"Omöjligt att ta betalt för nyheter"

Flera utländska mediehus vill börja ta betalt för innehåll på nätet. TU:s vd Anna Serner tror att trenden också kommer hit, men Expressens Thomas Mattsson menar att det inte går att ta betalt för generella nyheter.

Morgontidningssajternas webbintäkter minskade enligt TU:s internetbarometer med 16 procent under första kvartalet 2009. Det bör oroa tidningschefer som sett webben som lösningen på dalande intäkter från papperstidningen.

Trenden, att läsarna flyttar från pappret till webben, har pågått flera år men tidningshusen 10.000-kronors-fråga kvarstår: Hur ska vi tjäna pengar på nätet?

Allt fler stora mediehus öppnar nu för att ta betalt för innehåll på nätet. New York Times har tidigare testat, men tvingades backa. Konkurrenten Wall Street Journal lyckades bättre. Nyligen har också News Corp-chefen (och hyfsat nyblivne WSJ-ägaren) Rupert Murdoch sagt sig vara öppen för att ta betalt från nätläsarna i större omfattning. Även The Guardian vill börja ta betalt.

TU:s vd Anna Serner tror att de svenska mediehusen "på sikt" kommer börja ta betalt för innehållet på webben.

- Men det kommer att dröja. Om man inte har en prenumererad upplaga som räcker tillräckligt långt kommer vissa att lägga ner och därmed finns det färre aktörer. Då kan tidningshusen ta betalt, någon gång ska journalisternas löner betalas, säger hon.

- Jag tror man i framtiden har mycket mer skräddarsydda nyhetsströmmar där läsarna kan välja, och välja bort, nyheter. Det kommer man vara beredd att betala för.

Thomas Mattsson på Expressen säger att tidningen hela tiden diskuterar vilket material som ska gå i pappret, där läsarna betalar, eller på webben.

- Men jag tror det är helt omöjligt att ta betalt för generella nyheter, den journalistik som utgör basen av Expressens bevakning, säger Thomas Mattsson.

Även om en sajt hittar en lysande affärsmodell som funkar är det inte säker att alla hakar på, säger han:

- Det är den gamla marknadsstrategin. Det som skiljer internet från den logiken är att om någon börjar låsa in materialet för att tjäna pengar öppnas incitament hos en konkurrens att ge samma material gratis, för att ta andelar.

Hans huvudkonkurrent Aftonbladet har ett försprång, säger han.

- För en tidning som har en utpräglad andraposition är det inte lika självklart att man lyckas låsa delar av innehållet som hos en marknadsledare. I princip är det bara Wall Street Journal som lyckats i någon större omfattning, Financial Times har haft stora problem.

Vilken typ av material kommer läsarna att vilja betala för?

- Det finns inga riktigt bra exempel bland breda nyhetssajter. Det man kan ta betalt för är snarare material där vi konkurrera med nischmedier och kanske exklusivt webb-tv-innehåll.

Thomas Mattsson tror att medieföretagen under ett par år framöver kommer att testa olika modeller för att ta betalt för innehåll på webben.

- Man kommer att söka nya varianter för samarbeten inom till exempel rörlig bild, Viasat gör det redan med Aftonbladet och vi gör det med TV4, säger han.

Ett hyfsat nytt sätt att få in pengar för tidningshusen är att släppa in annonsörerna i redaktionella miljöer. Det är en trend som kommer att fortsätta, tror Thomas Mattsson.

- Men det riskerar att urholka värdet genom att göra kommersiella lösningar som hotar trovärdigheten. Då kommer ingen vilja läsa våra produkter och därefter ingen som vill annonsera. Det är skillnad på Aftonbladet och Blocket, Aftonbladet har en annan trovärdighet, säger Thomas Mattsson.

Aftonbladet tillhör i sammanhanget undantagen och har i flera år framgångsrikt drivit sin Plus-tjänst. Nyligen höjde man priset från 19 till 29 kronor i månaden.

Carl Gyllfors, tisigare vd för Aftonbladet, har i Dagens Medias papperstidning berättat om Plus-tjänsten, som i dag har runt 150.000 prenumeranter.

