Digitalt - presenteras av Specific Media

Skuldtyngt Adoperator begärs i konkurs

Nyheter 24, Bloggerfy och Telia. Det är några av bolagen som kan drabbas när det skuldtyngda annonsnätverket Adoperator begärs i konkurs.

Dagens Media granskade i #16 av papperstidningarna Adoperator och Adtail.

Dagens Media granskade i #16 av papperstidningarna Adoperator och Adtail.

Verktyg

Tipsa oss om nyheter

Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.

Adoperator – ett annonsnätverk som alldeles nyligen försökte locka investerare till en nyemission – begärs i konkurs, kan dagensmedia.se berätta.

Bakom konkursansökan står Adoperators tidigare hyresvärd Balder Puman AB.

De saknar betalning för fyra månaders hyra.

– Det är en gammal skuld som vi räknar med att lösa under den här veckan. Jag är inte så orolig, säger Lena Tehrani, vd för Adoperator.

Dagens Media granskade i en artikel i papperstidningen nyligen Adoperators ekonomi.

Under 2011 tvingades bolaget till en nyemission på 4 miljoner kronor. Ytterligare 4 miljoner kronor plockades in via ett lån till skyhöga 14 procents ränta. Samtidigt har Adoperators styrelse liknat en karusell, där ledamöterna hela tiden byts ut.

Trots de skakiga finanserna köpte Adoperator upp bolaget Adtail, en förlusttyngd konkurrent, tidigare i år för att bilda en ”slagkraftig aktör” på marknaden för annonsnätverk. Adtails ägare fick sina aktier konverterade till aktier i Adoperator.

Adtail har nu gått i konkurs.

”En stor del av den förhoppning vi hade på förvärvet av AdTail var i synergin kring försäljning. Med facit i hand så uteblev det och blev i stället en energislukande situation”, skriver Lena Tehrani i ett uttalande på bolagets sajt som publicerades för en vecka sedan.

Då uttryckte hon gott hopp om framtiden för Adoperator.

”AdOperator kommer nu att fullt ut fokusera på bolagets kärnområde - riktad annonsering till bra priser. Samtidigt har bolaget fortsatt att utveckla sin egen plattform och lanserar inom kort flera spännande funktioner.”

I dag är Adoperator i akut behov av kapital. Skulderna hos kronofogden uppgår till 375 000 kronor. Ytterligare krav på nära en halv miljon kronor är på väg in.

Det kan ställas mot Adoperators totala intäkter under det första halvåret 2012, som uppgick till 765 000 kronor. Förlusten under samma period landade på 2,1 miljoner kronor.

– Det är ingen hemlighet att vi har haft det tufft. Vi försöker att betala så mycket vi kan till de leverantörer som vi verkligen behöver för att driva verksamheten vidare, säger Lena Tehrani.

Hur ska ni klara att betala skulderna när de är större än era totala intäkter under ett halvår?

– Då får man titta på helheten. Vi har haft det tufft försäljningsmässigt och likviditetsmässigt. Det har blivit ett stort skuldberg och när du säger det så låter det nästan omöjligt, men jag tror inte att det är det. Vi har interna planer på hur vi ska lösa detta.

Adoperator avnoterades nyligen från aktietorget. En konkurs skulle innebära att alla som har investerat i bolaget skulle få se sina aktier bli helt värdelösa. Avlistningen innebär även att aktieägarna har små möjligheter att sälja sina aktier.

Lena Tehrani sade för en månad sedan att Adoperator skulle se till att "fortsatt handel i aktien kan ske genom att aktien listas på någon av de alternativa handelsplatserna”.

Hon har nu ändrat sig.

– Vi är ett för litet bolag för att vara listade över huvud taget. Vi har själva valt att avlistas och vi kommer att spara pengar på det, säger hon idag.

Bland de bolag som kan drabbas i form av obetalda fakturor finns bland annat Nyheter 24, Bloggerfy, Telia, Nordea samt den svenska staten – då Adoperator har flera skatteskulder.

Adoperator startades hösten 2007 av Fredrik Palm och Jonas Biström, tidigare landschef för Viasat Finland respektive försäljningschef för TV3:s text-tv, tillsammans med bland andra Bo Wetter, som var med och grundade Framfab.

