantz och Jens Christian Brandt skriver en bok om Lundin Petroleum. 9

Annons
Artikellista - Print

Bonniers vinst minskade med en halv miljard

Tv-delen sänker koncernen. Bonnier AB omsatte 29,8 miljarder kronor i fjol, marginellt sämre än 2010. Men vinsten rasade, vilket skylls på tv-området samt annonskonjunkturen. 3

Rekordår för DI.se

Omsatte 103 miljoner kronor. DI.se redovisar en vinst på 44 miljoner kronor under 2011. Sajten noterar också sin högsta omsättning någonsin. 6

Artikellista - Print

Bonusregn på Dagens Nyheter

Gunilla Herlitz: "Ett fantastiskt starkt resultat". Dagens Nyheter redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. Det är en ökning med 60 miljoner kronor jämfört med året innan. 3

DI-cheferna Henrik Stangel och Peter Fellman. Foto: Janne Næss.

DI-cheferna Henrik Stangel och Peter Fellman. Foto: Janne Næss.

Dagens Industris jättevinst

"Synd att Schibstedgänget gett upp hoppet om print". Dagens Industris rörelseresultat uppgick till 206 miljoner kronor förra året – det näst bästa resultatet på tio år, och bättre än det glödheta 2008. 1

Artikellista - Print

Sämre vinst för Expressen

"Hyfsat nöjda". UPPDATERAD. Expressen redovisar en vinst på 115 miljoner kronor under helåret 2011. Det är en minskning på 46 miljoner kronor jämfört med rekordåret 2010. 4

Artikellista - Print

Etiopien öppnar för benådning

"Väldigt positivt." Etiopens premiärminister öppnar för en benådning av Martin Schibbye och Johan Persson, skriver Dagens Nyheter. 7

DI-cheferna Henrik Stangel och Peter Fellman. Foto: Janne Næss.

DI-cheferna Henrik Stangel och Peter Fellman. Foto: Janne Næss.

DI flirtar med unga – igen

"En för spännande grupp för att inte försöka". År 2008 lade Dagens Industri ned magasinet Diego, som skulle nå yngre målgrupper än huvudtidningen. Nu gör man ett nytt försök. 1

Artikellista - Print

Gunilla Herlitz stäms för förtal

"Har fått ta emot hundratals samtal". Dagens Nyheters chefredaktör Gunilla Herlitz stäms av en privatperson som anser sig ha blivit oskyldigt uthängd som klandervärd och kriminell.

Artikellista - Print

Fokus genomför nyemission

"Vi följer den plan vi har lagt". FPG Media som ger ut den förlusttyngda tidskriften Fokus genomförde i oktober 2010 en nyemission – nu genomför de ytterligare en. 3

Stockholm Adsales – marknadens färskaste säljbolag

"Ser fram mot några intensiva år". Bonnier-avhopparna, Urban Sandström och Erik Öystilä, är igång med sitt säljbolag, som får namnet Stockholm Adsales Group. 6

IRM inleder jakt på ny vd

"Vi söker en god kommunikatör". IRM:s styrelse satt i dag, onsdag, igång processen för att hitta en ersättare till Magnus Anshelm.

Expo ska synas mer i debatten

"Ju fler vi engagerar desto fler frågor väcks". Expo ska bli en mer professionell organisation för att möta de främlingsfientliga åsikterna. Det blir kommunikationsstrategen Anna Amnéus uppgift att tydligare profilera och marknadsföra dem.

Artikellista - Print

Thomas Mattsson: ”Sajten ska ha tabloidkänsla”

Rotator i topp. En modern tabloidkänsla, men ändå igenkänning för besökarna. Så hoppas Expressens chefredaktör Thomas Mattsson att besökarna ska uppfatta nya sajten. 18

Expressen.se bygger om

Ny teknisk plattform. Idag är det premiär för omgjorda expressen.se. En bredare sajt och större rubriker möter nu besökarna. 2

Artikellista - Print

Riksmedia når 100 miljoner

Digitalt ska stå för 10 procent av omsättningen. Riksmedia ökade försäljningen med 6 procent förra året. Nu rullar annonspaketet ut en digital satsning.

IDG köper upp enda konkurrenten

"En marknad som omsätter 600 miljarder". Upphandling24 köper tidningen Anbudsjournalen. 8

Artikellista - Print

Åklagare utreder Johan Ståhl

Överskridit sina befogenheter. Sydsvenskans tidigare vd, Johan Ståhl, granskas av Riksenheten för korruption, skriver sydsvenskan.se.