- Vi tjänar pengar på det, jag kan inte säga några siffror. Men det är en betydande del. Vi tror att fler borde följa efter. Det är lite nyckeln till att komma vidare med affärsmodellen, sa Carl Gyllfors.

Martin Schori Av: Martin Schori
08-545 222 16

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Skriv ny kommentar Senaste inlagd av  18 maj 2009 14:51 Sortera: Senaste överst

eller avbryt

När jag prenum...

När jag prenumerar och får en papperstidning alt köper en kvällstidning vill jag ju ha ett mervärde eftersom jag har betalat. Samma sak gäller om jag ska betala för att läsa artiklar på nätet. Nyligen sa jag upp min prenumeration på Aftonbladet Plus på nätet, då jag upplevde att det INTE var något mervärde i att betala för denna tjänst. Alla artiklar som fanns där kom förr eller senare i papperstidningen eller vice versa. När de dessutom för 3e gången!! körde en artikel om vad "Baren deltagarna" gör idag, då fick jag nog! Om jag nu ska betala för att läsa vissa artiklar på nätet förutsätter jag att det åtminstone är nyproducerat mtrl. Att jag vet att det var samma artikel som lades ut igen bereror på att bloggare hade länkat/kommenterat artikeln några månader tidigare. Snacka om att jag betalade för "ingenting". Ytterligare en sak då, jo då jag är beredd att betala för material på nätet, men då vill jag att artiklarna ska hålla en god journalistisk kvalité. Att läsa om, som tidigare nämnt Baren deltagare, bästa sexställningen eller hur jag blir smal till sommaren är absolut INGET som är intressant att betala för. Men artiklar/reportage som är mer åt det grävande hållet är definitivt det!

Svara Anmäl

Dumheter, natur...

Dumheter, naturligtvis går det att ta betalt även för nyheter på nätet. Om man bara censurerar internet, och begränsar det till endast ett mindre antal kommersiella aktörer och stänger av Public Service från nätet. Så har kunderna faktiskt inte så många val att välja bland.

Svara Anmäl

Wall Street Jou...

Wall Street Journal, är en tidning som har en speciell målgrupp. I första hand är det frågan om affärsfrågor och ekonomiska frågor. Jag vet inte om detta kan tillämpas på andra vanliga tidningar.

Svara Anmäl

Trodde inte Ann...

Trodde inte Anna Serner även att The Guardian endast skulle komma ut i Twitter-form nyligen?

Svara Anmäl

Hej Thomas Matt...

Hej Thomas Mattsson ! Du har rätt när du säger att "Men jag tror det är helt omöjligt att ta betalt för generella nyheter, den journalistik som utgör basen av Expressens bevakning, säger Thomas Mattsson" Men Thomas. En sak som Ni skulle kunna göra är att köra en mosa Mona kampanj som Ni gjorde med sån framgång 1995. Det finns underlag för en sådan i Monas bakgrund och alla de betalningsanmärkningar som förekommer där. Expressen skulle kunna gå om AB och återta sin position som nummer ett. Det vore väl kul Stockholm dag som ovan Eder ödmjukaste läsare Per Plutt

Svara Anmäl

Vem har lust at...

Vem har lust att betala för att läsa skvallret och surret från Robinson räcker upp en hand.

Svara Anmäl

Jag tror Per Pl...

Jag tror Per Plutt nedan har en poäng. Expressen skulle antagligen kunna ta mark från Aftonbladet genom en kampanj mot Måna

Svara Anmäl

Det är lätt som...

Det är lätt som en plätt. Frågan är bara vem som ska betala och hur. Det är omöjligt att ta betalt av privatpersoner, alltså måste någon annan betala. Vem? Självklart annonsörerna. Nån mer? Ja, nämligen alla företag, organisationer och myndigheter som kopierar för intern information. TU ska med hjälp av upphovsrättslagen licensiera all deras kopiering, analog som digital, och hosta in kulorna den vägen. TU har redan en organisation tillsammans med andra för detta. Sätt igång och planera!

Svara Anmäl

Fru Justitia ha...

