Foto: Johan Marklund
Gyro sade upp amerikaner - stäms för diskriminering
Publicerad 18 november 2009 13:46
22 kommentarer
Senaste av 13 21 januari 2010 19:16
En uppsagd art director stämmer reklambyrån Gyro Scandinavia för diskriminering. ”Löjligt”, säger Claes af Burén, vd för Gyro.
Verktyg
Under våren drabbades Gyro Scandinavia av lågkonjunkturen. Byrån tvingades säga upp ett antal medarbetare.
– Jag vill inte gå ut med hur många det gäller. Det var en reflektion av det rådande konjunkturläget, säger vd:n Claes af Burén.
En de uppsagda, som jobbade som digital art director, stämmer nu sin gamla arbetsgivare.
– Vi tycker att Gyro har begått ett tydligt brott mot både diskrimineringslagen och lagen om anställningsskydd, säger Elisabet Ohlsson, förbundsjurist på Unionen som företräder den uppsagda mannen.
Mannen är av amerikansk härkomst och Unionen hävdar att detta var skälet till att han sades upp. Dessutom ska uppsägningen, enligt stämningsansökan, ha skett i strid mot turordningsreglerna i Las.
Som bevis för den påstådda diskrimineringen hänvisas till protokoll från förhandlingar mellan Gyro och Unionen. Där framgår att en av byråns största kunder krävde att arbetsgruppen skulle behärska perfekt svenska samt "det svenska kulturarvet".
”Detta är ett krav som i praktiken endast den som är infödd svensk kan leva upp till”, skriver Elisabet Ohlsson i stämningsansökan.
Claes af Burén säger att Unionens bild av det inträffade är ”helt felaktig” och att diskrimineringsanklagelserna är ”löjliga”.
– Vi är en byrå med anställda från åtta olika länder på Stockholmskontoret, säger han.
Kundens krav ska inte ha samband med uppsägningen.
– Det var en ren arbetsbrist på den tjänsten och vi tog ett företagsbeslut att dra in den tjänsten.
En omplaceringsutredning gjordes även som landade i att inga alternativa tjänster fanns för mannen. Enligt Claes af Burén har bolaget följt reglerna i Las.
Varför tror du att ni och Unionen kommer till så olika slutsatser om hur detta har gått till?
– Vi är en firma där alla inte är fackligt anslutna. De företräder en person och en person och har hans bästa för ögonen, vi måste tänka på hela företaget. Ibland har man olika uppfattningar.
Mannen kräver nu skadestånd på 300 000, plus utebliven lön, för de påstådda brotten.
– Det finns väldigt få sådana fall och ingen praxis för hur stort skadeståndet ska bli. Men förarbetena säger att det ska vara väsentligt högre än vanligt skadestånd, säger Elisabet Ohlsson, som grundar beloppet på ett fall som Diskrimineringsombudsmannen, DO, driver.
Den uppsagde mannen har själv avböjt att kommentera tvisten. Ytterligare en medarbetere med amerikansk härkomst blev uppsagd under samma period.
Fakta Mannens krav mot Gyro Scandinavia
Gyro riskerar ett stort skadestånd om bolaget fälls. Här är mannens samtliga skadeståndskrav mot bolaget:
• 300 000 kronor för diskriminering samt brott mot Las.
• 35 000 kronor per månad från det datum han fick sluta fram till rättegång.
• Ersättning för rättegångskostnader
• Rätt att kräva ersättning för den ekonomiska skada som han framgent kan drabbas av på grund av de påstådda brotten.
Nyheter
Lediga jobb
- ÄR DU VÅR NYA MARKNADSCHEF MED FÖRMÅGA OCH VILJA ...
- Nöjesguiden och Rodeo blir ännu större!
- Säljare/layout till Dagens Samhälle
- Westander söker ekonomiansvarig
- Plaza Publishing söker mediasäljare!
- Affiliate Marketingansvarig till inkClub
- Fieldwork söker account managers och eventproducent
- Sälj- & Marknadsassistent till Lemontree
- Taxi Stockholm söker marknadskoordinator - Pr ansvarig
Twitter från DM
-
Martin Schori:
Mediebyrå tar chef från Tradedoubler: http://bit.ly/91SwRe -
Fredrik Svedjetun:
Nästan 600 anmälda på Dagens Media-minglet i morgon. Snart stängs anmälningarna. http://korta.nu/1edf -
Martin Schori:
Imorgon är det Dagens Media-mingel på Anglais. Anmäl er här: http://bit.ly/cVhgQg Hoppas vi ses!
