Stefan Bjurholm, Daniel Dersén och Staffan Slörner.
1) Varför har mediebyråerna ett så dåligt grepp om de digitala investeringarna? 2) Hur bör mediebyråerna agera?
Stefan Bjurholm, chef för Media & Kundkanaler hos SAS
1. - Mediebyrån ska ha en hög kompetens inom det som de säljer, ur ett kravperspektiv. Min erfarenhet generellt är att digitalt är ett området på marknaden där det händer mycket, och där det finns fantastiskt mycket att göra. Det är inte ett problem för oss på SAS, däremot finns det enorma utvecklingsmöjligheter.
2. - De måste säkerstäla att de har spetskompetens inom de digitala delar de jobbar med. Att det finns ett stort fokus på utveckling, att man har god insikt i hur man kan optimera de digitala kanalerna.
Staffan Slörner, marknadschef Försvarsmakten
1. - Det har väldigt mycket att göra med personerna. Än så länge är det inte så många som är riktigt vassa, att vara digital rådgivare är en ganska speciell roll, och det finns till exempel inga utbildningar. Sen måste jag säga att priset man betalar för rådgivning är fullständigt ointressant, jag betalar gärna femtusen i timmen om jag har den om är bäst, skillnaden mellan bäst och sämst är enorm.
2. - Mediebyråerna måste bli bättre på att förklara för sina kunder vilket mervärde kunderna kan få om de köper deras tjänster. Att det kan göra en enorm skillnad om man får riktigt vass rådgivning, och att annonsörerna måste vara beredda att betala för det.
Daniel Dersén, vd Plus Four Six
1. - Marknaden har utvecklats så snabbt, sätten vi kommunicerar och konsumerar reklam på har förändrats kraftigt och mediebyråerna har helt enkelt inte längre kompetensen att ensamma kunna ha koll på allt.
2. - Många mediebyråer breddar självklart kompetensen, vissa är till och med ute och köper upp bolag som ligger på andra platser i värdekedjan. Men jag tror de måste släppa tanken på att göra allt själva och istället skapa strategiska allianser och tillsammans med partners arbeta fram affärsmodeller som fungerar.
Roffe ville bli mediebyråkille själv men kunde och fick inte. Därför är han sur och är istället ute efter att sätta dit mediebyråerna på ett osakligt och okunnigt sätt. Alla ser det utom Roffe själv.
Dåliga reportrar skriver dåliga alster, så enkelt är det.
Vore väl kul att hitta några som är objektiva i frågan. Nu letar Rolf upp kunder som uttalat sig om mediebyråernas okunskap. Daniel och Staffan har väl inte helt fattat läget själva så det kanske känns lite skumt. Vad har t ex Daniel gjort? Och Staffan lyckades vinna en lott genom en bra kampanj och nu är han gud? Galet eller rätt?
Nivån på mediejournalister är besvärande låg. Skall ge sig in och skriva om en bransch, i detta fall mediebyråer och mediebranschen, är det en fördel om man är insatt i hur den fungerar. Det är inte Roffe längre vilket syns tydligt i denna serie av artiklar. Synd och en svaghet för Dagens Media.
Varför säger ni Roffe när artikeln inte har namn på någon reporter? Sedan över till själva sakfrågan: mediabyråer kan ingenting. De matar in lite demografiska fakta i ena änden och får ut ett svar i den andra. Med datakunskaper på förskolenivå så kan vem som helt jobba på mediabyrå. Där saknas fantasi, nytänkande och MOD. Det är bara siffror som gäller. Snacka om kejsarens nya kläder. Det enda de duger till är att förhandla fram rabatter.
Ett tillägg till att mediebyråerna inte har kompetensen är ju att de inte vill ha hjälp från medierna själva vilket är extremt konstigt. Hade jag varit planerare hade jag suttit på min kammare och låtit medierna utbilda mig och komma med alla upplägg.
Herr Pärlemo, en svenska kurs vore på sin plats, din meningsuppbyggnad hör hemma på lågstadiet. Jag gissar att dina mediakunskaper håller samma nivå. Sandlåde, argument, kom in i matchen
Vad jag har hört så skall ju Mediabyråer vara duktiga på att bygga/vårda varumärken.
Men hur de tänkte med denna kunden har jag inte en susning om.
