Alma Media släpper gratismagasin om boende
Publicerad 16 mars 2010 10:39
13 kommentarer
Go Dome blir den första hemutdelade gratistidningen inom segmentet hem och inredning.
Läs mer
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Go Dome ges ut som månadsmagasin i 180 000 ex i Stockholms innerstad och Hammarby Sjöstad. Målgruppen är innerstadsmänniskor i åldern 25-50 år. Magasinet ska kombinera bostadsannonser med inspiration inom heminredning och design.
– Boendet är hett, särskilt inom tullarna. Det är något som diskuteras flitigt och som engagerar många, säger Ulf Magnusson, vd för Go Dome, Objektvision och Bovision på Alma Media.
Han jämför tidningen med Sköna Hem men menar ändå att Go Dome har hittat en unik nisch.
– Många läser bostadsannonser för att de tycker det är spännande och intressant, men egentligen, speciellt lustfyllt är det inte. Det är något vi för in med Go Dome.
Ambtionerna är stora för magasinet.
– Fungerar det här väl i Sverige siktar vi på att föra ut konceptet på den internationella arenan.
Har ni uppvaktat mäklarna med samarbetsförslag?
– Mäklarna tillhör en potentiell målgrupp och vi för diskussioner med dem.
Samtidigt som premiärnumret går ut den 23 april ska också sajten Godome.se startas. Den ska till stor del vara bilddriven och som tidningen, skapa lustfylld läsning. På sajten är det möjligt att genomföra profilannonsering för mäklare.
Inför lanseringen av tidningen går Go Dome ut med introduktionserbjudanden. En helsidesannons, ett införande kostar exempelvis 35 000 kronor. Fyra införanden eller mer kostar 25 000 kronor per införande.
Ansvarig utgivare för tidningen är Peter Rydås, tidigare på Innerstadspress. Han drog även igång Urban Magazine förra året, en gratistidning som skulle bevaka mode och livsstil på Södermalm. Men som lades ned efter ett nummer.
– Urban Magazine går upp i den här tidningen. Vi vill komma ut i hela innerstaden, säger Peter Rydås.
Urban Magazine funkade inte?
– Jo, men det blev lite smalt att bara komma ut på Söder.




Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
13 kommentarer Sortera: Äldsta överst