Ryanair fälls för sexism - igen
Publicerad 12 juli 2012 09:45
8 kommentarer
Ryanairs ökända kalender, med lättklädda kvinnor, fälls av Reklamombudsmannen. Detta blir andra fällningen för Ryanair under 2012.
Läs mer
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Ryanairs senaste version av sin omdiskuterade och kritiserade kalender, som porträtterar lättklädda kvinnor, klandras nu av Reklamombudsmannen, RO.
Kalendern har ett uppslag per månad som visar en eller flera av Ryanairs kvinnliga anställda klädda i badkläder eller underkläder. Detta fick Örebro Rättighetscenter att anmäla reklamen för att den framställer kvinnor som rena sexobjekt. RO håller med, och fäller reklamen.
"Reklamombudsmannen finner att kvinnorna på bilderna helt saknar samband med den marknadsförda produkten flygresor. De framställs som rena sexobjekt på ett sätt som kan anses kränkande för kvinnor i allmänhet. ", skriver Reklamombudsmannen.
Ryanair har som vanligt valt att inte yttra sig angående reklamen, men Michael O'Leary, företagets vd, har tidigare riktat skarp kritik mot Reklamombudsmannens brittiska motsvarighet ASA och sagt att de inte tänker sluta använda bilder på lättklädda kvinnor. Han har även påpekat att fällningarna skapar bra pr för företagets kommande annonsering.
Intäkterna från kalendern går till välgörande ändamål.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
8 kommentarer Sortera: Äldsta överst