Expressen tar Idol till mobilen
Publicerad 4 september 2009 07:22
7 kommentarer
Otto Sjöberg sjösätter en mobilsatsning i samband med ”Idol” nästa vecka. Tittarna ska kunna se exklusivt Idol-material i telefonen och en speciell Idol-applikation har utvecklats.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
I samband med premiären av ”Idol” nästa vecka drar TV4 Expressen Mobilab igång en storsatsning i mobilen.
En idol-sajt, en egen tv-kanal i mobilen med exklusivt material och en Idol-applikation gör att programformatet förlängs till telefonen. Vad Idol-appen kommer att innebära vill inte Otto Sjöberg, vd för TV4 Expressen Mobilab, avslöja.
– Det kräver ett godkännande från Apple och det är inte klart än. Men vi hoppas att Idol-appen ska vara lite nyskapande, säger han.
Mobilab är det digitala samarbetet mellan TV4 och Expressen. Därför kommer också marknadsföringen av konceptet att ske genom dem.
– Vi lanserar konceptet via våra kraftfulla kanaler. Bland annat genom TV4 och Expressens papperstidning. Det är en av de stora fördelarna som vi har, att företaget ägs av båda företagen, säger Otto Sjöberg.
Under hösten räknar Otto Sjöberg med att flera av TV4:s program kommer att bli koncept i mobilen.
– Vi kommer att göra flera starka format och förlänga det ut i
mobilen. Det faktum att telefonerna är terminaler som folk alltid har med sig ger nya möjligheter och skapar nya utmaningar. TV4 och Expressen ska finnas på de plattformar där publiken finns, säger han.




Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst