Digitalt - presenteras av Specific Media

Från den nya kanalen "Gillette Football Club"

Från den nya kanalen "Gillette Football Club"

Gillette och Youtube startar fotbollskanal

Med "Gillette Football Club" inleder Gillette och Youtube ett brett samarbete.

Verktyg

Tipsa oss om nyheter

Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.

"Gillette Football Club" är en Youtubekanal som samlar fotbollsrelaterat innehåll, såsom bakgrundsmaterial, sportnyheter och höjdpunkter, samt videos från de ligor som Youtube har ett samarbete med.

Kanalen kommer även att visa underhållningsprogram som skapats för kanalen och ge besökarna möjlighet att ta del av statistik och klipp från specifika lag.

Krister Karjalainen är chef för digitala medier på Procter & Gamble, som har Gillette som varumärke. Han säger att samarbetet med den nya kanalen är en fortsättning på Gillettes arbete med sportmarknadsföring.

– Det här är jättespännande. Gillette har ju under många år använt sig av sportmarknadsföring för att bygga varumärket och detta är nästa steg på resan, säger han till dagensmedia.se, och fortsätter:

– Män tillbringar mycket tid på Youtube och då är det självklart att ha en närvaro där. Vi har bytt taglinen till ”The best a fan can get”. Det gäller ett partnerskap, och ett sätt skapa bra upplevelser för kunden och addera mer innehåll.

Gillette blir huvudsponsor för Youtubes fotbollsrelaterade innehåll i Europa, Afrika och Mellanöstern, men Krister Karjalainen är inte främmande för att kanalen kan bli global.

– Det är ett stort samarbete där vi aggregerar allt fotbollsinnehåll som finns på Youtube i dag. Det handlar om vill kunna hjälpa fotbollsintresserade män att hitta innehåll med kvalitet. Just nu går kanalen på tre marknader, men om det blir en succé så hoppas vi kunna skapa en global kanal, säger han.

Kommer ni fortsätta med liknande samarbeten i framtiden?

– Det här kommer att vara en del i vårt fortsatta arbete. Vi försöker skapa one-to-one relationer med konsumenterna och detta är ett sätt att göra det. Det är också ett sätt att lära sig vad som skapar ett intresse hos konsumenterna för att ha en relation med oss som varumärke.

Av: Elin Hanspers
Mejla reportern

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

Digitalt - presenteras av Specific Media

Artikellista - dig

Här är Spoons nya styrelse

"Folk som brinner för content marketing". Varumärkesexperten Helena Westin och mediebyrå-vd:n Kenneth Danielsson är två av dem som tar plats i content marketingbyrån Spoons nya styrelse.

Artikellista - dig

Saltå Kvarn pimpar sin sajt

"Glädje och lekfullhet". Med ett nytt formspråk på temat "skafferi" vill spannmålsföretaget Saltå Kvarn bjuda in till delaktighet på sajten.

Artikellista - dig

Kärnhuset får ny byråchef

"En fantastisk utveckling". Som byråchef på Kärnhuset blir Lisa Sjöstrand ansvarig för det operativa arbetet och byråns framtida tillväxt.

Artikellista - dig

Uppsagd säljchef blir vd

"Rollen passar mig bra". City Paketets förre säljchef Mikael Larsson som fick gå på grund av arbetsbrist tar över som vd för analysföretaget Centrino.

Artikellista - dig

Fälls för naken kvinna i kalsongreklam

"Strider mot ICC regler". Nakna kvinnor hör inte hemma i reklam för kalsonger. Det anser Reklamombudsmannens opinionsnämnd i en fällande dom mot Hugo Boss. 5

Artikellista - dig

Jernhusen skapar midsommarstämning på Centralen

"Syfte att skapa trivsel". I dag rullar Stockholms Centralstation ut sin sommarkampanj i samarbete med Posten. 3

Annons
Artikellista - dig

Nytt pengaregn över Wrapp

Framåtlutad strategi. Svenska presentkortsföretaget Wrapp tar in 15 miljoner US-dollar från befintliga och nya investerare. 3

Barometern tappar chefredaktören

"Tretton fantastiskt roliga år". I går meddelade Gunilla Sax att hon lämnar jobbet som chefredaktör för Barometern och Oskarshamns-Tidningen.

Artikellista - dig

Foap kickar igång fototävling

"En stor bekräftelse". Klockan nio i dag lanserar Foap en tävling i samarbete med Puma där användarna uppmanas ladda upp sina fotbollsbilder.

Artikellista - dig

Widespace tar hjälp av vädergudarna

"Vädret styr extra mycket under sommaren". Mobila annonsnätverket Widespace har utvecklat en tjänst som gör det möjligt att styra annonser beroende på väder. 6

Annons
Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 11, 2013

Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 11, 2013

Kolla innehållet i årets elfte nummer.

Dagens Media TV

"Långsiktigheten hos Bonnier är borta"

Visa alla
Cannes Lions

Cannes Lions Missa inte minglet!

