Digitalt - presenteras av Specific Media

De äger modebloggarna

De äger modebloggarna

Acne, Odd Molly och Cheap Monday är modemärkena som dominerar, visar Dagens Medias kartläggning. "Bloggarna är väldigt betydelsefulla för oss", säger Christina Tillman, vd för Odd Molly.

Verktyg

Tipsa oss om nyheter

Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.

Vid sidan av de etablerade medierna har bloggosfären seglat upp som en reell maktfaktor under de senaste åren.

Speciellt inom modevärlden anses bloggarna ha stor påverkan på vilka varumärken som blir hajpade – och således säljer bättre än ändra.

– Det är väldigt positivt att bloggarna finns, och vi försöker alltid att ha dem med när vi gör visningar och butiksöppningar, säger Roland Hjort, grundare av Whyred.

Omvärldsbevakningsföretaget Aitellu har sedan 2004 arbetat med att indexera de svenska bloggarna.

För Dagens Media har de tagit fram unik statistik som visar vilka modevarumärken som går hem bäst bland bloggarna.

Etta bland de nio mätta märkena, med 2 916 inlägg hittills i år, är Acne.

– Det skrivs otroligt mycket om Acne, ibland uppemot 220 inlägg om dagen. Det är mer än i många politiska diskussioner, säger Linda Däldborg, medieanalytiker på Aitellu.

På andra respektive tredjeplats hamnar H&M-ägda varumärket Cheap Monday och Odd Molly. 

Gemensamt för samtliga varumärken är att publiciteten bland bloggarna nästan uteslutande är positiv eller neutral. Kritiska inlägg är sällsynta.

– Modebloggarna är väldigt flitiga på att uppdatera, även om inläggen ibland kan vara ganska banala, säger Linda Däldborg.

Odd Molly har sedan starten 2002 byggt sitt varumärke uteslutande via pr. Bolaget började med traditionell annonsering först under 2009.

– Det som bloggarna skriver är jättevärdefullt för oss och ytterligare ett sätt att kommunicera vårt varumärke. Det som händer i bloggosfären sprider sig också väldigt snabbt, säger vd:n Christina Tillman.

Odd Molly jobbar aktivt med att tillhandahålla material på sin webbsida.

– Vi har även haft bloggträffar i våra butiker där vi bjuder på mat och dryck och får en chans att prata med våra bloggare.

Whyred hamnar på den nedre delen av listan bland de nio mätta varumärkena.

Roland Hjort är självkritisk när han får ta del av siffrorna.

– Jag tror att till exempel Acne jobbar mycket mer aktivt mot bloggarna, och vi kan absolut bli mycket bättre på det.

Whyred ska från och med i år, skrota den traditionella modellen med en stor höst- och vårkollektion. Istället ska Whyred släppa kollektionerna i fem omgångar per säsong, något som ger fler naturliga tillfällen att synas på.

– Framförallt gör vi detta för att hela tiden ha nyheter i vårt butikskoncept som vi satsar hårt på. Då kommer vi att släppa nyheter hela tiden och även kunna släppa nyheter till exklusivt utvalda bloggare.

Johan Gip, marknadschef på Peak Performance som hamnar i botten av listan, varnar för att tillskriva bloggarna allt för stor makt.

– Självklart kan närvaro på de största bloggarna ge viss påverkan på försäljning. Men uppenbarligen är korrelationen inte så stark då vi har störst omsättning av de varumärken som är med i denna undersökning.

Bland annat ska Peak Performance ska dock öka sin närvaro på nätet och ska ”inom kort” lansera en satsning inom sociala medier.

– Vi kommer framöver fokusera mer på den sociala mediesfären och digital kommunikation, och kommer därmed kunna tillhandahålla mer material, lättare, till bloggare och andra sociala forum, säger Johan Gip.

Fakta Blogginlägg per kedja

H&M dominerar bland kedjorna  
     
     
Bolag Andel av blogginläggen i procent (omnämnanden)
H&M34   
Lindex25,3   
JC9,7   
Zara7,5   
Kappahl7,4   
Vero Moda5,3   
MQ5,2   
Weekday4,3   
Dressman0,6   
Twilfit0,4   
Jack & Jones0,3   
Summa100   
     
Källa: Aitellu. Uppmätt period 2010.01.01 – 2010.04.30.