Se på Google
http://www.google.se/search?hl=sv&q=Har+siljline+bordellverksamhet&btnG=S%C3%B6k&meta=
och det komiska är att de vann Guld i just sökkategorin i Sökpriset på Swedma.
http://www.guldnyckeln.se/Motiveringar.aspx
Nedan motiveringen
Sökpriset
"Långsiktig nytänkande närvaro i sökmotorerna har kombinerats med "konservativ" media. Pristagaren har bräckt sin konkurrens genom att navigerat rätt på sökmotorerna och kört om "Håkans" röda färja. Har med såväl digital som traditionell pannå presenterat sitt bidrag och goda resultat på ett tydligt och enkelt sätt. "
Och vinnaren är Tallink Silja för Tallink Silja av Outrider
Hoppas ni kan fråga marknadschefer för Unilever,P&G eller Kraft eller liknande FMCG företag som idag anvvänder sig mycket av offline reklam. Känns inte som SAS,Försvarsmakten har lika hög konkurrans eller nya produkter eller tjänster som de behöver lansera via nya medier.
PELLE: Man särskriver inte svenskakurs. Och har du mer kritik så kanske du skulle vara lite mer specifik. Eller hålla dig till ämnet, något jag fick lära mig i skolan. Ämnet är alltså mediabyråernas kompetens.
Unfortunately, many social media strategists are still confronting conversations like this one, recently reported to me by a fellow social media strategist:
CMO: We want you to get bloggers to write about our site and generate 250K monthly visits through their posts.
Agency: What is your demographic? What is your goal for that traffic?
CMO: We want them to spend money on the site, and we want to see how much traffic social media can generate.
Agency: What support will you give to your "experiment"? Does your budget include search engine optimization? PR? Google advertising? Company blog? Advertising on targeted blogs? A forum? An interactive website? Content sponsorship? Sponsored blog posts? Videos? Print advertising? Email campaign?
CMO: Those cost money. We don't have budget available for any of those.
Agency: Who on your staff has this campaign as his/her full-time responsibility?
CMO: Nobody.
Agency: What other marketing tools can we employ? Can we create a blog? Facebook page? Flickr group? YouTube videos? Twitter? Can we participate in social networks including Friend Feed and other online communities?
CMO: Our legal department says we cannot allow people to write on the wall on our Facebook pages. We can't participate in Twitter because everything we say has to pass through legal first and approval can take several days. So any site where we are expected to engage in public conversation would be out.
http://adage.com/digitalnext/article?article_id=135280
Ska locka besökare.
I maj slår Stockholms nya fotomuseum Fotografiska upp dörrarna. Reklambyrån Infobahn har fått uppdraget att göra museets webbplats som släpps i mars. 5
12 750 kr.
Webbyrån Basilicon har tröttnat på kunder med ospecificerade önskemål. Därför instiftar man ett stipendium för duktiga beställare som kan tänka igenom hela processen. 10
Ny tabbe från tidningen.
UPPDATERAD. Talibanledaren kliver fram och tar på sig attentatet mot de två svenska soldaterna i Afghanistan. Men Aftonbladets intervju gjordes före attacken. "Det är olyckligt", säger Jan Helin till Dagensmedia.se. 24
"En intensiv period".
Apotek Hjärtat blir, utöver gamla Apoteket, Sveriges största apotekskedja. I dag startade den nya apoteksbjässen sin varumärkesresa. 11
HOLLYWOOD.
Arbetet med svenska produktionsbolaget Stockholm-Köpenhamns dramapilot till amerikanska tv-jätten ABC fortskrider – snart börjar inspelningarna och Dagensmedia.se kan avslöja vem som ska regissera. 4
Mejlhot.
Före detta Aftonbladet-krönikören Nima Dervish skriver på sin blogg att han har polisanmält Realtid.se på grund av felaktiga uppgifter i en artikel. Realtid.ses chefredaktör Olle Blomkvist tror att polisanmälan är ett påhitt. 10
Daniel Westling inte akut sjuk.
Aftonbladets uppgifter om att Daniel Westling skulle vara akut sjuk dementerades i Expressen. Märkligt agerande, tycker Aftonbladet. 25
Webb-tv i "tv-tv".
Allt fler använder tv-apparaten för att se på webb-tv. Den här typen av tittande har fördubblats det senaste året, visar färsk statistik från MMS.
Två frågor till tre personer.
