Isbanan blev en mardröm för Red Bull och Fieldwork. FOTO: Daniel Grund/Red Bull Content Pool.

Isbanan blev en mardröm för Red Bull och Fieldwork. FOTO: Daniel Grund/Red Bull Content Pool.

Därför kraschade Fieldwork

Mångmiljonnotan efter Red Bulls glykol-utsläpp i Åre landade hos Fieldwork. Det blev eventbyråns död, kan dagensmedia.se idag avslöja.

Verktyg

Tipsa oss om nyheter

Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.

Nyheten om den välkända eventbyrån Fieldworks konkurs slog ned som en bomb i branschen förra veckan. Medan kunder, kolleger och konkurrenter undrade vad som hänt valde Fieldworks ledning att göra sig oanträffbara.

Dagensmedia.se kan idag avslöja att anledningen till konkursen – och Fieldworks tystnad – är en tvist med det internationella energidrycksvarumärket Red Bull.

– De står med skägget i brevlådan och kan inte säga någonting på grund av sekretessavtal med Red Bull. De är jävligt rädda, säger en uppgiftslämnare.

Det var i februari som allt gick snett. Storkunden Red Bulls spektakulära event ”Red Bull Crashed Ice” i Åre slutade med en högst verklig totalkrasch.

Dels fungerade inte planen för att smälta isen på den omfattande banan.

Dels läckte stora mängder farligt glykol ut – både längs med banan och på torget i Åre.

Elisabet Rydell-Janson, lokalredaktör för Länstidningen Östersund i Åre, bevittnade själv kaoset.

– Tanken var att isen skulle smältas genom att backa systemet. Men eftersom det inte fungerade fick de kalla in en massa extrafolk. Säkert 50 man stod med släggor och hackade bort isen. Det såg ut som ett straffläger, säger hon till dagensmedia.se.

Det tog tid. Och kostade pengar.

På plats jobbade även arrangörerna febrilt för att minimera skadeverkningarna av glykolutsläppen.

Glykolindränkt snö fick fraktas bort med lastbilar.

– De stora spillen var i samband med borttagningen av isen. De hade helt enkelt inte koll, det rann okontrollerat, säger Elisabet Rydell-Janson.

Enligt flera uppgiftslämnare tog Red Bulls byrå Fieldwork kostnaderna på plats för att ”rädda” eventet och kundens anseende.

– Det kunde ha slutat i en katastrof för Red Bulls varumärke, säger en uppgiftslämnare.

Fieldworks personal räknade kallt med att is-kraschens nota, som ska uppgå till flera miljoner kronor, senare skulle betalas av Red Bull.   

Sju månader senare lämnar Fieldworks ledarduo Claes Lindström och Gent Wahlström in bolagets konkursansökan till Stockholms tingsrätt. Enligt flera uppgiftslämnare är huvudorsaken till konkursen att Red Bull inte vill ersätta Fieldwork för utläggen i samband med händelserna i Åre.

Jesper Antell, pressansvarig för Red Bull Sverige, har en helt annan beskrivning av verkligheten.

Han säger först att Fieldwork ska ha gått helt skadelösa från Åre-eventet.

– Det är vår uppfattning. Allt de har kunnat visa upp i form av fakturor har vi betalt, säger han till dagensmedia.se.

Senare återkommer han dock via mejl – och bekräftar att Red Bull och Fieldwork bråkar om pengar.

“Jag kan däremot bekräfta att det finns en meningsskiljaktighet kring fakturering från Fieldwork där byrån inte har kunnat visa något underlag för de ökade kostnaderna. Det rör dock ett i sammanhanget relativt litet totalbelopp som inte bör driva en byrå av Fieldworks storlek att begära sig själva i konkurs. Det gör att kopplingen är lite överraskande”, skriver han I ett mejl till dagensmedia.se.

Trots bråket anser Red Bull att de ”betalat Fieldwork fullt ut enligt det avtal och den budget som parterna har upprättat”.

En budget som fick skrivas upp med omkring 30 procent på grund av ökade kostnader.

Tystnaden från Fieldworks ledning, som dagensmedia.se har sökt vid upprepade tillfällen, förklaras enligt uppgift till dagensmedia.se av bolagets avtal med Red Bull. Likt andra internationella storföretag ska Red Bull ha omfattande sekretessklausuler i sina avtal med underleverantörer.

