MS&L ökade byråintäkten – men styrelselöner tynger resultatet
Storebror JKL:s byråintäkt minskade kraftigt. Men dotterbolaget MS&L lyckades stå emot lågkonjunkturen under krisåret 2009.
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
MS&L:s byråintäkt ökade från 30 miljoner kronor 2008 till 31,5 miljoner kronor 2009. Det visar bolagets bokslut.
Däremot försämrades rörelseresultatet kraftigt, från 6,5 miljoner kronor 2008 till 1,8 miljoner kronor 2009.
Ökade personalkostnader samt ”övriga externa kostnader” ligger bakom resultatförsämringen.
Av bokslutet framgår att kostnaderna för löner och ersättningar till styrelse och vd nästan har tredubblats. De landade på 3,2 miljoner kronor 2009, vilket kan jämföras med 1,2 miljoner kronor 2008.
Enligt Lan Lindow, vd för MS&L Nordic, ligger en teknikalitet bakom den dramatiska skillnaden.
– Det är så enkelt att vi har lyft över kostnaden för Pål Jebsen (ordförande i MS&L Sweden och partner i JKL) till min resultatlina, säger han till Dagensmedia.se.
Så det är inte du som blivit förmögen?
– Jag önskar att det var så, men nej.
Personalkostnaderna för övriga anställda ökade endast marginellt.
Jan Lindow är i stort nöjd med 2009.
– Vi lyckades stå emot lågkonjunkturen väl, speciellt med tanke på att vi efter en global pitch tappade storkunden Philips. Vi lyckades under året öka andelen stora kunder vilket har varit ett uttalat mål för oss.
Bolaget har under räkenskapsåret lämnat koncernbidrag om sammanlagt 2,1 miljoner kronor till Swelg Holding AB.
MS&L ägs till 100 procent av pr-byrån JKL, som i sin tur ägs av Swelg Holding AB. Yttersta ägare är Publicis.
Som Dagensmedia.se tidigare har berättat minskade den betydligt större ägaren JKL:s byråintäkt rejält under 2009.



