Nina Eldh. Foto: Johan Marklund.
Aftonbladet ber om ursäkt - och ger hovet en känga
Publicerad 8 februari 2010 09:47
26 kommentarer
Aftonbladets uppgifter om att Daniel Westling skulle vara akut sjuk dementerades i Expressen. Märkligt agerande, tycker Aftonbladet.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Prinsessan Victorias blivande make Daniel Westling är akut sjuk. Det påstod Aftonbladet i en stort uppslagen artikel förra veckan. I texten spekulerades det om vilken sjukdom Daniel Westling kan ha varit drabbad av och att den kunde hota det stundande bröllopet.
I söndags gick Daniel Westling ut och dementerade uppgifterna – via en artikel i Expressen.
– Jag önskar att man kunde visa mer respekt innan man spred felaktiga uppgifter om min hälsa, sa Daniel Westling till tidningen.
Nina Eldh, informationschef på hovet, dundrade:
– Daniel Westling är inte akut sjuk. Det är fullständigt oacceptabelt att såna här uppgifter sprids.
Aftonbladet medger nu, i en kolumn av Lena Mellin, att uppgifterna – som kom från "solida källor" – var fel. Samtidigt anklagar hon hovet, och Nina Eldh, för att utnyttja rivaliteten mellan kvällstidningarna. Istället för att berätta att Daniel Westling inte alls var sjuk när Aftonbladet först frågade dementeras dem genom Expressen.
"Det är ett märkligt sätt att behandla journalister som söker svar på frågor om den blivande prinsens hälsa efter uppgifter om att han varit akut sjuk”.
Lena Mellin ber också Aftonbladets läsare om ursäkt för de felaktiga uppgifterna.



Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
26 kommentarer Sortera: Äldsta överst