Fru Justitia har rätt. Nån som kommer ihåg the long tail?

Svara Anmäl

Vore spännande ...

Vore spännande att se om det blir en virtuell global kartellbildning där mediahusen (som inte är så många egentligen) gör upp om den nya gällande affärsmodellen? I övrigt är jag tämligen övertygad om att man inte kan ta särskilt bra för nyheter generellt, men att det alltid kommer att finnas betalningsvilja för nisckat exklusivt material (vilket nyheter kan vara, te x börspåverkande material) alternativt för tungt kvalitativt material, te x analys, rekommendationer etc.

Svara Anmäl

Klart det inte ...

Klart det inte går att ta betalt för nyheter på nätet. Det enda undantag som finns där är just affärsnyheter men det kommer att bli svårare och svårare. Det kommer heller inte att gå att ta betalt för en papperstidning i framtiden då i princip alla kommer att ha en digital distributionskanal i fickan. Tidningarna måste tänka om och det snabbt!

Svara Anmäl

Invanda beteend...

Invanda beteendet att allt på nätet ska vara gratis och således inte har nått värde är helt fel. Ja, beteendet finns, men att säga att det inte har nått värde är idiotiskt. Internet har levt på sin potential ganska länge nu och det börjar visa sig att de flesta inte kommer att kunna överleva på annonsintäkter. Segment som nyheter har ganska stora kostnadskostymer och blir det en fråga om kvalité måste man hitta andra vägar. Privatpersoner kommer att få välja, antingen betalar du en slant och får lite bättre kvalité eller så går du till gratis alternativ som har sämre kvalité då de har mindre resurser. Det är en fråga om affärer och tjänare inte folk pengar kommer de att lägga ner. Vissa kommer att försöka att ta betalt och med mindre konkurrens och med fler aktörer som tar betalt kommer det att fungera på nått sätt.

Svara Anmäl

att ingen där u...

att ingen där ute förstår att era åsikter är baserade på hur landskapet ser ut idag! Tror ni att aktörer på nätet kommer att forsätta driva med stora förluster??? Summan av kardemumman är att siter kommer att lägga ner eller ta betalt. Kom tillbaka när allt kostar och svara på om du bara vill surfa på B siter?

Svara Anmäl

att ingen där u...

att ingen där ute förstår att era åsikter är baserade på hur landskapet ser ut idag! Tror ni att aktörer på nätet kommer att forsätta driva med stora förluster??? Summan av kardemumman är att siter kommer att lägga ner eller ta betalt. Kom tillbaka när allt kostar och svara på om du bara vill surfa på B siter?

Svara Anmäl

Nyheter och nyh...

Nyheter och nyheter... Thomas Mattssons tidning är ju en svallertidning.

Svara Anmäl

Samma nyheter s...

Samma nyheter som finns överallt= Värdelöst Drev som lyfter Socialdemokratins och Monas smutsiga byk så att även rökande äldre kvinnor i övre underklassen tappar förtroendet= Priceless.

Svara Anmäl

... eller se ti...

... eller se till att även innehållsflödet hålls uppe till låga kostnader... nyhetsverket.se

Svara Anmäl

Allt kostar ing...

Allt kostar inget är gratis. Den ekonomiska krisen kommer sålla bort en massa aktörer inte minst på webben när riskkapitalet tryter. Självklart måste man ta betalt för kvalitet och annonsintäkterna kommer inte räcka till på en svikande konsumentmarknad. Olika microbillinglösningar kommer bli lösningen och alla gratisätarna får gå och rota i soporna.

Svara Anmäl

Jösses vilken v...

Jösses vilken vision. Vem vill betala för tramsnyheter sdom finns överallt gratis? Se på GP/STAMPEN. När hade de en kioskvältare sist? Har aldrig hänt. Försöka duger,siste idioten är ju inte född än förutom innehållet vid Polhemsplatsen.

Svara Anmäl

När man läser n...