Fieldworks ledning, och övriga personal, är därför i praktiken belagda med munkavle om hela Åre-historien, samt samarbetet med Red Bull i övrigt.

Jesper Antell på Red Bull bekräftar att en NDA-klausul (non disclosure agreement) finns i bolagets avtal.

En annan anledning till Fieldworks tystnad kan enligt uppgift till dagensmedia.se också vara en eventuell kommande rättsprocess mellan Fieldwork och Red Bull.

Dagensmedia.se har sökt Fieldworks ledning, samt bolagets konkursförvaltare Ulf Mullo.

Läs också:

Kunderna om Fieldwork-konkursen: ”Vi vet ingenting”  

Fieldwork går i konkurs  

Erik Wisterberg Av: Erik Wisterberg
Mejla reportern

08-545 222 01

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

4 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (4)

Byråer

Artikellista - Byråer

Chimney anställer kundchef

"Rörligt har ökat jättemycket". Produktionsbolaget Chimney anställer Johan Näslund som kundchef i Sverige. 1

Artikellista - Byråer

Great Works anställer försäljningschef

"Det finns superpotential". Digitalbyrån Great Works anställer Tom Flumé som försäljningschef. Han kommer närmast från Opacity. 1

Artikellista - Byråer

Apollo satsar på egna medier

"Vill möta våra kunders behov i varje steg". Resebolaget Apollo satsar på egna medier och lanserar ett magasin, nya filmer och appar. 

Ola Bergström, vd på OMG, Linus Hjoberg, vd på Mediacom, Tommy Gapinski, vd på Adon.

Ola Bergström, vd på OMG, Linus Hjoberg, vd på Mediacom, Tommy Gapinski, vd på Adon.

Byråchefen om Jens Welins utspel: "Det är stora ord"

"Det är stora ord". Tre mediebyråchefer ger sin syn på Jens Welins mörka profetia om de köpta mediernas framtid.

Två byråer blir en när Matador köper NPP Uppsala

"I linje med våra kunders behov". Kommunikationsbyrån Matador köper NPP Uppsala.

Artikellista - Byråer

Tidning ska göra annonsörer bättre på bio

"Sexigare och roligare". SF Media som ger ut tidskriften Film på Bio startar systertidningen Business Edition som riktar sig till annonsörer. 1

Annons

Friends Agenda värvar från Edelman

"Hedrande". Pr-byrån Friends Agenda rekryterar seniorkonsulten Mårten Brink från Edelman. 1

Onlinepizza väljer mediebyrå

Planerar större kampanj. Exb Mash blir Onlinepizzas nya mediebyrå och får ansvar för företagets strategi, planering och boking. 4

Artikellista - Byråer

Prime och Volt har störst chans att vinna

Marknadsföring i sociala medier. Fyra svenska reklambyråer är nominerade i sammanlagt sex kategorier i The Bees Awards. Även Forsbergs skola är nominerade i kategorin Best student work.

Sade upp sig från Daytona – slutade samma dag

Vd:n: "Trist". I förra veckan sade Joel Bergqvist upp sig från Daytona, där han arbetade som account director. Han lämnade byrån redan samma dag. 1

Dagens Media TV

"Långsiktigheten hos Bonnier är borta"

Visa alla
Annons
Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 8, 2013

Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 8, 2013

Kolla innehållet i årets nionde nummer.

Forsbergs Slututställning

Forsbergs Slututställning Seglet är hissat

Berghs-bloggen

Berghs-bloggen Tack för oss!

48h-bloggen

48h-bloggen Klart slut. Ut.

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

I en artikel om demonstrationerna i Husby intervjuar DN en "Husbybo" – utan att nämna att han är en journalist med kopplingar till organisationen bakom demonstrationerna.

"Har skapat ett stort värde"

"Har skapat ett stort värde"

TV4-gruppens vd Casten Almqvist berättar för Dagens Media om beslutet att sälja TV11 till SBS Discovery Media.

Realtid i creddbråk med DI

Realtid i creddbråk med DI

Realtids Per Agerman anklagar Dagens Industri för stöld – DI:s Peter Fellman gäspar. 5

Reklamchefen lämnar Volvo

Reklamchefen lämnar Volvo

Volvos reklamchef Bengt Junemo har slutat på bolaget efter 35 år. Per Carleö tar över.

