Stort intresse för Per Mobergs tidning
Publicerad 21 januari 2011 07:16
7 kommentarer
Skådespelaren och tv-kocken Per Morbergs nya tidning har redan sålt 4 500 prenumerationer.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Dagensmedia.se har tidigare berättat om Per Morbergs tidning "Magasin Morberg", som ska handla om mat och jakt. Första numret kommer ut i mars, men redan nu har man sålt 4 500 prenumerationer efter bara en julkampanj.
– Det är en jätterolig start på en ny tidning. Det märks att Per Morberg är ett bra namn att jobba med. Det är en jättebra kick, säger Lars Frank på Spoon Lab som producerar tidningen.
Enligt Lars Frank går även annonsförsäljningen bra.
– Rasmus Thomsen som säljer annonserna säger att det är ett mycket bra gensvar och att det är en av de bästa starterna han varit med om.
Första numret av "Magasin Morberg" kommer ut den 29 mars och distribueras av Tidsam. Ett lösnummer med "Magasin Morberg" kommer landa på 89 kronor. För en prenumeration på fyra nummer får man istället betala 199 kronor.
Upplagan är planerat till 40 000 exemplar och utgivningstakten ska ligga på fyra nummer per år.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst