Miljonregn över mediechefer – Herlitz lyfter 19 miljoner

2014-11-25 15:18  

Här är mediecheferna som lyfter de högsta lönerna. Bara topptrion drar tillsammans in 58 miljoner kronor i årslön.

NAMN ARBETSGIVARE INKOMST 2013
Jonas Sjögren SBS/Discovery 24141000
Gunilla Herlitz Bonnier  18890000
Jonas Bonnier fd Bonnier 14876600
Gunnar Strömblad fd Schibsted 10354700
Raoul Grüntal Schibsted 8397000
Jan Helin Aftonbladet 7497600
Thomas Franzén Bonnier 7257800
Lena K Samuelsson Schibsted 6916200
Stina Honkamaa Bergfors United screens 6551300
Patrick Svensk fd MTG 6468300
Peter Hjörne Stampen 6204500
Tomas Brunegård Stampen 6031600
Gunilla Asker Svenska Dagbladet 5955700
Carl-Johan Bonnier Bonnier 5780300
Jan Guillou Författare 5762600
Bengt Braun fd Bonnier 5377300
Jan Scherman Aftonbladet  5324500
Staffan Rosell SBS Radio 4701900
Casten Almqvist TV4 4459900
Ulrika Saxon Bonnier 4374600
Amelia Adamo Bonnier 4271000
Thomas Peterssohn Mittmedia 4036900
Robert Aschberg Strix 3977100
Lars Dahmén Sydsvenskan 3766600
Maria Curman Bonnier  3492500
Alex Schulman Aftonbladet 3407900
Michael Porseryd Endemol 3392500
Bengt Ottosson fd Expressen 3369100
Stefan Ohlsson Fd. Aller Media 3317500
Calle Jansson SBS/Discovery 3273200
Fredrik Åkerman Bisnode 3177700
Andreas Ohlson Metro 3042800
Pontus Gårdinger  Snowman 2972400
Thomas Mattsson Expressen 2913700
Anna Settman fd Aftonbladet  2903300
Anders Kvarby Forma Books 2887400
Michael Grimborg TV4 2855500
Anna Carrfors Bråkenhielm Scandinavian studios 2805100
Henrik Stangel Bonnier 2804600
Peter Fellman Dagens Industri 2802000
Eva Hamilton fd SVT 2769900
Manfred Aronsson C More 2725400
Joachim Nordlind Fd. MTG TV 2708500
Bodil Eriksson Torp Aller 2667800
Göran Ellung fd TV4 Nyhetsbolaget 2611900
Magnus Jansson Bonnier  2597500
Fredrik Wikingsson Programledare 2533200
Joakim Pops fd Hitta 2464700
Åsa Tillberg Nyhetsbolaget 2422900
Cecilia Benkö SR 2382100
Joachim Berner Ordförande Forma 2310400
Per-Anders Broberg Fd. Expressen 2243100
Per Bowallius Fd. Gisab 2231500
Anders Knave Titan 2211900
Ruben Jakobsson LRF 2204300
Staffan E Ander NWT 2080100
Magnus Heljeberg JCDecaux 2079300
Christer Björkin IDG 1983600
Mattias Fyrenius KF Media 1979200
Anders Sjösten Mediakompaniet 1954100
Jonas von Hedenberg Bonnier 1925800
Pontus Bonnier Bonnier 1860000
Eric Fichtelius SVT UR 1761200
Heidi Avellan Sydsvenskan 1724200
Ann Wegelius fd SVT 1669400
Per Gunne Stureplansgruppen 1663500
Alexis Logothetis Clear Channel 1652700
Martin Timell Programledare 1629100
Henri Brännström Annonsdax 1581400
Cecilia Krönlein Göteborgs-Posten 1574400
Fredric Karén SvD 1546200
Adam Alsing programledare 1500000
Gert Fylking MTG Radio 1493100
Björn Wiman Dagens Nyheter 1437900
Anna-Clara Welander Expressen 1448700
Carolina Gynning Programledare 1439400
Lena Adelsohn Liljeroth fd Kulturminister 1434900
Hanna Stjärne SVT 1376200
Martin Jönsson SR 1375900
Gry Forssell Programledare 1369900
Mikael Nestius Dagens Medicin 1368500
Olof Brundin Fd. Schibsted 1359900
Magnus Kepinski Metro 1352000
Tobias Bringholm Eyeworks 1350900
Jeanette Gustafsdotter TU 1337400
Niklas Silow Fd. Aftonbladet 1332900
Arne Hegerfors Canal Plus 1321600
Liza Marklund Författare 1310700
Frida Boisen Expressen 1305600
Charlotta Flinkenberg Aller 1300200
Magnus Alselind Expressen 1299200
Heikki Lampinen Egmont 1296800
Lars Rundblom Stampen 1293300