Artikellista - Print

VA tappar läsare: ”Börsen går emot”

Minskar gratisupplagan. Veckans Affärer tappade 10 000 läsare i senaste Orvesto Konsument. Koncernsystern Privata Affärer backade också, men publishern Pontus Schultz ser ett glädjeämne i Placeringsguiden. 3

Artikellista - Print

Sydsvenskan: Hos oss finns pengarna

Kampanjar mot annonsörerna. Sydsvenskan går ut i en ny kampanj riktad mot sina annonsörer. Hela tidningen kommer att tryckas med hundralappar sombakgrund och på ett papper som liknar det som sedlar trycks på. 4

Artikellista - Print

Bonnier tappar försäljningschef

Jobbar med Veckans Affärer och Privata Affärer. Bonnier Tidskrifters försäljningschef Per Laredius lämnar sin tjänst. 5

Artikellista - Print

"Jag vill öka upplagan"

Tar över skvallertidning. Tidningen S chefredaktör Petra Lindell om sitt nya jobb. 5

LRF Media-chef till Egmont

Föräldravikariat. Tre chefer fick lämna LRF Media i höstas. Vice vd:n Fredrik Persson går nu till Egmont Tidskrifter. 1

Börsen granskar handel i Metro

Kinneviks bud på Metro. Metros aktie rusade strax före Kinneviks bud på den resterande andelen. Nu anmäler Stockholmsbörsen den misstänka aktiehandeln, skriver di.se.

Artikellista - Print

Förlaget Ljuva Livet i konkurs

Två år efter övertagandet. Trots plus i det senaste bokslutet har Förlaget Ljuva Livet, som ger ut kvinnomagasinet med samma namn, försatts i konkurs.

Annons
Synnöve Almer, Daniel Collin, vd MEC, och Fredrik Svedjetun.

Tv-premiär: Studio DM

TV4:s kamp mot Melodifestivalen, ungdomarnas medievanor, och kommunikation mot minoritetsgrupper. Det är ämnena som diskuteras i premiären av dagensmedia.ses nya tv-magasin Studio DM. 8

Läs Dagens Media på papper – här är nummer 2, 2012

Läs Dagens Media på papper – här är nummer 2, 2012

Kolla innehållet i senaste numret.

Foto: Janne Næss

600 minglade på Collage

På tisdagskvällen bjöd Dagens Media in till mingel och smygläsning av nya numret. Se bilder från kvällen här.

Börsen

Bolag % +/- Kurs
A-Com 0.00% 0.85
Cision -2.68% 54.50
Done 0.00% 14.80
Eniro -7.74% 14.30
Getupdated 0.00% 0.00
Intellecta B -5.48% 34.50
Mediaprovider +4.35% 0.24
Metro Internati... 0.00% 0.93
Modern Times Gr... -2.64% 335.70
Sanoma Plc -2.31% 10.17
Schibsted +1.32% 175.90
Talentum -2.40% 1.63

Börsinformation sammanställs av SIX. All information är fördröjd 20 minuter.

Bandet portades för SD-sympatier – då gjorde brodern ett inslag i SVT

Bandet portades för SD-sympatier – då gjorde brodern ett inslag i SVT

UPPDATERAD. Nyheten om att rockbandet Avenir inte får spela på evenemanget Rockskallen på grund av påstådda SD-sympatier har fått stort genomslag i media. I dag kan dagensmedia.se avslöja att reportern som gjort inslaget är bror till bandets basist. 24

Reinfeldt bemöter kritiken

Reinfeldt bemöter kritiken

I en debattartikel i dag anklagar flera journalister Moderaternas hälso- och sjukvårdslandstingsråd Filippa Reinfeldt för att ducka för jobbiga frågor. Nu tillbakavisar Filippa Reinfeldt kritiken i en intervju med dagensmedia.se. 60

Stefan Löfvens mamma intervjuas på Tidningen Ångermanlands sajt Allehanda.se.

"Taskigt mot en dam"

UPPDATERAD. IF Metall:s pressekreterare Lars Ankarfjäll är mycket kritisk till att allehanda.se intervjuat Stefan Löfvens 83-åriga mamma. 18

Kritikerna om TV4 News: "Kunde ha varit bättre"

Kritikerna om TV4 News: "Kunde ha varit bättre"

TV4 News första dag fick blandade reaktioner i branschen. 11

Ny tid inget lyft för Adam

Ny tid inget lyft för Adam

TV3:s talkshowsatsning ”Adam Live” har under hösten brottats med låga tittarsiffror. Och den nya sändningstiden har inte gett effekt. 14

Radiomarknaden ritas om

Radiomarknaden ritas om

Experterna varnar för skev konkurrens när SBS Radio tar över 20 av MTG Radios sändningstillstånd. – Läget ser inte bra ut för annonsörerna, säger Daniel Nellhard på Carat.

"Många ville köpa intervjun"

"Många ville köpa intervjun"

Östran fick den enda intervjun med Håkan Juholt. För dagensmedia.se berättar reportern Ulf Carlsson om det enorma intresset från andra medier, och om Håkan juholts villkor för intervjun. 10

"Unga vill inte ha valfrihet"

"Unga vill inte ha valfrihet"

Företagen brottas med allt mäktigare konsumenter som vill handla mindre, men samtidigt kräver total tillgänglighet och transparens. Revolution har utsetts till årets trend. "Vi lever i en tid då alla institutioner ifrågasätts", säger Magnus Kempe på Kairos Future.