När man läser nyheter på nätet så vet man aldrig säkert om det verkligen är riktiga nyheter, eller om det är placerad pr av olika byråer. Det som företag skulle kunna ta betalt för är en specialiserad tjänst där det förekommer djupintervjuer med nyhetskunderna för att ta reda på exakt vad och hur nyheter är av intresse, om man vill fortsätta tro på vissa saker eller om man är öppen för olika synsätt. Alltså för att som nyhetskund korta ner tiden som man slösar på att leta reda på det fåtal nyheter som man faktiskt är intresserad av att läsa. Är ju aldrig kul att bli lurad av nån pr-byrå att läsa nåt skräp. Vill man enbart läsa om nya operativsystem, positiva nyheter om Sverige lokalt och utomlands och nya sjukvårdstekniker/mediciner som INFÖRTS framgångsrikt - så bör man kunna köpa en tjänst som sorterar bort allt annat "brus". DET VILL JAG BETALA FÖR. För jag slösar alldeles för mycket tid på nyhetsläsning, när nån lika gärna kan skapa ett sorteringsprogram som kondenserar just "mina" nyheter till mig...

Svara Anmäl

Reklam fungerar...

Reklam fungerar som ett körsbär. Man ger något nyttigt gratis och bifogar info om någon produkt, kärnan följer med av bara farten. Modellen är en text omgiven av reklam banners. Exakt vad här är svårt att förstå?

Svara Anmäl

Gillar körsb...

Gillar körsbärsliknelsen!

Svara Anmäl
BK Häcken utmanar storebror med syntest

BK Häcken utmanar storebror med syntest

Häcklar lokalkonkurrenterna. Det allsvenska laget i fotboll, BK Häcken, visar med ett syntest varför de är ett bättre alternativ än IFK Göteborg. 13

Friggs tar upp kampen mot Coca-cola med vitaminvatten

Friggs tar upp kampen mot Coca-cola med vitaminvatten

"Vi riktar oss mot sport och hälsa". Friggs lanserar vitamindryck, med en nästan identisk design som konkurrenterna. 5

Annons

Alliansen försvarar loggan

Alliansen försvarar loggan

"Kommer göra ett bra jobb". Alliansens nya logga har sedan den presenterades blivit brutalsågad av experter och allmänhet i medierna. ”Hade den blivit hyllad hade jag blivit riktigt orolig”, säger Moderaternas Pär Henriksson. 22

Eva Fernvall. Foto: Johan Marklund.

Eva Fernvall. Foto: Johan Marklund.

Apoteket väljer MS&L

Efter pitch. Marknadsföringsstoppet hävt – nu ökar Apoteket AB trycket med MS&L. Springtime förlorar uppdraget, kan Dagensmedia.se avslöja. 2

Alma Media släpper gratismagasin om boende

Alma Media släpper gratismagasin om boende

Siktar på internationell lansering. UPPDATERAD. Godome blir den första hemutdelade gratistidningen inom segmentet hem och inredning. Samtidigt skrotas Urban Magazine. 11

Samsonite tar in Grayling

Ny pr-partner. Väskföretaget siktar på kampanj inför sommaren. Samtidigt letar man efter en mediebyrå.

Peugeot letar marknadschef

Ska vara klart efter sommaren. Varit utan ordinarie marknadschef i ett år - nu är det dags att anställa.

Annons

Kreatörsduo lämnar King för Fallon

”Känns som att spela i Elitserien och bli draftad till NHL”. Tommy Carlsson och Christian Karlsson lämnar King för Fallon Worldwide i Minneapolis. 7

Vinnarum – mycket riktigt en spelsajt

Vinnarum – mycket riktigt en spelsajt

Fejkkampanjen. UPPDATERAD. Som Dagensmedia.se redan avslöjat så doldes ett spelbolag bakom den småländska ”kommunen” Vinnarums kampanj. 4

Filip & Fredrik slog Mede

Filip & Fredrik slog Mede

Tv-kriget. Efter OS och Melodifestivalen släpper nu reklam-tv loss alla sina egenproduktioner – och tv-kriget börjar på allvar.