Calle Schulman Hardhat 1279600
Mats Edman Dagens Samhälle 1279100
Hermine Coyet-Ohlén fd Elle 1268700
Maria Schottenius Dagens Nyheter 1266100
Viveka Hansson TV4 1229600
Stefan Mehr Mehr & Mehr media 1228800
Caspar Opitz Dagens Nyheter 1225800
Lena Mellin Aftonbladet 1214800
Lars Adaktusson fd EFN 1200800
Per Lundsjö fd E24 1153100
Jon Åsberg Affärsvärlden 1113700
Mats J Larsson Dagens Nyheter 1094200
Claes Blom Sköna Hem 1094200
Ove Jerselius Frida Förlag 1071100
Mats Örbrink fd. TV4 1070300
Lars Weiss Ordförande Creo 1043600
Mattias Lundell Expressen 1041300
Peter Settman Baluba 1019500
Claes de Faire Resumé 1003000
Magnus Ringmar OTW 983000
Elisabeth Trotzig Reklamombudsmannen 975500
Peter Edhäll Talentum 958000
PM Nilsson Dagens Industri 955500
Michael Fällström Göteborgs-Posten 934700
Johan T Lindwall Expressen 934600
Fredrik Helmertz Aller Media 933200
Jens Stenberg Café 926200
Anna Lindmarker TV4 911500
Fredrik Sjöshult Expressen 910400
Rolf Sohlman Pampas produktion 906100
Cecilia Hagen Expressen 865900
Kristian Luuk Programledare 858900
Jonna Berg Styleby 850000
Karin af Klintberg Thelma & Louise TV 842600
Lennart Ekdal Programledare 772900
Helena Giertta Journalisten 769800
Daniel af Klintberg Sveriges Radio 766200
Lasse Anrell Aftonbladet 753400
Fredrik Svedjetun Dagens Media 746800
Peter Jihde Programledare 744300
Henrik Brors Fd. Dagens Nyheter 722900
Johan Westman Monkberry  706400
Susanna Popova Krönikör 698600
Christina Bellander TV4 682900
Johan Hakelius Aftonbladet 677100
Ingvar Oldsberg TV4 674000
Leo Lagercrantz EFN 671700
Anders Lundin Programledare 660600
Pelle Törnberg Bokadirekt.se 660100
Fredrik Virtanen Aftonbladet 635100
Mårten Nihlén Residence 631200
Eshan Fadakar Aftonbladet 629900
Magnus Enbacka Ellion consult 619900
Agneta Sjödin Programledare 619200
Carina Nunstedt Bonnier 618800
Dan Edström Expressen 612200
Jan Zachrisson Zodiak 612000
Ewa Swartz fd. Natur & Kultur 582300
Elin af Klintberg Klintberg Niléhn 575000
Pär Sundberg Time 552900
Jonas Wiwen-Nilsson Realtid 521800
Stina Lundberg SVT 521000
Göran Rosenberg Journalist 518900
Alexandra Forslund Expressen 512100
Mattias Göransson Filter 509700
Steffo Thörnquist TV4 491500
Rolf van den Brink Dagens Opinion 467900
Hasse Breitholtz Swedbank Arena 452000
Linda Skugge Vulkan 445900
Olle Palmlöf SVT 445200
Jan Friedman Tevefolket 438800
Alexander Ervik Finest 433400
Lars Beckung Mexico 426300
Maja Aase Iris Media 426300
Peter Paunovic PSP Media 410300
Sofi Fahrman Aftonbladet 402300
Otto Sjöberg Mediarevolution 394000
Douglas Roos Nyheter24 390000
Karin Pettersson Aftonbladet 386200
Filip Hammar Programledare 381500
Peter Siepen Programledare 372000
Carl M Sundevall A perfect guide 349200
Karin Eder Ekman SVT 331000
Bernt Hermele Författare 310800
Bingo Rimér Moore 306300
Kjell Dabrowski Dabrowski 281200
Jan Wifstrand Rapidus 225000
Ebba von Sydow SVT 223900
Viggo Cavling Inizio 148700
Henrik Meerburg Golfresan 142800
Björn Hedensjö författare/konsult 115500
Petra Nordlund TV4 103900
Daniel Nyhlén Improveme.se 1500
Johan Ståhl fd. Sydsvenskan 0
Mats Drougge Fd. Slitz 0
Johan Kinnander Mediaplanet 0

Dante Thomsen

Kommentarer

Välkommen att säga din mening på Dagens Media.

Principen för våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Dagens Media eller av oss anlitad personal.

  Kommentarer

Läs även

Sponsrat innehåll

ANNONS

Åsikter & debatt

v>