Storannonsörer ser inte affärsnyttan med Facebook

Storannonsörer ser inte affärsnyttan med Facebook

Sex av tio marknadschefer anser att sociala medier är viktigt – men få ser den konkreta affärsnyttan.

MTG TV: "Reklam ska inte förstöra OS-upplevelsen"

MTG TV: "Reklam ska inte förstöra OS-upplevelsen"

I en intervju med Dagens Media avslöjar MTG TV:s vd Joachim Nordlind planerna för vinter-OS 2014 i Sotji. 8

Forsbergs Slututställning

Forsbergs Slututställning När början når sitt slut

48h-bloggen

48h-bloggen Klart slut. Ut.

”Inte rätt jobb för mig”

”Inte rätt jobb för mig”

Anna Settman lämnar MTG med omedelbar verkan efter bara tre månader i rollen som vd för betal-tv Norden. 4

"Primetime" – inget tittarlyft

"Primetime" – inget tittarlyft

Niklas Svenssons och Anna Jernberg Carlsons "Primetime" har lanserats med buller och bång. Men supersatsningen har inte inneburit något lyft för Expressen TV. 12

Unga Rörelsehindrade: "Vi är också människor Kanal 5"

Unga Rörelsehindrade: "Vi är också människor Kanal 5"

Unga Rörelsehindrades ordförande Tobias Holmberg undrar vad Kanal 5 har för syn på personer med funktionsnedsättningar.

Lokko blir reseledare

Lokko blir reseledare

Svenska Dagbladet-profilen och anglofilen Andres Lokko blir reseguide i London. 4

De kan ta över Bonnier

De kan ta över Bonnier

De pekas ut som möjliga efterträdare till Jonas Bonnier. Nu kommenterar några av hans närmsta medarbetare avhoppet. 4

"Betalt 2 miljoner som vi troligtvis inte får tillbaka"

"Betalt 2 miljoner som vi troligtvis inte får tillbaka"

Peace & Love går i konkurs, och årets festival ställs in. Nu riskerar sponsorerna att förlora miljoner.

Amanda Schulman ryter till mot Veckans Nu: "Skäms"

Amanda Schulman ryter till mot Veckans Nu: "Skäms"

Aftonbladet-profilen Amanda Schulman sågar kändistidningen Veckans Nu – som hon anklagar för att bidra till en "vidrig syn på kvinnors kroppar". 43

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

I en artikel om demonstrationerna i Husby intervjuar DN en "Husbybo" – utan att nämna att han är en journalist med kopplingar till organisationen bakom demonstrationerna.

"Har skapat ett stort värde"

"Har skapat ett stort värde"

TV4-gruppens vd Casten Almqvist berättar för Dagens Media om beslutet att sälja TV11 till SBS Discovery Media.

Realtid i creddbråk med DI

Realtid i creddbråk med DI

Realtids Per Agerman anklagar Dagens Industri för stöld – DI:s Peter Fellman gäspar. 5

Reklamchefen lämnar Volvo

Reklamchefen lämnar Volvo

Volvos reklamchef Bengt Junemo har slutat på bolaget efter 35 år. Per Carleö tar över.

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman och Göran Ellung anklagas för misstagen som ledde till TV4 News nedläggning. Nu slår duon tillbaka.

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

Nyhetsbolagets tidigare ledning med Jan Scherman och Göran Ellung i spetsen anklagas för att ha ”gjort allting fel” – och ha orsakat TV4 News haveri. 5

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

De lägger sina annonspengar i TV4 News. Men hittills har kanalens exklusiva partners inte fått någon information om TV4 News framtid. 2

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

På Facebook skryter den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali om hur han tagit sig förbi Svenska Dagbladets betalvägg. 6

Stampen köper Rodeo

Stampen köper Rodeo

Stampen köper modemagasinet Rodeo, kan Dagens Media berätta. Målet är att stärka greppet kring annonsörer som vill nå en ung målgrupp. 11

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

"Uppdrag Gransknings" på förhand hett omdebatterade avsnitt om journalister och integrationsfrågor får i dag hård kritik.

"Tänker inte hålla käften"

"Tänker inte hålla käften"

Tv-veteranen Jan Scherman oroas över bristande mod och jakt på kortsiktiga vinster inom Bonnier. 1

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

När McDonalds laddade upp en kort och humoristisk status med ordet ”hen” brast det för hundratals Facebookanvändare. Men på McDonalds är man glada över uppmärksamheten – och betonar att hamburgerkedjan finns till för alla. 4

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

DN:s artikelserie om "porrimpotens" har fått skarp kritik av nätverket Queera sexologer. Men den ansvarige reportern Thomas Lerner slår tillbaka. 10

Fackchefen lämnar IDG

Fackchefen lämnar IDG

Rebecka Guzman lämnar IDG, enligt uppgift till Dagens Media.

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

Försäljningen av fem titlar till Aller Media har ingenting med LRF Medias brakförlust för 2012 att göra. Det menar vd:n Ruben Jacobsson. 10

Annons
Twitter-puff

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se