Sverige toksatsar på modeveckan i Berlin
Publicerad 1 november 2010 12:21
1 kommentar
Berlins modeveckor ska stärka Sveriges bild i internationella sammanhang och öka intresset för svenskt mode.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Svenska Institutet har fått i uppdrag av regeringen att öka det internationella intresset för svenska kreativa näringar, med fokus på tre branscher som anses ha stor exportpotential: mode, dataspel och musik.
Först ur är mode med ett pilotprojekt som ska presenteras under Berlins modeveckor i januari 2011.
Anna Maria Bernitz, projektledare för mode på Svenska Institutet, vill inte avslöja allt för många detaljer, då projektet fortfarande befinner sig i startgroparna.
– Men vi kommer att satsa på tre saker. Det är modevisningar, en mode- och fotoutställning, samt en föreläsning om mode, säger hon.
Projektet syftar främst till att bygga upp Sveriges bild utomlands, och visa upp vad de svenska branscherna gör.
– Det innebär att vi får en chans att visa upp oss på bredfront internationellt, och att omvärlden får kännedom om att mycket som de redan känner till är svenskt.
Regeringen har satsat en miljon kronor i projektet. Jämfört med andra länder, som gått in med mångmiljonbelopp, är bidraget ganska lågt.
En modevisning på de bästa arenorna kostar lika mycket som det anslag Svenska Institutet fått från regeringen, berättar Anna Maria Bernitz.
– Det är ett bra initiativ, och vi är glada för att det äntligen uppmärksammas. Men i ett internationellt perspektiv skulle det behövas mer, säger Anna Maria Bernitz.



Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
1 kommentar