Starcoms Martin Palm travesterar Rolf van den Brink: ”Det är mest medelålders konsulter i Stockholm som håller på med sociala medier”. 7
Tar Obama-kampanjen till Sverige.
Journalisten och författaren Martin Gelin kom ut som politiskt aktiv när han blev sociala medier-expert i de röd-grönas valrörelse. "Det är oärligt av en journalist att ha en åsikt, men inte offenliggöra den", säger han. 28
Mediebyråersättningar.
Slopad ersättningsmodell öppnar för kickbacks, enligt flera chefer i
branschen. Ett hemligt avtal mellan Metro och Group M är ett exempel, uppger källor för Dagens Media. 7
Bröllopsyra.
Den 19 juni gifter sig kronprinsessan Victoria. 17 svenska företag får ta fram produkter till den officiella bröllopsserien. ”Det är gratis marknadsföring”, säger Pär Berglund, försäljningschef på Skultuna.
Varslet.
Beskedet sätter skräck i DN:s mångåriga medarbetare. Tidningen ska inte gå efter turordningsreglerna utan ”väga in kompetens” vid kommande uppsägningar. 77
Varslen på DN.
Personalen chockades av beskedet att mer än 100 anställda ska bort på DN. "Det slog ner som en bomb", säger fackklubbsordförande Hans Arbman. 82
Inspirationsturnén fann sin publik.
Sportkedjan Stadium är såpass nöjda med kampanjen Girls Only, som gjordes tillsammans Aftonbladets Sofis Mode, att de överväger en repris redan nästa år. 7
Slår tillbaka.
Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth bemöter nu kritiken från TV4-Gruppens vd, Jan Scherman. ”Med en socialdemokratisk regering hade Scherman skrikit än värre”, säger hon till Dagensmedia.se 3
V6 mest anmält.
Reklamombudsmannen, RO, summerar sitt första år och konstaterar att reklamen ofta är könsdiskriminerande. Sämst på att hjälpa till och finansiera stiftelsen är reklambyråerna, menar RO Elisabeth Trotzig. 13
13 anmälningar.
Aftonbladet.se har upprepade gånger KO-anmälts för sina artikelliknande annonsformat.
"Journalisterna borde ta sitt ansvar", menar Konsumentverkets Rickard Faivre. 1
Tidskrifter.
Filter, Fokus och Chic vinnare i Orvestos tredje mätning. Dessutom har Veckans Affärer tappat försprånget till konkurrenten Affärsvärlden. 13
Demokrati och synlighet är riktmärken när Komms nya ledarduo, Jessica Bjurström och Ulf Strömqvist, tar över ett branschförbund sargat av en tuff konjunktur och intern turbulens. 8
Dr-paketet Svepet byter namn. I dag dimper 3,5 miljoner exemplar av ”Uppslaget” ned i konsumenternas brevlådor. Med nya "Plusset" får annonsörerna dessutom spottar i TV4. 26
Black Ascot, Nova Barakel och nu senast Sandhamnstek. Fejkade identiteter i sociala medier kan vara effektivt, men är riskabelt, säger branschexperter. 31
Voddler biffar upp säljstyrkan, släpper två nya annonsformat och sluter ännu ett Hollywood-avtal. Bolaget siktar på Skandinavien och svarta siffror till sommaren. 34
H&M invigde sitt senaste desginsamarbete med Sonia Rykiel med en flådig modevisning i Paris. Dit bjöds svenska modejournalister - och för notan stod H&M. 37
Expressens nöjesjournalist Bea Birkeldh spekulerade om utgången av Paradise Hotel på Twitter. Inte ok, säger chefredaktören Thomas Mattsson, som just tagit fram tidningens policy för sociala medier. 9
Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av var ligger problemet? 19 mars 2009 09:26 Sortera: Senaste överst
Roffe ville bli...
Roffe ville bli mediebyråkille själv men kunde och fick inte. Därför är han sur och är istället ute efter att sätta dit mediebyråerna på ett osakligt och okunnigt sätt. Alla ser det utom Roffe själv. Dåliga reportrar skriver dåliga alster, så enkelt är det.
Vore väl kul at...
Vore väl kul att hitta några som är objektiva i frågan. Nu letar Rolf upp kunder som uttalat sig om mediebyråernas okunskap. Daniel och Staffan har väl inte helt fattat läget själva så det kanske känns lite skumt. Vad har t ex Daniel gjort? Och Staffan lyckades vinna en lott genom en bra kampanj och nu är han gud? Galet eller rätt?