Fakta Blogginlägg per märke

MärkeAntal blogginlägg 2010* (2009)
Acne2916  (2537) 
Cheap Monday2706 (3835)  
Odd Molly1584 (1151)  
Björn Borg609 (1018)  
Filippa K551 (719)  
Wesc437 (421)  
Whyred410 (802)  
Peak Performance213 (198)  
J Lindeberg88 (179)  
    
2010.01.01-2010.04.31  
    

Erik Westerberg Av: Erik Westerberg
Mejla reportern

08-545 222 01

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.

4 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (4)

Digitalt - presenteras av Specific Media

VECKAN SOM GICK
Artikellista - dig

Orvesto, schlagerbråk och DM Studio

Nyheterna du kan ha missat. Har du inte hängt med i nyhetsflödet? Dagensmedia.se listar några av de medie- och reklamnyheter du borde ha läst den gångna veckan.

Artikellista - dig

Växjönytt: "Vi diskuterar samarbetet"

Bloggarens framtid oviss. Växjönytts chefredaktör kommer att se över samarbetet med bloggaren Christian Ternstedt efter gårdagens bråk med artisten The Moniker.

Artikellista - dig

Mobilen ökade 170 procent

Fortsätter växa i år. Mobilen var förra årets överlägset snabbast växande medieslag. Men medier och annonsörer ligger långt efter användarna. 2

Här är Guldäggets mobiljury

Guldägget 2012. I år belönar Guldägget även mobila kampanjer. Här är juryn.

Facebook till börsen

Så mycket omsätter sajten. I samband med börsnoteringen avslöjar Facebook hur mycket företaget omsätter.

Videofyme lanserar ny tv-tjänst

"Jobbigt att spela in nya filmer varje dag". Blogg-tv-företaget Videofyme inleder samarbete med tv-tjänsten Clipsource som gör bloggare till kommersiella webb-tv-kanaler i miniformat.

Annons
Artikellista - dig

Drygt 2000 tjänster. Med Facebook-appen "Skrattkartan" vill Parks and Resorts hitta medarbetare som har lätt att locka till skratt. 2

Synnöve Almer, Daniel Collin, vd MEC, och Fredrik Svedjetun.

Synnöve Almer, Daniel Collin, vd MEC, och Fredrik Svedjetun.

Tv-premiär: Studio DM

Daniel Collin ratar både Gladiatorerna och SVT:s schlager. TV4:s kamp mot Melodifestivalen, ungdomarnas medievanor, och kommunikation mot minoritetsgrupper. Det är ämnena som diskuteras i premiären av dagensmedia.ses nya tv-magasin Studio DM. 8

Läs Dagens Media på papper – här är nummer 2, 2012

Kolla innehållet i senaste numret.

Konkurrenten Lenson: ”Lensway beter sig ohederligt”

KO inkopplade. Linsföretaget på nätet, Lenson, går till skarpt angrepp mot konkurrenten Lensway som de anklagar för prisdumpning och för att lura sina kunder. 7

Artikellista - dig

Nytt från Com Hem: Judit blir pirat

Se filmen på dagensmedia.se. En dramatisk piratscen är fokus i den senaste reklamfilmen från Com Hem. Budskapet är ”Livet är mer än tv”.

Videoplaza tar in 85 miljoner

”Vi har stark position på marknad som kommer ta över." Videoplaza hämtar in en ny omgång riskkapital för att expandera utanför Europa. 2

Artikellista - dig

Så ska snusk och kritik hejdas

Sociala medier kräver ny krishantering. Volkswagen brottas med stridslystna miljökämpar och Marabou med grova porrbilder på Facebook. En öppen dialog i sociala medier kan stärka kundrelationen – men det kräver också en anpassning av krishanteringen.

Mediebyråer tappar när sök ökar

"Blir starkare digitalt." Mediebyråerna går miste om stora pengar när sökmarknadsföringen tar mer plats i annonsörernas mediebudgetar. Bara en bråkdel av investeringarna går via mediebyrå.

Ny vd på Svenska Fans

"Känns väldigt hedrande". Grundaren Anders Nettelblad kliver av som vd för sportsajten Svenskafans.com. Ny vd hämtas från Stampen. 2

Artikellista - dig

Så blir "Middag hos Hannah & Amanda"

"Ska skapa den perfekta middagen". Nästa vecka är det premiär för systrarna Hannah Widells och Amanda Schulmans webb-tv-program "Middag hos Hannah & Amanda". Se trailern här. 30

Raws Mårten Andersson och Mr Greens Sverigechef Clas Dahlén, samt turnélimon.