Skärmdump från alltomwhisky.se.

Tidningsförlag i konkurs – men fortsätter utgivningen

Ägaren till tidningarna Världens Viner och Allt om Whisky har försatt sitt bolag i konkurs. Samtidigt fortsätter utgivningen i ett nytt företag – vilket väckt vrede hos de som har krav på bolaget. 6

"Mycket olyckligt"

"Mycket olyckligt"

Dagens utgåva av Tidningen Ångermanland bjöd på en rejäl annonskrock. Kryssningsarrangören Resecity är inte roade. 9

Dagens Media blir "glossy" – och värvar Carin Fredlund

Dagens Media blir "glossy" – och värvar Carin Fredlund

Dagens Media kommer idag för första gången ut på "glossy" papper. Dessutom är Carin Fredlund ny medarbetare i tidningen. 15

Dagens Medias budgetenkät

Dagens Medias budgetenkät

När branschen går in i nytt år är osäkerheten stor. Dagensmedia.se har frågat Sveriges 50 största reklamköpare om hur de gör med mediebudgeten under 2012 – och hur de ser på konjunkturen.

Tidningen Skurk läggs ned

Tidningen Skurk läggs ned

Magasinet Skurk, som skulle ge ett nytt perspektiv på kriminaljournalistik, läggs ned, kan dagensmedia.se avslöja. "Utgivarens plan var inte mycket värd", säger redaktionschefen Peter Isaksson till dagensmedia.se. 3

Ur Ikeas och F&B:s "Hembakat är bäst"-kampanj.

Världens sjunde bästa byrå

När Big Won rankar reklambyråer världen över efter antalet priser man vunnit hamnar Forsman & Bodenfors på sjunde plats. 6

Så lanseras TV4 News

Så lanseras TV4 News

Nedräkningen har börjat för lanseringen av TV4-gruppens nyhetskanal TV4 News. Här är kampanjen som ska lyfta tittandet. 2

Bästa annonserna 2011

Bästa annonserna 2011

Den visuellt sett bästa annonsen förra året låg på Eniro.se. Det visar en undersökning från Eyetrackshop som gör ögonrörelsestudier på nätannonser.

Så minns vi 2011

Så minns vi 2011

Dagens Media listar branschnyheterna du kommer att minnas från året som gått. 1

Group M:s högkvarter på Birger Jarlsgatan i Stockholm.

Kunderna: Brister i mediebyråernas kreativitet

Mediebyråerna är pålitliga – men inte särskilt kreativa. Det säger kunderna i studien Årets Byrå 2010. "Jag håller med om att kreativiteten skulle kunna bli bättre än i dag", säger Daniel Collin, vd på MEC.

"Insikt är årets sämsta app"

"Insikt är årets sämsta app"

Företagens app-produktion har gått på högvarv under 2011 – men där vissa har träffat exakt rätt har andra floppat helt. Här är topparna och flopparna i årets app-flora.

Ica mest delade reklamfilmen 2011

Ica mest delade reklamfilmen 2011

Ica, Naturskyddsföreningen och Com Hem. Det är några av de annonsörer som kvalar in på topp-tio listan över de svenska reklamfilmer som delats mest i de sociala medierna under 2011.

De drog flest 2011

De drog flest 2011

Solsidan och Så mycket bättre var tittarnas val i de kommersiella kanalerna 2011. Bara hockey-VM lyckades bryta TV4:s dominans.

Kanalernas topp 10

Solsidan, hockey-VM och 2 1/2 men. Dagensmedia.se har listorna över de mest sedda programmen 2011 i de kommersiella. 2

Han åtalas för vapenköpet

Han åtalas för vapenköpet

Expressens chefredaktör Thomas Mattsson, nyhetschefen Andreas Johansson och reportern Diamant Salihu åtalas för anstiftan till vapenbrott, kan dagensmedia.se avslöja. 6

Foto: Johan Marklund

SCP Göteborg varslar 19

Volvo Cars slopar sina bilbroschyrer, kan dagensmedia.se avslöja. Beslutet är ett hårt slag mot Göteborgsbyrån SCP – som nu varslar 19 anställda. 2

SvD-facket rasar mot Schibsted

SvD-facket rasar mot Schibsted

Journalistklubben på Svenska Dagbladet går till hård attack mot Schibsted. Det sätt man har hanterat E24:s nedläggning på är "under all kritik", menar man – och kräver avgångsvederlag. 5

"Kuddvarning på Kär & Galen"

"Kuddvarning på Kär & Galen"

Vad har varit bäst och sämst på tv i år? Presscheferna på tv-kanalerna vet – och ger här sin dom. 1

Annons
Twitter-puff

Twitter från DM

Twittrat om DM

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Dagens Media sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons