Wikipedias protestaktion – stänger ner sajten
Publicerad 17 januari 2012 09:08
1 kommentar
Wikipedia planerar att stänga ner den engelska delen av sin sajt i natt. Det som en protestaktion mot den hårt kritiserade antipiratlagen Sopa.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Sopa, eller Stop online piracy act är en amerikansk lag som musik- och filmlobbyisterna hoppas ska stoppa piratkopieringen.
Det genom att tvinga amerikanska internetföretag att blockera utländska sajter med innehåll som bryter mot upphovsrättslagen.
Lagen ska röstas igenom i det amerikanska representanthuset, men har fått mycket kritik från stora internetaktörer som bland annat Google.
Även onlinelexikonet Wikipedia är mycket kritiska till lagen och planerar nu alltså att stänga ned sajten i 24 timmar vid midnatt i natt för att protestera mot Sopa.
– Varning studenter! Gör era läxor tidigt. På onsdag protesterar Wikipedia mot en dålig lag, skriver Wikipedias grundare Jimmy Wales på Twitter.
Tidigare har Google jämfört Sopa-lagen med internetcensuren i länder som Kina och Iran.









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
1 kommentar