Den nya designen på sajten.
Så ska de utmana tasteline och recept.nu
Publicerad 9 mars 2011 07:04
3 kommentarer
Göteborgsbaserade matsajten kokaihop.se lanserar en ny grafisk profil – satsar på redaktionellt innehåll för att växa.
Läs mer
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
– Vi har ett väldigt aktivt community och har nu dessutom redaktionellt material, säger Mikael Andersson, grundare till kokaihop.se.
Ett syfte med den nya sajten är att genom större interaktion med användarna öka trafiken.
Det ska man bland annat göra genom satsningen på redaktionellt material förklarar Mikael Andersson:
– Vi vill lyfta fram det som skapas på sajten mer. Många av konkurrenterna som matklubben har varken app eller redaktionellt material.
Sajten hade enligt senaste KIA:index över 152 000 unika besökare vilket gör dem till den sjunde mest besökta matsajten i Sverige.
- Vårt mål har länge varit att nå en tredje plats sett till leverantörsoberoende matsajter. Frånsett ICA, COOP och Arla ligger vi nu på en fjärde plats, säger Mikael Andersson.
I samband med den nya designen har matsajten utökat möjligheterna för annonsering.
– Numera stödjer vi samtliga annonsformat som till exempel Tasteline gör och har annonsförsäljning i vår app, säger Mikael Andersson.
Den nya sajten är framtagen i samarbete med webbyåran Ikachan, som grundades i höstas av Viktor Larsson sen han hoppat av Forsman & Bodenfors.
Fakta Sveriges största matsajter
1 Recept.nu: 392 523
2 tasteline.com: 391 427
3 ICA.se: 338 105
4 coop.se: 222 681
5 matklubben.se: 220 848
6 Arla: 154 915
7 Kokaihop.se: 152 112
8 Bonnier mat och vin: 149 176
9 alltommat.se: 146 975
10 Receptfavoriter: 88 968
Källa: KIA:index v.8









Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
3 kommentarer Sortera: Äldsta överst