Canal Digital väljer One Direct

Ska fixa fler nya kunder. One Direct gick segrande ur pitchen för Canal Digital. 1

Reklamköpen ökar

Mediebyråbarometern februari. Reklamköpen via Sveriges Mediebyråer ökade med 1,2 procent i februari, vilket är ett trendbrott. 1

Hovet undgår granskning

"Låg ambitionsnivå" I en enkät, genomförd av Föreningen Grävande Journalister, uppger enbart tre av tio stora redaktioner att de planerar granska hovet inför sommarens prinsessbröllop. 9

"Ditt bästa inte alltid gott nog”

"Ditt bästa inte alltid gott nog”

KRÖNIKA. Allt är en enda stor reklamtävling där alla sitter i juryn, konstaterar Gustav Martner. 6

”Vi ska lära folk titta på mobil-tv”

”Vi ska lära folk titta på mobil-tv”

"Användarna är utgångspunkten." Dobermans Iphone-app för SVT har gett mobil-tv en skjuts framåt. 3

NT och Corren startar affärssajt

Finansieringen klar för tre år. Norrköpings Tidningar och Östgöta Correspondenten startar den lokala affärssajten, Affarsliv.com.

Johnnie Åkerström , tv-chef på Bizkit.

Johnnie Åkerström , tv-chef på Bizkit.

"OS kostade reklam-tv 30 miljoner"

Hårt slag mot de kommersiella kanalerna. De olympiska spelen kostade de kommersiella kanalerna runt 25-30 miljoner kronor i uteblivna tittarkontakter, enligt mediebyrån Bizkit. 8

Hänger på hajpen

Hänger på hajpen

Bröllopsracet. Hajpen kring kronprinsessan Victorias bröllop är total när nu ytterligare en tidning satsar på bröllopsnummer.   4

Reklambyrå tar pulsen på ungdomarna

"T-banenätet är ett Sverige i miniatyr". De flesta av Stockholms ungdomar tycker att reklam är ett helt ointressant yrke. Det visar ”Tunnelbaneenkäten”, som delats ut till 300 ungdomar längs hela t-banelinjen. 7

Här är Garbergs logga för Alliansen

Här är Garbergs logga för Alliansen

Rustar för valet. Alliansen presenterade i dag sin nya logga inför valrörelsen. Vad tycker du om den? Rösta på Dagensmedia.se. 83

SVT:s nya helgsatsning

SVT:s nya helgsatsning

HOLLYWOOD. Svenskt-amerikanskt format blir SVT:s nya helgunderhållning i höst. Peter Settman eller Kristian Luuk tippas bli programledare. 10

Vizeum värvar Tradedoublerchef

Vizeum värvar Tradedoublerchef

Stärker sitt digitala erbjudande. Johan Bendz blir ansvarig för digital media och affärsutveckling på Vizeum. 9

”Ingen vanlig politisk reklamfilm”

”Ingen vanlig politisk reklamfilm”

Valet 2010. SSU blir första ungdomsförbund att göra politisk reklam i tv-rutan. Till sin hjälp anlitar man en obeprövad byrå. 10

Oviss framtid för Leilas

Oviss framtid för Leilas

Leilas Country Living skjuts upp på obestämd framtid, och inga nya nummer kommer att ges ut under 2010. Även planerna för 2011 är vaga. 8

DN-facket: Ju fler som går frivilligt, desto bättre

Sparpaketet på DN. I dag, måndag, är det sista dagen för DN:s medarbetare att lämna in ansökningar om frivillig avgång. 7

Till Cannes mediajury

Till Cannes mediajury

Cannes 2010. Fredrik Svensson på Naked tar plats i Cannes mediajury. 7

Robbstål blir GP-vd

Robbstål blir GP-vd

Karriärkliv. Ricard Robbstål tar över som vd efter Lars Rundblom. 11

"Vi hoppas på Folkets guldägg – 2011"

"Vi hoppas på Folkets guldägg – 2011"

DEBATT. Det blir inget Folkets guldägg i år. Istället för att byta namn på tävlingen, väljer Dan Stendahl och Mattias Åkerberg att lägga ner, och passa bollen till Komm. Här förklarar de varför. 36

Peugeot drar igång säljfestival

Peugeot drar igång säljfestival

"Öppet hus uttjatat" I kampanjen för nya Peugeot 5008, signerad Volt, spinner företaget på festival- och premiärkänsla. 3

Svanell gör comeback hos (S)

Svanell gör comeback hos (S)

Inför valet. Halvarsson & Halvarsson-konsulten blir pressekreterare hos Thomas Östros.

