Apoteket ser över F&Bs skrämselreklam
Publicerad 31 juli 2009 13:40
43 kommentarer
Över 70 000 personer har gått med i facebookgruppen Jag är rädd för tjejen i Apolivareklamen. "Det är inte vår avsikt att göra folk rädda", säger Apotekets varumärkesdirektör Eva Fernvall.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Apoteket har trummat in kampanjen hårt via tv sedan i början av sommaren. Syftet är att flytta hudvårdsmärket Apoliva, berättar Eva Fernvall.
- Vi vill flytta märket till en hudvårdsserie som har lika hög trovärdighet som Apotekets övriga varumärken. Apoliva ska vara ett mer trovädrigt märke än varorna på Kicks och Åhléns.
Men reklamuttrycket med supermodellen Adina Fohlin i fornordisk skepnad har skapat omfattande debatter på både Youtube, Flashback och Facebook. Många anser att reklamen är obehaglig. Eva Fernvall är inte förvånad över reaktionerna.
- Reklamen avviker från traditionell reklam för hudvårdsprodukter. Men bra reklam ska väcka debatt och ge merförsäljning.
Hur framgångsrik kampanjen är, det är "för tidigt att säga".
- Jag hörde att den går väldigt bra och att försäljningen ökar, men vi har ännu inte gjort någon utvärdering.
Men folk blir rädda för reklamen. Hur ser du på det?
- Självklart måste vi ta reaktionen på allvar. Det är inte vår avsikt att göra folk rädda. Det får vi analysera.
Så ni tänker inte lyfta reklamen?
- Inte akut.
Kommer ni att jobba med samma modell framöver?
- Jag vet inte exakt hur fortsättningen ser ut, men vi brukar variera vårt uttryck och det finns säkert fler modeller.
Reklambyrån Forsman & Bodenfors ligger bakom reklamen för Apoliva.
Läs mer här.




Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
43 kommentarer Sortera: Äldsta överst