Absolut lanserar designer-vodka
Publicerad 22 oktober 2010 13:47
6 kommentarer
Absolut vill att fler dricker vodka. I en ny limiterad upplaga kryddad med kaffe och mandel satsar man hårt på designen.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Det är den Milano-baserade designern Liselotte Watkins som har tagit fram den nya designen i samarbete med Absoluts byrå Happytear. Vodkan som är kryddad med mandel och kaffe, är döpt till Absolut Watkins och säljs i en limiterad upplaga
Liselotte Watkins har bland annat jobbat med Barney’s, Vogue och The New Yorker
– Jag är ju svensk så Absolut har alltid funnits där. Ser man tillbaka på de personer som Absolut har haft samarbeten med genom åren så är det onekligen ett hedrande sällskap jag hamnat i, säger Liselotte Watkins i ett pressmeddelande.
Happytear fick uppdraget från Absolut i april 2009 och arbetar annars framför allt med butiker och reklamfilm. Ytterligare samarbeten med Absolut är att vänta, det säger projektledaren Joakim Pettersson.
Vilken drömartist skulle du vilja se på vodkaflaskan?
– Det vill jag nog inte prata om just nu men det är något du lär få se framöver, säger Joakim Pettersson.
Tycker du om Absolut Watkins?
– Den är jättegod. Såklart. Men den känns ganska annorlunda.
Fakta
Arbetsgrupp:
Magnus Skogsberg Tear/CD/HAPPYTEAR, Ola Johansson/AD/Destrito,
Joakim Pettersson/Projektledare/ HAPPYTEAR, Marcus Dunberg/Copy/Frilans,
Martin Thor & Kristian Möller/Orginalare, Emmy Edström/Coordinator/ HAPPYTEAR,
Jens Mortenson/Foto/Cameralink




Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
6 kommentarer Sortera: Äldsta överst