Tidskriftsbranschen i stor sommarkampanj
Publicerad 14 juni 2012 07:45
5 kommentarer
Som en fortsättning på den tidigare kampanjen "Tidningar för dig" uppmanar nu Tidsam och tidskriftsbranschen svenskarna att stanna hemma för att läsa en tidning.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Tidskriftsleverantören Tidsam fortsätter sitt kampanjande under parollen "Tidningar för dig" genom att tillsammans med Sveriges ledande tidskriftsförlag uppmana svenskarna att ta sig tid till att läsa.
– Det är tredje sommaren på raken som vi gör kampanjer tillsammans och vi tycker att det är unikt. Det händer inte annars att en varugrupp har en gemensam kampanj, det finns inte chipskampanjer eller godiskampanjer, så jag tycker att vi ska vara stolta, säger Daniel Andersson, vd för Tidsam, till dagensmedia.se.
De tidskriftsförlag som är med i kampanjen är bland annat Aller Media, Bonnier Tidskrifter, Egmont Kärnan, Egmont Tidskrifter och Albinson & Sjöberg.
Sammanlagt är det 150 tidningstitlar som är med kampanjen, som är framtagen av The Fan Club. Kampanjen går på bred front i tv, butik, print, online, utomhus samt event.
I den riktade digitala kampanjen på Sveriges tre största centralstationer möts de som försöker koppla upp sig mot de öppna nätverken av nätverksnamnen "Köp en tidning istället".
I tv-kampanjen som kommer att gå i TV4 kanalerna får tittarna se en brusbild som efter en stund uppmanar tv-tittarna att läsa en tidning.
– Våra kampanjer har haft lite olika inriktning. Nu vill vi få till en snackis, få folk att inse att tidningar är ett bra och intressant media som berör alla. Vi satsar på kännedom, vilket gör att vi säljer mer på sikt, säger Daniel Andersson.
Kampanjen kommer att fortlöpa året ut.














Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
5 kommentarer Sortera: Äldsta överst