Daniel Jontén till Great Works
Publicerad 20 november 2009 15:24
7 kommentarer
Wesc:s marknadschef Daniel Jontén går till Great Works som senior projektledare.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
– Det är glädjande att vi kan börja anställa igen efter en tids stopp på grund av marknadsläget. Det är fantastiskt att vi lyckats knyta till oss Daniel. En riktigt senior projektledare är vad vi behöver för att kunna ta nästa steg, säger Daniel af Klintberg, vd för Great Works.
Daniel Jontén har precis börjat på Great Works efter att ha lämnat tjänsten som marknadschef på Wesc. Han har ett förflutet på Nike där han bland annat var varumärkesansvarig för Norden och digital marknadschef för EMEA.
– Om vi ska fortsätta att vara en byrå i världsklass så måste vi samla de absolut bästa i klassen och Daniel motsvarar den ambitionsnivån med råge, säger Daniel af Klintberg.
Byrån har inga planer på nya rekryteringer för tillfället utan täcker upp kundernas ökade efterfrågan med frilansare. Daniel af Klintberg vill först se om uppgången är tillfällig eller långsiktig.
Daniel Jontén blir inte delägare i byrån och det är fortfarande inte klart vilka kunder han ska arbeta med.
– Great Works har en rad spännande kunder, hög kreativ nivå och fantastiskt roligt ihop. Vem skulle säga nej tack till ett sådant litet kinderägg, säger Daniel Jontén i ett pressmeddelande.




Kommentarer
Mellan klockan 08 och 18 på vardagar kan du kommentera artiklar.
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst