Ökad vinst för Getupdated
Publicerad 16 februari 2012 15:07
3 kommentarer
Digitala marknadsföringsbolaget Getupdated ökade vinsten förra året och vände ett negativt resultat till positivt.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Getupdated gjorde ett rörelseresultat på 8,7 (-0,4) miljoner kronor. Exklusive avskrivningar landade dock resultatet på 12,8 (3,6) miljoner kronor.
Koncernens omsättning minskade med 12 procent jämfört med 2010 och uppgick till 161 miljoner kronor.
I Sveriges omsatte Getupdated 80,8 (98,6) miljoner kronor och gjorde ett rörelseresultat på 10,3 (-1,6) miljoner kronor.
Under förra årets fjärde kvartal sålde Getupdated konsultverksamheten i bolaget Circuit för 8 miljoner kronor.
Getupdated har med hjälp av ett sparpaket under 2011 sparat närmare 15 miljoner kronor, skriver bolaget i bokslutet. En stor del i besparingen är flytten från Stureplan till Kungsholmen.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
3 kommentarer Sortera: Äldsta överst