Obama kysser Kinas president
Publicerad 16 november 2011 15:43
5 kommentarer
Benetton låter världens politiska och religiösa ledare kyssas i en ny reklamkampanj.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Kampanjen, som går under namnet Unhate, vill uppmana människor med olika religioner, kulturer och politiska åsikter att närma sig varandra.
Den nybildade organisationen med namnet Unhate står också bakom kampanjen.
– Världen idag är kaosartad, men också full av hopp. Genom kampanjen vill vi sprida och synliggöra ett toleransideal och bjuda in medborgare i alla länder till att reflektera över hur hat uppkommer ur rädslan för ”de andra” och det som är okänt för oss, säger Alessandro Benetton, ordförande i Benetton Group, i ett pressmeddelande.
I annonserna får vi bland annat se USA:s president Barack Obama och den kinesiske presidenten Hu Jintao kyssas, liksom påve Benedict XVI och imamen Ahmed Mohamed el-Tayeb, Palestinas president Mahmoud Abbas och den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu, och Frankrikes Nicolas Sarkozy kysser Tysklands förbundskansler Angela Merkel.
Tanken är att annonserna ska symbolisera försoning.
Kampanjen är global och drar igång idag. Den ska synas i dagspress, tidskrifter och på nätet. Kampanjen är framtagen av Benettons inhouse-byrå Fabrica.
Enligt The Wall Street Journal använder Benetton bilderna utan tillåtelse.











Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
5 kommentarer Sortera: Senaste överst