Gynning frontar skokampanj

Gynning frontar skokampanj

"Företräder vår målgrupp". Scorett rullar ut en kampanj för sin sommarkollektion, med Carolina Gynning som affischnamn. 5

Storbyråer lämnar Resumés tävling

26 byråer hoppar av. När Resumé förändrar Månadens kampanj till Reklamallsvenskan väljer Sveriges största byråer att hoppa av. ”Resumé sitter på dubbla stolar”, säger Petter Ödeen, ad på Garbergs. 53

"Kasta tillbaka reklambyrån, Kastensson!"

"Kasta tillbaka reklambyrån, Kastensson!"

DEBATT. Luleå tekniska universitets Pål Kastensson borde nog anlita reklambyrå, med tanke på att hans egen skola fått magert resultat från stora resurser, skriver Patrik Lundberg, projektledare på reklambyrån Kärnhuset. 2

Uppåt för Melodifestivalen

Uppåt för Melodifestivalen

Tv-helgen. Runt 300 000 fler tittare bänkade sig framför finalen i Melodifestivalen i lördags, jämfört med 2009. 3

Storåkers rekryterar från Scholz

"Glada och stolta". Cecilia Dufils och Markus Bjurman lämnar sina jobb på Scholz & Friends. 1

Absolut Vodkas varumärkeschef går

Blir whiskey-chef. Petter Berglund, varumärkeschef för Absolut Vodka på Pernod Ricard, lämnar för att gå till konkurrenten Philipson & Söderberg. 6

Google utmanar Tradedoubler med säljverktyget Search Funnel

Konkurrent till Tradedoubler Den 17 mars lanserar Google verktyget Search Funnel som kartlägger konsumenters köpbeteende på internet. 7

Rädda Barnen ger dig nytt hemland

Rädda Barnen ger dig nytt hemland

"Vi leker med tanken". Snurra på hjulet och bli återfödd – nu blir det möjligt i Rädda Barnens nya kampanj. 17

HP letar modedesigners

HP letar modedesigners

"Vi tror på en ärlighet i marknadsföringen". Dataföretaget HP lanserar projektet ”Designutmaningen”, som är en del i företagets riktning mot en modeintresserad, kvinnlig målgrupp. 1

SVT:s Magnus Broni och Nyheter24:s Quetzala Blanco.

SVT:s Magnus Broni och Nyheter24:s Quetzala Blanco.

”Varför älskar alla på byråerna Noice? Hatar de livet eller?”

Byråernas låtlistor. Varje fredag presenterar Dagensmedia.se tre byråers soundtrack till Guldägget. I dag recenseras Spotifylistorna av SVT:s Magnus Broni och Nyheter24:s Quetzala Blanco. 8

Christina Knight leder 48h-juryn

Representanter från Stockholm, Malmö och Göteborg. Juryn för 48h, reklamtävlingen för och av studenter, är klar.

Mårten Forslund och Jakob Swedenborg. Foto: Annika af Klercker.

Mårten Forslund och Jakob Swedenborg. Foto: Annika af Klercker.

Farfar: Isobar har motarbetat oss

Hård kritik från Farfar-avhopparna. I princip hela Nokias arbetsgrupp har sagt upp sig från Farfar. Två av dem, Jakob Swedenborg och Mårten Forslund riktar nu svidande kritik mot Farfars ägare. ”Vad vi har fått ut av att vara en del av Isobar? Ingenting”, säger Mårten Forslund. 14

”Farfar har betytt oerhört mycket”

Branschen om Farfar. Farfar dominerade den digitala scenen under många år och bröt mark för andra byråer. Tre webbyråledare berättar. 4

Matias Palm-Jensen lämnar Farfar

Grundaren lämnar Farfar. Byråns framtid oviss. 14

De har sagt upp sig från Farfar - hela listan

Avhoppen. I måndags valde i princip hela Nokias arbetsgrupp att säga upp sig från Farfar. Här är namnen.