Nivån på mediej...
Nivån på mediejournalister är besvärande låg. Skall ge sig in och skriva om en bransch, i detta fall mediebyråer och mediebranschen, är det en fördel om man är insatt i hur den fungerar. Det är inte Roffe längre vilket syns tydligt i denna serie av artiklar. Synd och en svaghet för Dagens Media.
Undra om inte L...
Undra om inte Linda Rosing ihop med Robinson Robban gjort denna artikelserie bättre än vad Roffe gör.
Varför säger ni...
Varför säger ni Roffe när artikeln inte har namn på någon reporter? Sedan över till själva sakfrågan: mediabyråer kan ingenting. De matar in lite demografiska fakta i ena änden och får ut ett svar i den andra. Med datakunskaper på förskolenivå så kan vem som helt jobba på mediabyrå. Där saknas fantasi, nytänkande och MOD. Det är bara siffror som gäller. Snacka om kejsarens nya kläder. Det enda de duger till är att förhandla fram rabatter.
Ett tillägg til...
Ett tillägg till att mediebyråerna inte har kompetensen är ju att de inte vill ha hjälp från medierna själva vilket är extremt konstigt. Hade jag varit planerare hade jag suttit på min kammare och låtit medierna utbilda mig och komma med alla upplägg.
Herr Pärlemo, e...
Herr Pärlemo, en svenska kurs vore på sin plats, din meningsuppbyggnad hör hemma på lågstadiet. Jag gissar att dina mediakunskaper håller samma nivå. Sandlåde, argument, kom in i matchen
Vad jag har hör...
Vad jag har hört så skall ju Mediabyråer vara duktiga på att bygga/vårda varumärken. Men hur de tänkte med denna kunden har jag inte en susning om. Se på Google http://www.google.se/search?hl=sv&q=Har+siljline+bordellverksamhet&btnG=S%C3%B6k&meta= och det komiska är att de vann Guld i just sökkategorin i Sökpriset på Swedma. http://www.guldnyckeln.se/Motiveringar.aspx Nedan motiveringen Sökpriset "Långsiktig nytänkande närvaro i sökmotorerna har kombinerats med "konservativ" media. Pristagaren har bräckt sin konkurrens genom att navigerat rätt på sökmotorerna och kört om "Håkans" röda färja. Har med såväl digital som traditionell pannå presenterat sitt bidrag och goda resultat på ett tydligt och enkelt sätt. " Och vinnaren är Tallink Silja för Tallink Silja av Outrider
Hoppas ni kan f...
Hoppas ni kan fråga marknadschefer för Unilever,P&G eller Kraft eller liknande FMCG företag som idag anvvänder sig mycket av offline reklam. Känns inte som SAS,Försvarsmakten har lika hög konkurrans eller nya produkter eller tjänster som de behöver lansera via nya medier.
PELLE: Man särs...
PELLE: Man särskriver inte svenskakurs. Och har du mer kritik så kanske du skulle vara lite mer specifik. Eller hålla dig till ämnet, något jag fick lära mig i skolan. Ämnet är alltså mediabyråernas kompetens.
Unfortunately, ...
Unfortunately, many social media strategists are still confronting conversations like this one, recently reported to me by a fellow social media strategist: CMO: We want you to get bloggers to write about our site and generate 250K monthly visits through their posts. Agency: What is your demographic? What is your goal for that traffic? CMO: We want them to spend money on the site, and we want to see how much traffic social media can generate. Agency: What support will you give to your "experiment"? Does your budget include search engine optimization? PR? Google advertising? Company blog? Advertising on targeted blogs? A forum? An interactive website? Content sponsorship? Sponsored blog posts? Videos? Print advertising? Email campaign? CMO: Those cost money. We don't have budget available for any of those. Agency: Who on your staff has this campaign as his/her full-time responsibility? CMO: Nobody. Agency: What other marketing tools can we employ? Can we create a blog? Facebook page? Flickr group? YouTube videos? Twitter? Can we participate in social networks including Friend Feed and other online communities? CMO: Our legal department says we cannot allow people to write on the wall on our Facebook pages. We can't participate in Twitter because everything we say has to pass through legal first and approval can take several days. So any site where we are expected to engage in public conversation would be out. http://adage.com/digitalnext/article?article_id=135280