De lämnade Adoperator under 2008. Jonas Biström säger att bolaget då gick med vinst.

– Jag har inte haft något med Adoperator att göra över huvud taget sedan dess, säger Jonas Biström, till dagensmedia.se.

Erik Wisterberg Av: Erik Wisterberg
Mejla reportern

08-545 222 01

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

6 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (6)
Antal kommentarer:

Digitalt - presenteras av Specific Media

KIA-INDEX TOPP 20
Artikellista - dig

Eurovision lyfter svt.se

Generell ökning efter svag vecka. Veckans vinnare enligt KIA Index är svt.se som ökar med 20 procent tack vare Eurovision Song Contest.

Artikellista - dig

Chimney anställer kundchef

"Rörligt har ökat jättemycket". Produktionsbolaget Chimney anställer Johan Näslund som kundchef i Sverige. 1

Artikellista - dig

LRF:s nya tidning tar ner maten på jorden

"Inte så tjusig och tillrättalagd". LRF Media rider vidare på matvågen och lanserar ännu en tidskrift med titeln Äkta Mat med fokus på ekologiska råvaror och matlagning från grunden. 4

Två byråer blir en när Matador köper NPP Uppsala

"I linje med våra kunders behov". Kommunikationsbyrån Matador köper NPP Uppsala.

Artikellista - dig

Rockklassiker plockar ner Husby-skämt efter rasistkritik

Ametist Azordegan: "Oacceptabelt och pinsamt". UPPDATERAD. "Throwing Stones – Husbys bästa rockband". Så skämtar SBS-kanalen Rockklassiker om upploppen i Husby. 10

Artikellista - dig

Därför står displayreklamen och stampar

OMD-chef: "Okunskap". Dagspressen jagar desperat efter digitala intäkter. Men än så länge står webb-tv för låga volymer och i år förväntas displayannonseringen ha den svagaste tillväxten sedan finanskrisen.

Annons
Artikellista - dig

Minskad vinst för Aller – men försäljningen ökar

"Helt klart godkänt". Efter rekordvinsten 2011 minskar Aller Medias rörelseresultat med drygt 10 procent.

Artikellista - dig

Com hem om TV4 News: "Vi kommer att påverkas"

Com hem om TV4 News-haveriet. Avgifterna som TV4 News betalade till Com hem anses ha bidragit till kanalens fall. Nu kommenterar tv-distributören nedläggningen. 1

Artikellista - dig

MTG TV:s vd: "Reklam kommer inte förstöra OS-upplevelsen"

Vd Joachim Nordlind: "Reklam kommer inte förstöra OS-upplevelsen". I en intervju med Dagens Media avslöjar MTG TV:s vd Joachim Nordlind planerna för vinter-OS 2014 i Sotji. 8

Artikellista - dig

Prime och Volt har störst chans att vinna

Marknadsföring i sociala medier. Fyra svenska reklambyråer är nominerade i sammanlagt sex kategorier i The Bees Awards. Även Forsbergs skola är nominerade i kategorin Best student work.

Annons

Dagens Media TV

"Långsiktigheten hos Bonnier är borta"

Visa alla
Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 8, 2013

Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 8, 2013

Kolla innehållet i årets nionde nummer.

Forsbergs Slututställning

Forsbergs Slututställning Seglet är hissat

Berghs-bloggen

Berghs-bloggen Tack för oss!

48h-bloggen

48h-bloggen Klart slut. Ut.

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

I en artikel om demonstrationerna i Husby intervjuar DN en "Husbybo" – utan att nämna att han är en journalist med kopplingar till organisationen bakom demonstrationerna.

"Har skapat ett stort värde"

"Har skapat ett stort värde"

TV4-gruppens vd Casten Almqvist berättar för Dagens Media om beslutet att sälja TV11 till SBS Discovery Media.

Realtid i creddbråk med DI

Realtid i creddbråk med DI

Realtids Per Agerman anklagar Dagens Industri för stöld – DI:s Peter Fellman gäspar. 5

Reklamchefen lämnar Volvo

Reklamchefen lämnar Volvo

Volvos reklamchef Bengt Junemo har slutat på bolaget efter 35 år. Per Carleö tar över.

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman och Göran Ellung anklagas för misstagen som ledde till TV4 News nedläggning. Nu slår duon tillbaka.

