Dags för DN:s Reklamcup
Publicerad 23 april 2010 10:00
1 kommentar
Senaste av Leif 23 april 2010 13:28
Juryn är utnämnd, byrån Tackolovs kampanj är klar och DN är ute och pratar med byråerna. I år har tidningen också kryddat upp prispotten med en resa till New York.
DN genomför Reklamcupen, en tävling för printannonser, för sjunde året i rad. Tävlingen genomförs i cupformat under sommaren, med grundomgång, kvarts- och semifinaler tills bara två bidrag återstår i finalen och vinnaren utses. Tackolov har gjort årets kampanj, som består av fotbollar med klubbtryck (läs byråtryck) och sju filmer med dokumentärkänsla. Två filmer ligger redan uppe på sajten dn.se/reklamcupen.
– Reklamcupen är en lika seriös tävling som alla andra reklamtävlingar men vi vill ändå ha glimten i ögat och ett lite lättsammare anslag, säger Kristofer Dalin, projektledare på DN.
Årets jury består av: Henrik Stangel, annonsdirektör på DN; Gunilla Herlitz, vd och chefredaktör DN; Anna Romson, Berghs; Eric Högfeldt, Droga5; Björn Lindén, Eight Communication; Kajsa Arnoldson, Valentin&Byhr och Fredrik Claesson, Ruth.
– Det är spännande med Eric Högfeldt, Kycklingstipendiaten, han sitter i New York och kommer in med sin röst sex timmar efter alla andra. Det är en röst som kan bli väldigt utslagsgivande.
Priset till vinnaren är fem införanden i DN, samt en resa till New York för arbetsgrupp och kund.
– Det är en studieresa. Vi ska hälsa på jurymedlemmen Eric Högfeldt på Droga5 och titta lite på hur den amerikanska reklam- och mediemarknaden fungerar.
Nytt för i år är också att byråerna inte behöver starta upp hela produktionsapparaten för en enda annons. Det är från och med i år tillåtet att tävla med bidrag som är del av en befintlig kampanj som körs under sommaren. Kristofer Dalin är övertygad om att Reklamcupen i år lockar flera bidrag än förra årets 25.
– Vi har ju en gräns på 32 bidrag men vi kommer förmodligen få in fler än så.
Vi Såg
Lediga jobb
- Projektledare webb till SkiStars Mediahus i Sälen
- Heartbeats International söker strategisk projektledare
- Säljare Uppsala
- Säljande projektledare
- Mediasäljare med sanslöst driv sökes!!
- Head of Advertiser Sales Norden/ Säljchef
- Studentmedia söker mediasäljare
- Redovisningsassistenter till GroupM Sweden AB
- PHD efterlyser en stjärna inom Projektledning och New Business arbete
Taggar
Vad är en tagg?
Dagens Media sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
Twitter från DM
-
Martin Schori:
Det kryllar inte direkt av vänsterpartister i twitter-flöde, verkar det som. #svtut -
Martin Schori:
Tidningen Gourmet tappar chefredaktör: http://bit.ly/aT2lnt -
Martin Schori:
Världens roligaste intervju (dock två år gammal): http://nyti.ms/duTylC
Twittrat om DM
-
Sara Hernandez:
Dagens garv: http://www.dagensmedia.se/asikter/debatt/article2465120.ece -
Martin Schori:
Tidningen Gourmet tappar chefredaktör: http://bit.ly/aT2lnt -
Rosemari Södergren:
Läser http://www.dagensmedia.se/asikter/debatt/article2465120.ece
Senaste nytt
Topplista
Mest läst
- "Joe Labero, dags att leverera lite verklig nytta!"
- Här är SD:s reklamfilm
- Tele2-chefen slår ifrån sig mobbningskritik
- "Sociala medie-anhängarna är de mest asociala"
- TV10 ersätter ZTV




Kommentarer
Senaste inlagd av Leif 23 april 2010 13:28
Nu vill jag inte vara sån..
Men om jag kopierade in ett namn i Barcelonas eller Juventus logotyop/Märke skulle jag bara vänta på skadeståndskravet. Det kan bli ganska dyrt att göra så här.