Apple öppnar i Malmö
Publicerad 26 juli 2012 09:00
2 kommentarer
Malmö kommer inte bara att vara skådeplats för Eurovision Song Contest nästa år, de kan också få Nordens första Applebutik.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Rykten har tidigare florerat kring datorjätten Apples första Nordiska butik. I november förra året skrev exempelvis Expressen att den första butiken skulle öppnas på Norrmalamstorg i Stockholm.
Nu skriver Dagens Industri att Apple öppnar en butik i köpcentrumet Emporia i Malmö i oktober.
Enligt Dagens Industri är kontraktet mellan Apple Retail och köpcentrumets ägare Steen och Ström redan klart och datorjätten kommer att hyra en butiksyta på drygt 400 kvadratmeter i köpcentrumet.
På sin hemsida söker Apple dock personal för butiker både i Stockholm och i Malmö, så en butik kommer troligtvis även att öppna i huvudstaden, men det är oklart när.
Emporia kommer, när det öppnar i slutet av oktober, att vara Sveriges största köpcentrum med 78 000 kvadratmeter uthyrningsyta.










Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
2 kommentarer Sortera: Äldsta överst