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

Nyhetsbolagets tidigare ledning med Jan Scherman och Göran Ellung i spetsen anklagas för att ha ”gjort allting fel” – och ha orsakat TV4 News haveri. 5

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

De lägger sina annonspengar i TV4 News. Men hittills har kanalens exklusiva partners inte fått någon information om TV4 News framtid. 2

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

På Facebook skryter den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali om hur han tagit sig förbi Svenska Dagbladets betalvägg. 6

Stampen köper Rodeo

Stampen köper Rodeo

Stampen köper modemagasinet Rodeo, kan Dagens Media berätta. Målet är att stärka greppet kring annonsörer som vill nå en ung målgrupp. 11

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

"Uppdrag Gransknings" på förhand hett omdebatterade avsnitt om journalister och integrationsfrågor får i dag hård kritik.

"Tänker inte hålla käften"

"Tänker inte hålla käften"

Tv-veteranen Jan Scherman oroas över bristande mod och jakt på kortsiktiga vinster inom Bonnier. 1

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

När McDonalds laddade upp en kort och humoristisk status med ordet ”hen” brast det för hundratals Facebookanvändare. Men på McDonalds är man glada över uppmärksamheten – och betonar att hamburgerkedjan finns till för alla. 4

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

DN:s artikelserie om "porrimpotens" har fått skarp kritik av nätverket Queera sexologer. Men den ansvarige reportern Thomas Lerner slår tillbaka. 10

Fackchefen lämnar IDG

Fackchefen lämnar IDG

Rebecka Guzman lämnar IDG, enligt uppgift till Dagens Media.

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

Försäljningen av fem titlar till Aller Media har ingenting med LRF Medias brakförlust för 2012 att göra. Det menar vd:n Ruben Jacobsson. 10

Svenska Institutet om kritiken: "Har tydliga regler"

Svenska Institutet om kritiken: "Har tydliga regler"

Den här veckans @sweden-twittrare Robert Pettersson har orsakat en nätstorm med sina sexistiska och homofobiska blogginlägg. Nu svarar Svenska Institutet på kritiken. 2

Svenskan: ”Vi hade fel”

Svenskan: ”Vi hade fel”

Svenska Dagbladet påstår felaktigt att tidningen är störst på webben – nu stoppas annonserna.

Lydmar: "Jag behöver inte visa tuttar för att sälja mat"

Lydmar: "Jag behöver inte visa tuttar för att sälja mat"

Raseriet kring den nakna kvinnan på lyxkrogen Strandvägen 1:s sajt har tagit Per Lydmar på sängen. I en intervju med Dagens Media svarar han på kritiken om sexism. 26

Volvos metalcopy: "Jag har druckit sprit med Lemmy"

Volvos metalcopy: "Jag har druckit sprit med Lemmy"

För Dagens Media berättar reklamarna bakom Volvos metalhyllning om tyskhånet, "ostig hårdrock" – och spritorgien med Lemmy Kilmister. 2

"Jag vaknade av glädjetårar"

"Jag vaknade av glädjetårar"

När juryordföranden Tom Beckman läste upp motiveringen kunde Rättviseförmedlingens grundare Lina Thomsgård knappt tro sina ögon och öron. 5

Sverige – landet där man äter ”pussybutter”

Sverige – landet där man äter ”pussybutter”

I Acnes och Forsman Bodenfors nya reklamfilm för chokladkakan Starbar drivs det friskt med de mesiga svenskarna. 10

Hon lämnar Nöjesguiden

Hon lämnar Nöjesguiden

Efter fem år säger Margret Atladottir upp sig. I en stor intervju med Dagens Media berättar hon om tiden på Nöjesguiden. 1

"Skulle dra oss inför rätta"

"Skulle dra oss inför rätta"

UPPDATERAD. Lyssna på skivan – men ni får inte säga vad ni tycker. Det kravet ställde Sony inför den påkostade förhandslyssningen av Daft Punks nya skiva. 15

Honkamaa lämnar Google – startar tv-bolag

Honkamaa lämnar Google – startar tv-bolag

Ett nytt mediebolag för rörlig bild – med Youtube som enda plattform. Det är affärsidén som Stina Honkamaa hoppas ska dra in miljarder, kan Dagens Media idag berätta. 14

Annons
Twitter-puff