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman och Göran Ellung anklagas för misstagen som ledde till TV4 News nedläggning. Nu slår duon tillbaka.

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

Nyhetsbolagets tidigare ledning med Jan Scherman och Göran Ellung i spetsen anklagas för att ha ”gjort allting fel” – och ha orsakat TV4 News haveri. 5

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

De lägger sina annonspengar i TV4 News. Men hittills har kanalens exklusiva partners inte fått någon information om TV4 News framtid. 2

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

På Facebook skryter den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali om hur han tagit sig förbi Svenska Dagbladets betalvägg. 6

Stampen köper Rodeo

Stampen köper Rodeo

Stampen köper modemagasinet Rodeo, kan Dagens Media berätta. Målet är att stärka greppet kring annonsörer som vill nå en ung målgrupp. 11

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

"Uppdrag Gransknings" på förhand hett omdebatterade avsnitt om journalister och integrationsfrågor får i dag hård kritik.

"Tänker inte hålla käften"

"Tänker inte hålla käften"

Tv-veteranen Jan Scherman oroas över bristande mod och jakt på kortsiktiga vinster inom Bonnier. 1

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

När McDonalds laddade upp en kort och humoristisk status med ordet ”hen” brast det för hundratals Facebookanvändare. Men på McDonalds är man glada över uppmärksamheten – och betonar att hamburgerkedjan finns till för alla. 4

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

DN:s artikelserie om "porrimpotens" har fått skarp kritik av nätverket Queera sexologer. Men den ansvarige reportern Thomas Lerner slår tillbaka. 10

Fackchefen lämnar IDG

Fackchefen lämnar IDG

Rebecka Guzman lämnar IDG, enligt uppgift till Dagens Media.

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

Försäljningen av fem titlar till Aller Media har ingenting med LRF Medias brakförlust för 2012 att göra. Det menar vd:n Ruben Jacobsson. 10

Svenska Institutet om kritiken: "Har tydliga regler"

Svenska Institutet om kritiken: "Har tydliga regler"

Den här veckans @sweden-twittrare Robert Pettersson har orsakat en nätstorm med sina sexistiska och homofobiska blogginlägg. Nu svarar Svenska Institutet på kritiken. 2

Svenskan: ”Vi hade fel”

Svenskan: ”Vi hade fel”

Svenska Dagbladet påstår felaktigt att tidningen är störst på webben – nu stoppas annonserna.

Lydmar: "Jag behöver inte visa tuttar för att sälja mat"

Lydmar: "Jag behöver inte visa tuttar för att sälja mat"

Raseriet kring den nakna kvinnan på lyxkrogen Strandvägen 1:s sajt har tagit Per Lydmar på sängen. I en intervju med Dagens Media svarar han på kritiken om sexism. 26

Volvos metalcopy: "Jag har druckit sprit med Lemmy"

Volvos metalcopy: "Jag har druckit sprit med Lemmy"

För Dagens Media berättar reklamarna bakom Volvos metalhyllning om tyskhånet, "ostig hårdrock" – och spritorgien med Lemmy Kilmister. 2

"Jag vaknade av glädjetårar"

"Jag vaknade av glädjetårar"

När juryordföranden Tom Beckman läste upp motiveringen kunde Rättviseförmedlingens grundare Lina Thomsgård knappt tro sina ögon och öron. 5

Sverige – landet där man äter ”pussybutter”

Sverige – landet där man äter ”pussybutter”

I Acnes och Forsman Bodenfors nya reklamfilm för chokladkakan Starbar drivs det friskt med de mesiga svenskarna. 10

Hon lämnar Nöjesguiden

Hon lämnar Nöjesguiden

Efter fem år säger Margret Atladottir upp sig. I en stor intervju med Dagens Media berättar hon om tiden på Nöjesguiden. 1

"Skulle dra oss inför rätta"

"Skulle dra oss inför rätta"

UPPDATERAD. Lyssna på skivan – men ni får inte säga vad ni tycker. Det kravet ställde Sony inför den påkostade förhandslyssningen av Daft Punks nya skiva. 15

Honkamaa lämnar Google – startar tv-bolag

Honkamaa lämnar Google – startar tv-bolag

Ett nytt mediebolag för rörlig bild – med Youtube som enda plattform. Det är affärsidén som Stina Honkamaa hoppas ska dra in miljarder, kan Dagens Media idag berätta. 14

Annons
Twitter-puff