Farsta Centrum hjälper med mode
Publicerad 24 september 2012 14:08
1 kommentar
Farsta Centrum går, tillsammans med flera hjälporganisationer, ut i en modekampanj där besökarna kan skänka bort sina oönskade plagg.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Kampanjen är John Does första stora kampanj för Farsta Centrum och rullas ut under parollen "Modeturen".
Kampanjen och tar sitt avstamp i en klädesinsamling. På torget i Farsta Centrum har olika behållare ställts upp där besökarna kan lämna sina kläder.
Varje behållare har dessuotm försetts med information om de hjälporganisationer som är med i kampanjen. Dessa organisationer är Stockholms Stadsmission, Myrorna, Röda Korset och Human Bridge.
För att uppmärksamma insamlingen går Farsta Centrum ut i print, dr och online.
– Som köpcentrum står man på kommersens sida vare sig man vill eller inte. Därför känns det extra bra för oss att kunna göra en insats för miljön och människor samtidigt som vi får en chans att visa våra nyheter, säger Helene Andersson, marknadsansvarig på Farsta Centrum, i ett pressmeddelande.
Kampanjen pågår under två veckor med start i dag.
Fakta Arbetsgrupp J
John Doe Worldwide
Mehrnaz Bejne, projektledare
Pernille Nylén Janze, produktionsledare
Christoffer Lundström, copywriter
Johan Bränström, art director
Daniel Johansson, grafisk formgivare
Anders Mjöbring, webbproducent
Anders Modén, originalare










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
1 kommentar