Twittrat om DM
-
pellet:
Det blir inget folkets guldägg: "Vi hoppas på ett Folkets guldägg – nästa år" - Dagens Media http://bit.ly/bsuHFx -
Fredrik Svedjetun:
Nästan 600 anmälda på Dagens Media-minglet i morgon. Snart stängs anmälningarna. http://korta.nu/1edf -
elwira kotowska:
Tre digitala experter om vad som är bäst på webben just nu, via Dagens Media, http://ow.ly/1l5MD
Senaste nytt
Folkrörelser
Topplista
Mest läst
- Storbyråerna lämnar Resumés reklamtävling
- Google sjösätter köpverktyg i Sverige
- "Helt galen, knäpp och extremt rolig"
- "Vi hoppas på ett Folkets guldägg – nästa år"
- Rädda Barnen ger dig nytt hemland












Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av 13 21 januari 2010 19:16 Sortera: Senaste överst
gyro?
vad är det för usel byrå?
what goes around comes around?
Gyro riskerar skadestånd om de förlorar men det gör också mannen, vilket man glömmer att nämna i ovan text..
Chansen för honom att få ett nytt jobb i branschen är ju redan kört.
Vem är den där idioten till amerikan???
Hoppas att ni går ut med namn och bild på honom så att ingen annan stackare anställer honom!!!!
Svar till MS
Har du MS eller?
Svar till .....
moget
Vi kunde tyvärr inte skicka in formuläret
http://www.youtube.com/watch?v=sWS-FoXbjVI
Tokstolle
Haha, the american style... just sue them. Stor chans att han vinner va?
Har killen helt missat nedgången för branschen?
Var är verklighetsförankringen för dåren som stämmer?
Undvik
Har hört så mycket dåligt om Gyro, hur de behandlar sina anställda. Undvik till varje pris!
dead wood
Gyro behandlar sina anställda ungefär som vilken byrå som helst. Att ta chansen att bli av med lite dead wood när hela branschen gungar är bara klokt.
För att lyckas...
Konjunkturen har slått mot oss alla och uppsägningar är det enda rätta för väldigt många. Vad skulle Gyro ha gjort istället, menar ni kritiker?
Las är en ganska orättvis lag, om än med fin tanke. Säg att "A" är ny på jobbet och trivs toppen, samtidigt som han gör sitt jobb med bravur. X har däremot funnits på arbetsplatsen länge, kommer nästan aldrig med idéer och gör bara exakt det som krävs för att få sin lön. Vem vill man ha kvar, A eller X? Ingen svår fråga...
Svar till Malin
Jo, men då får man väl dega X så att han sticker. 300 000 kr är ju inte direkt så stora pengar att man vill solka ner varumärket (?) på detta sätt.
Svar till Clabbe
kan du inte räkna? 300,000 är ju bara en del av killens krav. + att varför ska man betala när man följer lagen?
WTF?
De flesta kommentarer tycks förstår verkligheten i denna bransch - dvs det första kunderna gör när ekonomin krymper är att sluta köpa reklam. Ni kritiker, är ni statliganställda med livet ut jobbgaranti eller?
Laglydigt
Hade Claes varit en smart typ hade han kollat med sin bolagsjurist hur man avskedar folk utan att bli stämd. Finns inga genvägar och förmodligen kommer Unionen och amerikanen att vinna. Oavsett personliga åsikter om hur saker och ting borde vara så finns LAS och kan inte kringgås.
Svar till Gudrun
Om du kände/träffat Claes skulle du aldrig ställt den frågan. Han är (tyvärr) en av de smartaste i branschen. Och vem har sagt att LAS kringgåtts - det återstår väl att se?
Gyro-HSR
Hoho vad jag tycker det här är kul! Först kan man stryka att det är diskriminering för det finns typ 10 olika nationaliteter på företaget. Claes är som någon skrev tidigare smart men hal. Han hanterar inte uppsägningar snyggt, han kan upplevas som riktigt kall. Lite -tack för din tid men den är över nu efter 3 år, där borta är dörren. Det är det jag tror problemet ligger i.
Svar till imre
Om han nu är så jäkla smart kan man ju undra varför han driver en byrå som knappt går med vinst och som sparkar folk på löpande band. Låter rätt så o-halt i mina öron...
Fast lite roligt apropå vända andra sidan till etc
www.gyro.se
Svar till dmo
Clas har gjort bort sig totalt som vanligt. om man hade sagt upp en Afrikan för att han inte var 100% svensk... hade det också varit godtagbart? Vi måste sluta med det här löjliga Jänkarhatet i det här landet, speciellt när de flesta älskar den amerikanska kulturen på alla andra områden.
wake up
Alla som så enkelt kritiserar någon som måste ta tag i det riktigt tunga jobbet att avskeda folk - lura lite på hur många jobb han räddar istallet genom att se till att byrån överlever den här krisen.