Matias Palm-Jensen: "Fem fantastiska år"

Matias Palm-Jensen: "Fem fantastiska år"

Matias Palm-Jensens avhopp. Matias Palm-Jensen i karantän. 14

"Farfar är klart decimerat"

"Farfar är klart decimerat"

Efter Matias Palm-Jensens avhopp. Farfar är dränerat på kreatörer, kan Dagensmedia.se avslöja. 7

Även TT tar plats i bröllopsracet

Gör 52-sidigt magasin för landsortspressen. 32 landsortstidningar nappat på erbjudandet. Alex Schulman skriver krönikan. 2

Louise Arvidsson, marknadschef på City Airline. Foto: Bodil Bergqvist

Louise Arvidsson, marknadschef på City Airline. Foto: Bodil Bergqvist

City Airline bygger om på marknad

Expansionsplanerna är orubbade. Expansiva uppstickarföretaget City Airline lägger ner flyglinjer och stuvar om på marknadsavdelningen

Microsoft öppnar för mer reklam

Microsoft öppnar för mer reklam

Vill öka varumärkesannonseringen. Microsoft satsar på vardagstjänster och öppnar upp för fler reklamformat. I nya Windows Live blir det annonser i Office-paketet.

Audi kampanjar med EMD och Darin

”Vi kommer att märkas”. Audi Stockholm ska med en massiv insats sätta en ny standard för lokal kampanjannonsering. 7

Annons

DM Play

Radioreklam

Philips radioreklam för morgontrötta

DM TV

Ebba von Sydow om bröllopsprogrammet

Reklamfilmer

Peugeot

Visa alla
Köksveckan

Blogg Köksveckan Statistik kan vara roligt

Fredrik Svedjetun

Blogg Fredrik Svedjetun R.I.P. Farfar

Rolf van den Brink

Blogg Rolf van den Brink Hej då H&M ner i mediebunkern

Byråernas Spotifylistor

Byråernas Spotifylistor

Varje fredag presenterar Dagensmedia.se tre byråers soundtrack till Guldägget. Här samlar vi alla reklambyråers Spotifylistor - och recensenternas domar.

Alla lördagsintervjuer

Alla lördagsintervjuer

Missade du någon helgintervju? Här samlar vi alla som publicerats på nya Dagensmedia.se.

Alla söndagspaneler

Alla söndagspaneler

Har du missat någon söndagspanel? Misströsta inte, här finns allihop.

Andres Lokko på Desken

Andres Lokko på Desken

Andres Lokko släpper sina samlade verk i boken "Andres och Lokko". På Pressklubben Desken diskuterar han sin långa karriär med kulturjournalisten Erik Schuldt. Se filmen här. 4

Dagensmedia.se presenterar Guldäggsjuryn

Dagensmedia.se presenterar Guldäggsjuryn

Här är alla jurygruppernas ordföranden.

Spritannonsörerna ökar reklamtrycket

Spritannonsörerna ökar reklamtrycket

De sex största annonsörerna har ökat sina investeringar med 90 procent mellan 2007 och 2009. 1

"Vi behöver förnya oss"

"Vi behöver förnya oss"

Telias kommunikation ska i framtiden bygga på att telefonijätten byggt hela Kommunikationssverige. 15

De har pumpat in pengar i Voddler – hela listan

De har pumpat in pengar i Voddler – hela listan

I höstas gick privata investerare in med 35 miljoner kronor i filmtjänsten Voddler. Dagensmedia.se kan i dag avslöja namnen. Bland dem finns en högt uppsatt Aegis-chef samt förre AMF-vdn Christer Elmehagen. 35

Café: "Vi är störst hur man än mäter"

Café: "Vi är störst hur man än mäter"

Cafés Jens Stenberg utropar sitt magasin till störst bland killtidningarna och spår en fortsatt tuff tid för konkurrenterna. Men han får mothugg från Slitz och Kings chefredaktörer. 21

"Lägg korten på bordet"

"Lägg korten på bordet"

Efter Moderaternas misstänkta valskandal ska nu partiet vidta åtgärder. "De måste lägga alla korten på bordet", säger Amanda Mogensen på Ideal Kommunikation. 16

Charlotte Kalla-fans var inte Kalla-fans

Charlotte Kalla-fans var inte Kalla-fans

"Svenska" fans som väntade in OS-guldmedaljören Charlotte Kalla, viftandes med Expressen-löpsedlar, var i själva verket kanadensare.

