Spotify räds inte utmanaren
Publicerad 11 juni 2010 12:19
2 kommentarer
Skype-grundarna utmanar marknaden med sin nya musiktjänst Rdio. "Vi välkomnar tjänster som möjliggör lagligt musiklyssnande", säger Anders Svensson, försäljningschef på Spotify till Dagensmedia.se.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Niklas Zennström och Janus Friis nya streamingtjänst kan nås genom webben och smarta mobiler som iPhone och Blackberry, och har ett musikutbud på 5 miljoner låtar.
Till skillnad från Spotify är Rdio annonsfri och finansieras av prenumerationsavgifter. Användarna får betala en månadsavgift på 10 dollar för att kunna lyssna via både webben och mobilen, eller 5 dollar för endast webbtjänsten.
– Vi har sett många annonsfinansierade musiktjänster komma och gå. Vi känner att det är på tiden att vi återkommer till den här branschen med ett attraktivt erbjudande och en hållbar prenumerationsmodell. Dessutom har ingen annan klarat att på ett elegant sätt integrera upptäckt av ny musik och en högkvalitativ streamingupplevelse under ett tak, säger Janus Friis i en pressrelease.
Kritiker menar att Rdio är närmast identiskt med Spotify, förutom att de är flera år efter, och att det kommer bli svårt att slå sig in på den svenska marknaden.
Är Rdio en copycat?
– Vi välkomnar tjänster som möjliggör lagligt musiklyssnande. Vi vill inte jämföra oss själva med andra musiktjänster, det är upp till användarna att bestämma. Vårt fokus är att erbjuda användarna den bästa och mest högkvalitativa tjänsten, säger Anders Svensson, försäljningschef på Spotify till Dagensmedia.se.
Han menar dock att deras annonsmodell är överlägsen i reklamsynpunkt.
– Vi har två miljoner användare i Sverige, stark bakgrund inom internetannonsering och möjlighet att segmentera målgrupper vilket gör Spotify mycket attraktivt ur ett marknadsföringsperspektiv.
Precis som Spotify kommer Rdio också innehålla sociala tjänster, men enligt Rdio är de unika genom det konstanta flödet av andras låtar för att slippa att manuellt ansluta sig till vänners spellistor för att upptäcka ny musik.
– Till skillnad från andra tjänster kommer det alltid finnas ny musik att upptäcka varje gång man loggar in på webben eller via mobilen, säger Drew Larner, vd på Rdio i pressreleasen.



Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst