Schibsted köper lånesajt
Publicerad 11 december 2009 11:06
10 kommentarer
Senaste av byrån 11 december 2009 17:39
Lendo.se tas över av Schibsted Tillväxtmedier.
Verktyg
Aftonbladet fortsätter med strategin att förvärva mindre sajter inom området privatekonomi.
Nu blir Schibsted Tillväxtmedier delägare i privatlånesajten Lendo.se.
– Vi tycker att det är ett litet välskött bolag med bra och trevliga konsumentnära tjänster Det passar perfekt i vårt utbud och jag tror den kan växa med vår trafik, säger Schibsted Tillväxtmediers vd Mats Eriksson till Dagensmedia.se.
Schibsted har också option på att förvärva hela bolaget. Att man endast blir delägare beror på att man vill behålla grundarna, Fredrik Jung-Abbou, Dennis Ahlsén och Thomas Hjelm.
– Vi köper ju entreprenörerna så att säga. De är en viktig del för oss, säger Mats Eriksson, som inte vill berätta hur mycket pengar som bytt ägare i samband med affären.
Aftonbladet har tidigare köpt sajter som Kundkraft, Prisjakt och Blocket. Mats Eriksson flaggar för fler förvärv inom privatekonomiområdet.
– Jag räknar mer fler förvärv. Det är en spännande kategori som inte bara är annonsfinansierad. Det finns andra intäktsmodeller, vilket så klart är väldigt intressant för oss, säger han.
Lendo AB omsatte drygt 2 miljoner kronor år 2008 - och redovisade en förlust på nästan 4 miljoner kronor.
DIG
Lediga jobb
- Grafisk formgivare till SkiStars Mediahus i Sälen
- Wyatt Media Group söker Key Account Manager
- TV4 söker Redaktör och Planeringsredaktör till Nyhetsmorgon
- Carat Insight söker nya insiktsfulla kollegor
- Match.com söker Account Manager, Norden
- Britny söker personal
- TV4 Sverige söker en Säljchef till Halland
Taggar
Vad är en tagg?
Dagens Media sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
Twitter från DM
-
Fredrik Svedjetun:
@nilserikjonas gärna det! Kontakta therese.johansson@dagensmedia.se som håller ställningarna den här veckan. -
Fredrik Svedjetun:
@nilserikjonas Det är lite lågsäsong på nyhetsfronten under sommaren, men snart är det fullt ös igen. Håll ut. -
Martin Schori:
@martinhalldin lite i överkant, kan jag tycka.
Twittrat om DM
-
Fredrik Svedjetun:
@nilserikjonas gärna det! Kontakta therese.johansson@dagensmedia.se som håller ställningarna den här veckan. -
Emma Rönngren:
God El försvarar sin reklam http://www.dagensmedia.se/nyheter/kampanjer/article2451256.ece -
Johan Forsberg:
RT @helenanordstrom: Ikea släpper Iphone-app http://www.dagensmedia.se/eceRedirect?articleId=2451230
Senaste nytt
Topplista
Mest läst
- Great Works öppnar i Shanghai
- God El försvarar sin reklam
- Ikea släpper Iphone-app
- Thomas Quick blir sommarpratare
- Bizkit delar ut 2,5 miljoner



Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av byrån 11 december 2009 17:39 Sortera: Senaste överst
Imponerande!
Kul det fortfarande finns framgangsrika entreprenorer i Sverige trots det "bistra klimatet".
Grattis
..Fredrik! Hoppas Mats & Co betalade bra!
Qué guay!)
Buen trabajo Fredrik!
OMSÄTTNING
TITTA PÅ OMSÄTTNINGEN PÅ WWW.ALLABOLAG.SE IMPONERANDE :)
Grattis Abbooo..
Riktigt bra jobbat hittills.
najs
Mycket bra jobbat Dennis, Jean-fredrik & co - eyes on the price hela vägen!
äntligen ses vi i troppan! äntligen!!!!!!!!!!!
Fulaste jackan i stan!
Hur kan Schibsted gå in i ett bolag när en av grundarna, Fredrik, har den mist schteekiga jackan i stan.
Stort grattis!!!
..och bra jobbat glömde jag dock säga!!
Fett Abbbbbeeeeeee!!!!!!!!!!
Grymt bra jobbat!!! Jag ska ocksa borja kora shorts pa kundmoten - det verkar ju funka..
Grattis som attans!
Snart dags för badminton igen eller, ni börjar bli lite degiga.