Pontus Gustafsson till Schibsted

Pontus Gustafsson till Schibsted

Aftonbladets tf vd Pontus Gustafsson ska hitta nya intäkter åt Schibsted.

DN ska inte gå efter turordningsreglerna

DN ska inte gå efter turordningsreglerna

Beskedet sätter skräck i DN:s mångåriga medarbetare. 82

”Mediepolitiken – en ekvation som inte går ihop”

”Mediepolitiken – en ekvation som inte går ihop”

TV4-Gruppens vd, Jan Scherman, går till hård attack mot regeringens mediepolitik som han anser snedvrider konkurrensen på tv-marknaden. 21

”TV4 borde vara tacksamma”

”TV4 borde vara tacksamma”

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth bemöter nu kritiken från TV4-Gruppens vd, Jan Scherman. ”Med en socialdemokratisk regering hade Scherman skrikit än värre”, säger hon till Dagensmedia.se 8

"Vi måste bli mer synliga i debatten"

"Vi måste bli mer synliga i debatten"

Demokrati och synlighet är riktmärken när Komms nya ledarduo, Jessica Bjurström och Ulf Strömqvist, tar över ett branschförbund sargat av en tuff konjunktur och intern turbulens. 12

Wyatt säljer bloggsponsring

Wyatt säljer bloggsponsring

Wyatt Media Group erbjuder bloggsponsring på Blogg.se och Bloglovin. 6

"Nu bör Saab ta fasta på magin i varumärket"

"Nu bör Saab ta fasta på magin i varumärket"

Varumärkesexperterna är glada över att Saab är av med GM. Nu kan bilmärket äntligen bli den nischaktör det förtjänar att vara. 8

Svepet blir Uppslaget

Svepet blir Uppslaget

Dr-paketet Svepet byter namn. I dag dimper 3,5 miljoner exemplar av ”Uppslaget” ned i konsumenternas brevlådor. Med nya "Plusset" får annonsörerna dessutom spottar i TV4. 26

Hit gick svältoffrens miljoner

Hit gick svältoffrens miljoner

På ett av Thailands mest exklusiva lyxhotell spenderade Röda Korsets Johan af Donner tiotusentals kronor – per natt. 33

”Ett år man helst vill glömma”

”Ett år man helst vill glömma”

Sveriges Mediebyråers vd Staffan Slörner om medieraset på 17 procent ifjol. 12

”Fejkade kampanjer är riskfyllda”

”Fejkade kampanjer är riskfyllda”

Black Ascot, Nova Barakel och nu senast Sandhamnstek. Fejkade identiteter i sociala medier kan vara effektivt, men är riskabelt, säger branschexperter. 31

”Ibland måste man chansa”

”Ibland måste man chansa”

Ebba von Sydow berättar om nya jobbet. 68

På agendan 2010

På agendan 2010

Fem branschorganisationer om sina viktigaste frågor 2010. ”Jag vill tvätta bort gammelmedia-stämpeln”, säger Sveriges Tidskrifters vd Kerstin Neld. 2

Journalister fick bjudresa från H&M

Journalister fick bjudresa från H&M

H&M invigde sitt senaste desginsamarbete med Sonia Rykiel med en flådig modevisning i Paris. Dit bjöds svenska modejournalister - och för notan stod H&M. 38

De tjänade mest 2008

De tjänade mest 2008

Här är toppchefernas löner 2008. 1

Decenniets bästa virala filmer

Decenniets bästa virala filmer

Nike har gjort 2000-talets bästa virala kampanj. Se de tio bästa filmerna. 17

Annons

Twitter från DM

Twittrat om DM

Skit i att kommunicera

Skit i att kommunicera

Erik Westerberg