Raws Mårten Andersson och Mr Greens Sverigechef Clas Dahlén, samt turnélimon.

Mr Green vill bli Las Vegas på webben

"Vi tar krafttag för att förflytta varumärket". Mr Green vill ses som ett varumärke inom underhållningsindustrin snarare än som ett nätcasino. Den nya strategin, signerad Vice, kickas igång med en turné tillsammans med Raw comedy club. 1

Ny Teknik startar sajt med fackförbund

"Finns inte i dag". Ny Teknik och Sveriges Ingenjörer skapar tillsammans en plattform för ingenjörer och ingenjörsarbetsgivare. 1

Artikellista - dig

Patrik Sjöberg i Nissans FB-kampanj

"Jättekul att han ville vara med". Den 8 mars går startskottet för Nissan Rumble, en nordisk biltävling med kändisförare som kör bilar drivna med Facebook-likes. 3

Artikellista - dig

Patrik Sjöberg i Nissans FB-kampanj

"Jättekul att han ville vara med". Den 8 mars går startskottet för Nissan Rumble, en nordisk biltävling med kändisförare som kör bilar drivna med Facebook-likes.

Artikellista - dig

Användare stängs av efter råa sexkommentarer

"Att det finns så många idioter." När Fotbollskanalen Europa, på sin Facebook-sida, la upp en bild på två kvinnliga kolleger blev kommentarerna snabbt så grova att bilden var tvungen att plockas bort.

Stampen jagar ny affärsområdeschef

"Maximerar våra möjligheter framåt". Med Stampen Lifestyle Media vill mediekoncernen bli marknadsledare inom sociala medier. Nu inleds en rekryteringsprocess för att hitta en vd för det nya affärsområdet. 12

Artikellista - dig

Vakna med The Voice störst på Facebook

Spöar Aftonbladet. SBS Radios morgonshow "Vakna med The voice" har flest fans på Facebook av alla medier. Det visar statistik från Socialbakers.com. 6

Efter sistaplatsen – Klikki ska hjälpa Systembolaget med SEO

"Vårt mål är att öka synligheten markant". Systembolaget rankades som sämst på SEO av företaget Search integration. Nu anlitar Systembolaget Klikki för att bättra på statistiken. 9

Artikellista - dig

Coop satsar på mobilkuponger

"Det är mobilens år". Coop Nära vill ta ett starkare grepp kring lunchmarknaden. Därför inleder livsmedelsbutiken ett samarbete med den mobila kupongtjänsten Rabble.

Artikellista - dig

Schibsted nära försäljning av Tasteline

Ett annat mediehus pekas ut som köpare. Det är sedan tidigare känt att Schibsted vill göra sig av med matsajten Tasteline. Nu uppger källor till dagensmedia.se att affären är så gott som klar.

Artikellista - dig

"Mammaeffekten" lyfte allehanda.se

Webbchefen: "Vi får fortsätta på mammaspåret". Antalet besökare på tidningen allehanda.se fördubblades i går. Anledningen – Stefan Löfvens mamma. 1

Twitter inför censur-möjligheter

Har väckt kritik. Mikrobloggen Twitter har infört möjligheten att censurera meddelanden i ett specifikt land – om det bryter mot lagen. 1

Artikellista - dig

Mouli gör reklam med Plura

"Vill åt en varm och familjär känsla". Mouli anordnar tävlingen Mouli & Pluras kök där modeföretagets Facebook-fans får laga mat och äta middag med tv-personligheten Plura Jonsson. 1

Aktiespararna: Säg nej till Schibsteds bud

"Wimp är i sin linda". Aktiespararnas medlemmar bör rata Schibsted bud på Aspiro, som driver Spotify-utmanaren Wimp. Det uppger organisationen i ett uttalande.

Annons
Alla digitala krönikörer

Alla digitala krönikörer

Dagens Medias gästkrönikörer analayserar och diskuterar det senaste inom digitala medier. Läs tidigare krönikor.

Alla digitala experttips

Alla digitala experttips

Missade du den senaste DIG-panelen? Här hittar du alla länktips från våra panelmedlemmar, som guidar till det som är bäst just nu på webben.

Annons
Twitter-puff

Twitter från DM

Twittrat om DM

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Dagens Media sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Annons